[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Jurnal-Acvariu Biotop  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna seara,
Cum am mai spus mai sus,vreau sa fac un nou setup cu un acvariu de 240l.
Ca si dimensiuni:L-120cm,l-40cm si h-50cm.Geam de 10mm.
Capacul il am.E un Juwel Multilux cu 2X38W T5(cred) cu Narva Daylight si Narva Warmlight
Subtratul pe care il am e cuart negru.O sa cumpar si 10L de JBL Aquabasis Plus.
Pompa de aer,incalzitor.
Filtrul e JBL E1901 Green Line.
Ca si pesti vreau:neoni si ceva sanitari,SAE.
Iar ca si plante:Vallisneria si poate inca o specie.....pentru setup-ul care vreau sa il fac sa se potriveasca.
Vreau un acvariu cu plante putine,(fara batai de cap cu fertilizanti si CO2,etc),buturugi,pietre,ceva frunze de Fag sau Catappa si apa aceea maro.
Vreau sa fie un gen biotop amazonian.
Cam asa ceva:
https://www.youtube.com/watch?v=UnnvhiD-HPA
https://www.youtube.com/watch?v=0iKzP95lYFg
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/80/16502.page
http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/10277/acvarist-nou/page/5/
Si cateva intrebari pentru voi:
1.E ok sistemul de iluminat pt ce vreau eu?Nu vreau sa modific capacul.Se pot pune niste neoane de mai multi wati?Sa pun tot 2X38W dar cu o lumina mai calda?Niste neoane ok pt setup-ul meu fara sa modific.
2.Substratul am vazut ca trebuie sa fie ceva nisip alb.Pot sa las cuartu-ul negru sau trebuie schimbat?Daca da,cu ce?
3.Imi mai trebuie JBL Aquabasis Plus?
4.Ce pietre imi trebuie?Adica sa nu imi schimbe compozitia apei.
5.Cam cati neoni pot pune intr-un acvariu de aprox 240l?+cati sanitari(de care?)
Va multumesc!Sper ca nu v-am obosit....

This message was edited 2 times. Last update was at 13/01/2014 21:56:46


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pareri? Nimeni?

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut!

1) Probabil ca alea 2 tuburi sa faca fata unor plante nepretentioase (Vallisneria, Echinodorus, Cryptocoryne, Anubias, etc.)... mai ales daca vrei acvariu gen "Amazon biotope" (lumina putina, umbre multe, etc.)... teoretic se mai poate adauga inca un tub acolo, vezi ca s-a mai discutat subiectul pe forum.

2) Daca tot ce vrei sunt niste plante "lejere", atunci nu ai nevoie sa schimbi substratul... culoarea (alb sau negru) nu conteaza, e o chestie care tine de gusturi personale.

3) In conditiile de mai sus, NU.

4) Iti trebuie 2-3 bolovani de rau, rotunjiti... sau roca inerta (bazalt, granit, etc.)... in plus, eu as adauga niste ramuri (crengi, radacini, buturugi, etc.).

5) Poti pune un card de 30-40 neoni... si 7-8 sanitari (Corydoras sp.). Ti-ar mai trebui inca 2-3 mancatori de alge (recomand Ancistrus sp.).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Multumesc,koala
1.Nu imi trebuiesc neoane cu o lumina mai calda? Sau lumina calda va fi data de colorarea apei(cu tanin)?
2.Din ce am vazut,cam toate acvariile de tip biotop amazonian,au nisip....Vreau sa ma apropii cel mai mult de natura.Ce fel de nisip imi trebuie?Cate kg?Dar,daca pot folosi curat-ul ala negru,e ok.
3.Cam ce buturugi,crengi sa caut?Am vazut acvarii cu ramuri de salcie sau vita de vie...http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/20850/noul-meu-acvariu-pentru-sajica/page/2/
Vreau crengiile alea asa...subtiri,imi plac f mult.De unde le pot cumpara?
Astept pareri si de la alti membrii,mai ales de la cei care au sau au avut un asemenea acvariu....

This message was edited 1 time. Last update was at 15/01/2014 22:43:09


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna,
Am facut rost de crengi de salcie creata si butuci de vita de vie.
Ce sa aleg?Sau pot pune din fiecare?
Le fierb si apoi le las la uscat sau le las la uscat si le fierb?
Multumesc!

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu ce este "salcia creata" dar in general se alege un lemn care sa reziste in apa iar salcia nu cred ca va rezista. O alta conditie este sa arate bine si aici alegi tu... trebuie sa-ti placa tie
Radacini cu butuci de vita de vie am mai vazut prin acvarii si nu am auzit sa se planga lumea...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

http://www.horticultorul.ro/arbori-arbusti-ornamentali-peisagistica/salcie-creata-salix-matsudana-tortuosa/
Ok...
Si cum procedez?Le fierb asa verzi si dupa le las sa se usuce??

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In mod normal ar trebui lasate sa se usuce si dupa aia sa o fierbi. Nu am mai utilizat lemn viu...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

otvos-bruno wrote:Le fierb si apoi le las la uscat sau le las la uscat si le fierb?Multumesc!


Cum ti-e mai usor tie, dar e mai bine sa le lasi la uscat o perioada.
Salcie creata am avut si eu in acvariu. Intr-o saptamana e uscata daca sta la soare (poti sa o bagi si in cuptor si apoi sa o lasi intr-un loc, o camera, o debara unde nu ai umezeala), dar dupa un timp in apa prinde o mazga pe suprafata ei si apar niste puncte mici negre cu miros ce aduce a mucegai. Eu o curatam la cateva luni.

Mama prostilor e mereu gravida!
oviwankenobi
Member

Joined: 17/04/2013 09:28:00
Messages: 163
Location: Brasov
IP:
Offline

Salut , am vazut ca ai un JBL E1901 Green Line. intrebare , cat este de silentios ? doresc sa imi cumpar unul dar ma intereseaza daca e "galagios". Eu am un ex 700 si pot spune ca nu il aud deloc dar doresc unul mai mare.
Merci anticipat

Carpacio ochio acvarist
Bloody Mary shrimps
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Salut , in legatura cu butucii si crengile , iti recomand sa mergi la Hornbach sa-ti cumperi de acolo ,sunt destule tipuri si feluri , nu risca sa bagi in acvariu orice butuci sau crengi .
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna ziua....
Am cam lipsit de pe aici o perioada
Am primit acvariul (L-120 cm,l-40 cm si h-50cm si sticla de 10mm si 2 intarituri....sa fie
Acum,am cateva intrebari....
1.Cum sunt lipiturile?E ok acvariul?

image

image

image

2.Pietrisul imi ajunge? L-am pus "de proba" in acvariu,nivelat si am cam 5 cm...
image

3.Am curatat butucile de vita de vie,sunt uscate.Acum vreau sa le fierb.Aici e problema.....nu stiu cum si cat.
Am inteles ca trebuie in apa cu sare.

image

image

image

image

image

a.Cata sare trebuie la cati litri de apa?
b.Cat timp le fierb in apa cu sare?
c.Dupa e ok sa le mai fierb odata in apa curata?

4.Dupa ce le-am fiert,cate zile/sapt. trebuie sa le tin in apa?

5.Vechiul acvariu(aceleasi dim.),a fost tot pe aceeasi mobila si a tinut.
Ma intreb daca v-a tine noul acvariu,fiind mai greu.

image


image

Va multumesc!


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lipiturilor par ok (taietura sticlei nu e chiar fericita insa...).
Banuiesc ca ai silicon si pe interior nu?

Stratul de pietris de 5 cm ar trebui sa fie in regula.

Crengile de vita de vie fierbe-le intai in apa cu sare.
N-as zice ca exista o concentratie anume. Pune si tu cateva linguri.
Dupa care mai fierbe-le o data in apa curata (fara sare) si pe urma mai lasa-le o zi, doua, trei sa stea tot in apa curata, ca sa fii sigur ca iese sarea.

Mobila pare din lemn masiv. Ar trebui sa fie ok.
Dar dimensiunile sunt exact cat acvariul? (acesta ajunge sa stea si pe cele 4 picioare? )
Intreb pentru ca blatul ala din ce vad nu este pus peste picioarele mobilei ci intre ele...nu stiu cat de bine e prins...


Apropos, de acum cred ca poti deschide un jurnal la categoria dedicata

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da,taieturile nu ma incanta.Pot masca....sa lipesc niste coltare(cred ca asa se numesc)din plastic.Am avut si la celalat acvariu,cred ca se potrivesc.
Da,este silicon si pe interior.E lipit cu Dow Corning 881
Nu,nu este exact cat acvariul,nu sta pe cele 4 picioare.Blatul e bestul de zdravan,la fel si picioarele.Nu e ca la majoritatea mobilelor,cu furnir si placa de aia presata.
Pe mijloc sunt doar despartitoarele,de la sertare,si de prin dulap.Nu este nimic pe mojloc care sa sustina.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2014 19:10:30


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Pe ce il pot pune?Am inteles ca nu se pune direct pe mobila.Polistiren de 2cm? Covoras neted de cauciuc?
Asa ceva? http://www.maxi-pet.ro/detalji_proizvoda.5f9f46462f564fbe97a49fe87d6ea359.karlie-covoras-pentru-acvariu-negru-120x40cm.aspx

This message was edited 3 times. Last update was at 18/08/2014 19:15:05


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu am un covoras de la JBL (JBL pad), din poza arata fix la fel ca cel din link-ul tau.
Altii folosesc polistiren. E ok si asta.

Rolul lui e sa preia denivelarile mici si sa absoarba vibratiile.


O metoda mai neortodoxa asa pentru testarea mobilei e sa te sui cu inca cineva pe mobila, de zgaltai un pic, te misti, apesi si vezi daca da semne ca ceva nu e in regula.
Eu cand mi-am facut acvariul mare asa am procedat. M-am suit cu totul, am sarit pe el, dupa care cu inca doi sau trei baieti ne-am pus pe el si l-am zgaltait un pic.
Nu e o metoda foarte profesionista, dar as zice ca e destul de ok.

This message was edited 1 time. Last update was at 18/08/2014 19:24:11


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Buna seara,
Am fiert crengile....2 ore in apa cu sare.Apoi 2 ore in apa curata.Apa s-a facut neagra si la a doua fierbere.
Acum le-am pus sa stea asa in acvariu,cu apa curata.Cam o saptamana....cred ca ajunge.
Am spalat substratul si l-am fiert(fara sare).
Am cumparat si un flacon de JBL Filter Start.Pe cutie scrie o sticluta la 3l de material filtrant.La canistra mea de 15L...mi-ar trebui sa bag 5 sticlute de Filter Start....si mi se pare cam mult.
Am luat si JBL Denitrol si niste corniere de plastic sa le lipsesc pe cele 4 margini....
Parca as mai cumpara cateva pungi de substrat(cred ca o punga are 5 kg)..ca sa pot face si niste dune/gramezi...Daca mai cumpar,ajunge sa il spal bine,nu?
Multumesc,O seara frumoasa.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2014 20:01:44


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

otvos-bruno wrote:Daca mai cumpar,ajunge sa il spal bine,nu?


Da.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

koala wrote:

4) Iti trebuie 2-3 bolovani de rau, rotunjiti... sau roca inerta (bazalt, granit, etc.)... in plus, eu as adauga niste ramuri (crengi, radacini, buturugi, etc.).


Bazalt,adica piatra cubica...nu?
Am asa ceva,o sa incerc sa sparg cateva.Nu pot sa pun "cuburile" alea

"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
otvos-bruno
Junior member
[Avatar]

Joined: 31/12/2013 20:02:27
Messages: 78
Location: Timisoara
IP:
Offline

Am gasit niste bucati gata sparte.Pietre de rau,am gasit din acelea un pic lucioase si galbene,crem....
Am pe langa iaz o gramada de piatra,si de munte,de rau,cubica si bucati de granit(cred)...tot felul de pietre.
Le-am spalat cu peria si le-am pus la fiert in apa cu sare.

This message was edited 1 time. Last update was at 25/08/2014 18:51:01


"Simplitatea este sofisticarea extrema."
Leonardo da Vinci
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com