[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
PANEL  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Salutare tuturor.

As dori sa-mi fac un nou capac din panel dar dupa o vizita la Bricostore (singurul loc unde m-am putut gindi) mi s-a taiat tot elanul creator. Omul de acolo de la raionul de lemne nu a auzit de panel si m-a indrumat amabil spre PAL.
Acum apelez la informatiile forumistilor (Dalles e primul pe lista ): unde pot gasi placi de panel in Bucuresti? Apreciez daca stiti exact locuri si eventual preturi sau marimi, nu "pe la magazinele de mobila" sau "pe la depozite de lemn".

Va multumesc anticipat de indrumari.
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

mikehorizon wrote:...nu "pe la magazinele de mobila" sau "pe la depozite de lemn"...

Pfffff, nasol... Tocmai ma pregateam sa-ti raspund cand am vazut fraza de mai sus. Eu m-am dus cu schita capacului la o mica fabricuta de mobila, am vorbit cu patronu', i-am explicat clar si repetat ce vreau si din ce material, iar el m-a chemat peste cateva zile sa fac "receptia". Atat. N-am nici o idee de unde a procurat panel...

mikehorizon wrote:Omul de acolo de la raionul de lemne nu a auzit de panel...

Omul de acolo cred ca are probleme cu urechile daca nu a auzit de panel. Mai mult: cuvantul exista chiar si in dictionar.
(PANÉL, panele, s.n. Semifabricat de lemn alcătuit dintr-o placă de lemn, un miez de şipci, de scânduri înguste sau de fâşii de furnir gros, acoperit pe ambele feţe cu câte o foaie de furnir, întrebuinţat mai ales la fabricarea mobilelor. – Din germ. Paneel.)
Da', in fond, de ce ma mir? Atata vreme cat exista "experti" in petshopuri care nu stiu sa deosebeasca un Ancistrus de un Plecostomus, de ce sa nu existe si "experti" in lemne care sa confunde palul cu panelul sau, de ce nu?, cu azbocimentul.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
mikehorizon
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 30/08/2004 11:00:27
Messages: 301
Location: Bucuresti, Vitan - Stadionul Olimpia
IP:
Offline

Dalles wrote: Eu m-am dus cu schita capacului la o mica fabricuta de mobila, am vorbit cu patronu', i-am explicat clar si repetat ce vreau si din ce material, iar el m-a chemat peste cateva zile sa fac "receptia". Atat.


Mercic de sinceritate. Pai eu am o oarecare pista dar daca nu iese, pot sa-ti dau dimensiunile exacte la ce vreau, sa-i dai patronului respectiv (ca banuiesc ca sint altfel de relatii) si sa faci receptia pt. mine, evident totul contra cost. Asamblarea o fac eu, doar materialul taiat (de fapt si taierea o pot face ca am fierestrau electric dar ma rog).
Daca am intrecut masura imi cer scuze din start. Daca acest plan e realizabil atunci te astept cu amanunte pe P.M. Multumesc inca o data.
[Email] [Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

OK. Ai PM.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com