[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum am scapat de diatomite  XML
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Author Message
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

Acvariu marin construit de mine si lipit cu silicon antifungic,eu numai cu antifungic liesc acvariile marine ,intr o zi am decis sa fac alt acvariu ca sa l schimb pe asta lipit cu antifungic,comand sticla si ma duc sa caut silicon prin oras si cum era de asteptat iar n am gasit silicon negru,ajung acasa si zic da l in masa,il lipesc iar cu silicon antifungic si dupa aceea sigilez lipitura cu epoxi sa nu fie in contact cu apa.Fac o proba si epoxi nu adera la silicon dar nici eu nu sunt genul care se da batut usor si pana la urma gasesc solutia,peste silicon am aplicat un strat de superglue ca o amorsa care sa faca legatura intre silicon si epoxi.Dupa aceea am realizat ca nu mai sunt de loc scurgeri de siliciu din lipitura acvariului care sa favorizeze cresterea diatomitelor(diatomitele cresteau chiar si pe silicon antifungic),deci daca aveti aceeasi problema cu diatomitele solutia gasita de mine poate sa va vina in ajutor,numai ca in loc de silicon antifungic sa folositi silicon pentru acvarii.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/09/2014 03:20:07

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

)!
Pune poze cu marinul.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Deci presupui faptul ca diatomeele cresc pe silicon pentru ca pot extrage siliciul din el? In acvariul meu vad ca diverse alge cresc pe siliconul de la imbinari, dar presupun ca e din cauza faptului ca pot adera la el mai usor. Iar faptul ca apoi pui rasina epoxidica duce la reducerea respectivei aderenta.

Zic si eu

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

nu presupun ca diatomitele cresc pe silicon pentru ca siliconul elibereaza siliciu sunt chiar convins ca asa este am mai avut un burete gri albastrui caruia la fel ii placea sa creasca pe silicon,buretii si diatomitele sunt ajutate de siliciu,sigiland cu epoxi lipitura de silicon ai scapat de diatomite intr un acvariu marin
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Sunt sceptic, nu explica de ce am avut diatome in acvariul de plastic. Acela nu are silicon pe la imbinaturi sau oriunde altundeva, pentru ca e turnat intreg.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
2smokes
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2014 21:41:49
Messages: 233
Location: buzau-plescoi
IP:
Offline

plasticul in sine poate sa elibereze siliciu,sunt unele tipuri de plastic care il contin,unele furtune din cauciuc trnsparent se inalbesc in apa si se incarca cu diatomite pana se obtureaza complet tocmai pentru ca sunt dintr un plastic/cauciuc ce contine siliciu,dar bine diatomitele se pot forma si din alte cauze nu neaparat de la siliconul cu care e lipit acvariul
 
Forum Index » Probleme si solutii - Paraziti, boli, alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com