[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
ramirez bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. La ramirezul meu i-a aparut ceva la coada. Va rog sa ma ajutati sa identific ce este. Specific ca inainte (peste 5-6 luni sau inainte) am mai avut vreo 2,3 neoni cu aceeasi problema dar am ales sa nu-i tratez. O sa atasez si poza. Multumesc.
[Thumb - IMG_20140902_131027.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 10/09/2014 11:17:07

[ICQ]
simpfzoli
Membru de baza

Joined: 05/05/2011 20:05:49
Messages: 458
Location: satu mare
IP:
Offline

salut. nu te supara dar eu nu observ nimica iesit din comun la ramirezul tau.
[WWW] [Yahoo!]
psihoactiv
Member
[Avatar]

Joined: 22/06/2014 11:41:39
Messages: 158
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pata aia alba de la baza cozi?
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

pare a fi infectie bacteriana sau fungus, desi inclin spre prima

vezi ca in linkul de mai jos este o poza cu un neon cu ceva similar, am avut si eu la neoni

http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups/identifying-and-curing-fish-diseases



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Si eu tot spre ceva bacterian as inclina (banuiesc ca ne referim la galma aia alba de la baza cozii).
Fungusul ar trebui sa fie pe deasupra, ori asta pare inauntru.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

La baza cozii si a iesit si ceva alb in afara ca un fel de viermisori dar nua miscat sau altceva. Ca niste peri mici.


[ICQ]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Urmareste link-ul dat de Humbert. Dupa descrierea facuta de tine pare a fi un fungus.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Nu este fungus. Prima data m-am uitat pe jbl hospital sa identific singur dar nu mi-am dat seama. prima data apare o pata in interiorul corpului si apoi ies din piele niste chestii albe ca niste viermisori.
[ICQ]
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2473
Location: pitesti
IP:
Offline

Pestele a murit, asa ca fiind al 2-lea mascul mare care imi moare ma gandesc sa scot tot si sa dezinfectez acvariul si toate acareturile din el. Ca sa nu mai deschid alt topic, daca este cineva care citeste si stie ce trebuie facut il invit sa ma invete si pe mine. Vreau sa dezinfectez si canistra, mediile de filtrare, tot. Pestii vor fi mutati in bazinul mare care este startat de vreo 15 zile, iar acesta va fi repopulat.

Plantele ar trebui sa le pastrez sau arunc tot,ideea este ca daca a fost ceva in bazin sa dispara.
[ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Daca vrei sa dezinfectezi tot si sa arunci plantele, atunci eu as turna apa oxigenata in bazin (peste limita recomandata) si l-as lasa sa mearga cu filtre cu tot peste noapte.
Daca vrei, poti sa mai adaugi si sare si alte diverse solutii de tratament. Oricum speli totul dupa.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

"viermisorii" aia de care ziceai miscau, erau vii, adica chiar erau niste viermisori sau doar erau niste firicele.
ca daca erau firicele, atunci eu zic ca tot fungus a fost.

insa daca erau viermisori, atunci e alta treaba (nu stiu care).

acum referitor la dezinfectarea acvariului, eu daca as fi in locul tau as incerca sa-mi dau seama daca e intr-adevar necesara sau nu, pentru ca dezinfectarea totala e o chestie drastica si eu nu as face-o decat daca as fi convins ca e nevoie.

de asta e important sa stii ce boala a fost. ca daca a fost fungus, nu cred ca e necesara o dezinfectare, adica eu nu as face-o.

ramirezii sunt pesti foarte sensibili, deci chiar si daca faci dezinfectare nu inseamna ca ramirezii pe care o sa-i cumperi pe viitor nu vor crapa.

nu poti sa ai un acvariu fara paraziti si bacterii si fungi in el. secretul e sa ai pesti suficient de rezistenti si cu imunitate suficient de buna ca sa reziste ei singuri.

iar ramirezii pur si simplu sunt mai sensibili, eu stiu, ca de 5 ani tot pierd ramirezi in timp ce ceilalti pesti nu au nici pe dracu, asa incat am zis ca gata, am terminat cu ramirezii.

acum mai am 2 masculi dintr-un lot de 3 perechi pe care i-am luat acum 1 an: primii 4 s-au curatat in primele 3-4 luni, vad ca astia o duc bine, deci poate in sfarsit am nimerit si eu peste unii care au dobandit rezistenta.

This message was edited 1 time. Last update was at 11/09/2014 11:46:49




ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Asa ca si idee ca sa va protejati cat de cat ramirezii (mai bine previi ca e mai usor decat sa trebuiasca sa tratezi) : Nu ii tineti in "ciorba de pesti" , Nu ii tineti in bazine cu substrat -doar crengi/pietre cu plante pe ele, atat- deci bazin 'steril" in care ASPIRATI ZILNIC de pe fund si cu un drum improspatati apa, asa diminuati bacteriile , parazitii si ouale lor la care mica bijuterie e foarte sensibil/a , Nu le dati congelate, indiferent cat de bine arata riscul de contaminare cu bacterii e ridicat (mai ales pentru ei dar o mai patesc si altii mai rezistenti-sunt patit ), Nu le dati hrana vie decat daca e productie proprie si repet aspirati zilnic fundul bazinului , complectati cu apa de calitate si la aceeiasi parametrii , asiguratii o temperatura optima si igiena iar la tratamente eu mai degraba as folosi apa oxigenata e un bactericid eficient si am avut cu ajutorul ei reusite inclusiv in bazine marine in care erau si corali fara ca acestia sa fie afectati .
[Email]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com