[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cory au depus icre  XML
Forum Index » Catfish
Author Message
Nk155
Junior member

Joined: 12/08/2014 11:35:21
Messages: 36
Location: Bucuresti, Militari, Ciorogarla.
IP:
Offline

Salutare! In seara asta cand am aprins lumina in acvariu am avut o mare surpriza. Cei doi cory ai mei au depus cateva icre pe geam
Intrebarea e ce fac in continuare? Sa cumpar un acvariu mai mic si sa pun icrele acolo(mai greu de realizat), sa le las unde sunt? Care sa fie temperatura apei?
P.S. In acvariu nu ii am decat pe ei doi si un xypho hi fin.
image

This message was edited 2 times. Last update was at 02/09/2014 20:25:00

[WWW]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

le poti muta fie intr-un acvariu mai mic, sau poti pune "outele" intr-o cutie de inghetata (cel putin un litru),
pana eclozeza ferestele de lumna soarelui, temp minima 23-24 gr C
eu le adun de pe geam cu un card.

pestisoru meu de aur
Nk155
Junior member

Joined: 12/08/2014 11:35:21
Messages: 36
Location: Bucuresti, Militari, Ciorogarla.
IP:
Offline

Chiar ma gandeam sa fac ce ai zis tu, sa iau o cutie de inghetata si sa dau multe gauri f mici in ea si sa pun ourile acolo si sa o las in acvariu. E ok sa tun neoanele aprinse?
[WWW]
cingo171179
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/11/2011 14:30:41
Messages: 744
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

nustiu ce sa zic legat de faza cu neoanele, eu nu am tinut cutia in acvariu, am pus cutia langa acvariu acoperita cu capac gaurit, apoi i-am mutat intr-un acvariu de 8l cu un "burete bolborositor"

pestisoru meu de aur
Alex89
Junior member
[Avatar]

Joined: 21/01/2009 02:37:32
Messages: 38
Location: Brasov/Bran
IP:
Offline

salutare!Am si eu o intrebare.La cat timp dupa depunere depun iar?

Acvariu 180L:Filtru extern JBL e901,incalzitor Resun 250w,substrat fertil AquaBasis 10L si 25 kg de pietris 1-4 mm,Lampa 2xOsram T5 865 2xOsram T5 840
[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@ Nk155

Avand in vedere ca sunt destul de multe icre poti sa-ti cumperi un container special in care sa tii icrele si puii de cory pana cresc mai maricei.
Are avantajul ca nu trebuie sa schimbi apa si nu supui icrele si alevini la schimbari de temperatura sau alte caracteristici ale apei.
Un model poti sa gasesti aici.
Sa-ti traiasca

Festina lente !
Nk155
Junior member

Joined: 12/08/2014 11:35:21
Messages: 36
Location: Bucuresti, Militari, Ciorogarla.
IP:
Offline

Ai mei depund in fiecare saptamana ) sunt ca iepurii. Pana acum nu a iesit nimic. Ori le mananca masculul ori se strica ele.
[WWW]
nickvvv
Member
[Avatar]

Joined: 18/07/2012 16:26:32
Messages: 134
Location: Medias
IP:
Offline

poate nu-s pereche....al meu, rozaliu depune dar guppy nu le fecundeaza
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Eu te-as sfatui asa: sa cumperi o maternitate cum ti-a recomandat colegul @severus si sa pui ouale acolo; este foarte util si de ajutor ca in maternitate sa "bata" un retur de filtru ... sa reimprospateze apa la pitici.
[Email] [Yahoo!]
Nk155
Junior member

Joined: 12/08/2014 11:35:21
Messages: 36
Location: Bucuresti, Militari, Ciorogarla.
IP:
Offline

Azi dupa ce am vazut ca incep sa dispara iar icrele de pe geam m.am gandit sa nu le mai las acolo sa fie mancate. Cum la prima depunere nu am avut prea mult succes la adunatul lor de pe geam cu cardul am zis sa incerc cu o seringa Dupa ce am tras cateva de pe geam, Mare mi-a fost uimirea cand icrele au inceput sa inoate prin seringa Asa ca acum am cateva care sunt inca rotunde si cateva care arata ca niste icre cu coada Pe toate le-am pus intr-o cutie de inghetata in care am dat gauri de jur imprejur si am pus sa curga putina apa din spraybar. Acum intrebare e ce pot sa le fac mai departe, sa incep sa ii hranesc, cu ce? smilie Nu as vrea sa dau bani pe fatatoare sau sa ma apuc sa cumpar acvariu pentru gradinita

image
image
[WWW]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

FELICITARI. esti tatic de sanitari.
Fii atent sa nu iasa piticaniile prin gauri.
toti pestii iesiti din icre isi consuma intai "burta", vor manca dupa cateva zile de la eclozare. Trebuie hraniti des ... la cateva ore cu mancare potrivita "dimensiunii" lor. Ideal ar fi sa le dai artemia proaspat eclozata, poti sa le dai si artemia decorticata sau galbenus de ou (mai bine zis "praful" pe care il face o bucatica de galbenus bine fiert si smotocit intr-o siringa cu putina apa). Galbenusul de ou face mizerie, trebuie aspirate resturile dupa masa ... ceea ce e destul de complicat cu piticii pe fundul apei .... deci da-le putin, foarte putina mancare, de oricare fel le-ai da. Le poti da si "praful" rezultat din smotocirea (in siringa) unor fulgi bine faramitati.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/10/2014 15:27:25

[Email] [Yahoo!]
Severus
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/11/2012 13:43:13
Messages: 1051
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Arata foarte bine maternitatea. Ca sa nu iasa puii de cory poti sa pui niste "plasa de tantzari" pe gauri (pana cresc puii un pic).
Oricum, piticii de cory stau mai mult pe fundul apei asa ca nu este cazul sa-ti faci griji.
Daca nu ai cum sa le dai artemia proaspat eclozata (nauplii) poti sa incerci cu JBL Noble Fluid sau Hikari First Bites.
(Valoarea puisorilor depaseste costul mancarii )
Iti doresc mult succes si mai tine-ne si pe noi la curent cu evolutia puilor.

Festina lente !
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

superbitate de maternitate,cu tot cu frunzulite ai gandit foarte bine faza cu spray barul,nu sunt sigur daca m-as fi gandit si eu Oricum,tine-ne la curent,sunt curios

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
tudosie eugen
Member
[Avatar]

Joined: 20/02/2009 22:49:17
Messages: 182
Location: Bucuresti, Eroii Revolutiei
IP:
Offline

Da, este o idee buna sa aiba plante DAR o sa ramana piticii agatati prin radacinile imbacsite cu mancare .... mare atentie si la primul pitic decedat din aceasta cauza sa scoti radacinoasele ... sau poate gasesti o metoda eficienta sa tii radacinile curate.
Ar cam fi momentul sa inceapa sa caute mancare miscatorii ..... ce le dai sa manance ?
(daca sunt gaurile mari in fatatoare vor iesi pe acolo, cauta de mancare si vor sta usor pe pereti .... si daca vine si un pic de apa din retur (care e foarte necesara) vor putea evada cu usurinta, vor deveni papa pentru tot ce misca in acvariu)
[Email] [Yahoo!]
Holy Ghost
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/05/2015 18:20:57
Messages: 26
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Buna! De ce conditii au nevoie ouale de corydoras pentru a ecloza? (Aerare, lumina, spatiu) si ce culoare ar trebui sa aiba cand sunt fertilizate?

image
adult image
hauserBZ
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/05/2015 19:51:12
Messages: 487
Location: Buzau
IP:
Offline

frumos eu am 2 cory de vreo 4 luni si nu am vazut depunere cred ca ai mei sunt masculi amandoi.

Nisipul Rosu, Malawi 200L
[Email]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In sfarsit si niste vesti bune. Iti doresc sa te bucuri de ei cat mai mult timp si sa stii ca nu e rau sfatul cu un acvariu maternitate. Un acvariu de 25 litri in hornbach este cam 60 lei, un filtru burete costa o suma infima, iar daca ai pompa de aer cam asta e tot. Eu zic ca merita, mai ales ca corydoras sunt niste pestiuci care au totusi valoare. Multi dintre noi si-ar dori sa ai aiba parte de ce ai tu. Succes in continuare!
[Email]
 
Forum Index » Catfish
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com