[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
neon prea lung...  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
saryi
Junior member

Joined: 15/01/2006 22:06:15
Messages: 33
Location: constanta
IP:
Offline

Am achizitionat de curand un neon sera plant de 30w si 90 cm lungime. Cu tot cu ansamblu se duce la 100 cm lungime. Acvariul meu are 100 cm lungime la exterior si doar 98 la interior Mentionez ca spatiul pt neoane este in interiorul acvariului si, evident, noua achizitie nu intra capac am o placa de plastic care intra in rama acvariului. Ce solutii credeti ca am? Poate fi o solutie construirea unui capac gen "firma"?
sau singura solutie ar fi sa dau neonul inapoi...?
P.S.: cand am comandat acvariul nu gasisem inca acest forum si, evident, nu m-a dus capul sa ma interesez ce lungimi de neoane exista si ce lungime minima ar fi trebuit sa fie acvariul pt a nu avea astfel de probleme. smilie
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Cea mai buna solutie e sa faci un capac , un pic mai lung decat acvariul in care sa incapa neonul cu tot cu suport.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
viviparu'
Senior member

Joined: 31/08/2004 20:19:34
Messages: 1131
Location: Ploiesti
IP:
Offline

Sau poti cumpara un starter electronic, pe care sa-l montezi pe capac deasupra, si care sa aiba doar niste mufe pentru neon. Se gaseste asa ceva. Iar neonul il prinzi de capac cu cleme speciale de neon care se gasesc prin Bricostore

Oare unde vom gasi atatea intrebari pentru cate solutii avem?
[Email]
saryi
Junior member

Joined: 15/01/2006 22:06:15
Messages: 33
Location: constanta
IP:
Offline

solutia cu starterul pe capac pare mai comoda dar nu foarte estetica...iar capacul un pic mai mare...cum il atasez fiind mai mare si din ce as putea sa-l fac?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

saryi wrote:un neon sera plant de 30w si 90 cm lungime. Cu tot cu ansamblu se duce la 100 cm lungime. Acvariul meu are 100 cm lungime la exterior si doar 98 la interior
Tubu' de 90 cm cu tot cu dulii nu poate depasi 92-93 cm. Chiar nu intra? Sau folosesti niste dulii mai ....... ciudate ?

Poze: smilie ... Poze cu plante
saryi
Junior member

Joined: 15/01/2006 22:06:15
Messages: 33
Location: constanta
IP:
Offline

Sincer nu stiu ce inseamna alea dulii...daca sunt chestiile alea din capetele ansamblului...da sunt probabil ciudate..pt ca neon+duliile astea=100cm o sa ma interesez sa vad daca pot gasi alt corp mai scurt.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

saryi wrote:Sincer nu stiu ce inseamna alea dulii...daca sunt chestiile alea din capetele ansamblului...
Da. Chestiile alea sint duliile .

saryi wrote:o sa ma interesez sa vad daca pot gasi alt corp mai scurt.
Acuma imi dau seama ca ai acolo tot corpu' pentru neon. Cu putina indeminare poti scoate din corp balastu', iei niste dulii pentru capetele tubului si te apuci de lucru . Sigur o sa incapa acolo .

Poze: smilie ... Poze cu plante
saryi
Junior member

Joined: 15/01/2006 22:06:15
Messages: 33
Location: constanta
IP:
Offline

Merci pentru sugestie. Asa am sa incerc sa fac.Sa speram ca ma descurc.Daca-l stric...asta e, macar am incercat
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

saryi wrote:Asa am sa incerc sa fac.Sa speram ca ma descurc.Daca-l stric...asta e, macar am incercat
N-ai frica. Nu-l poti strica .

Poze: smilie ... Poze cu plante
saryi
Junior member

Joined: 15/01/2006 22:06:15
Messages: 33
Location: constanta
IP:
Offline

Gata! Am rezolvat! Am taiat si din corpul neonului si din o dulie si a intrat!
[Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com