[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bloc conectare JBL CristalProfi  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am constatat ca daca vreau sa reglez debitul de apa din maneta de out, pe langa zona marcata cu rosu in foto, incepe sa curga apa... daca iesirea este fixata la maxim, nu sunt probleme... aveti idee care este cauza?
[Thumb - JBL.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Probabil cand scazi debitul din clapeta, creste si presiunea in canistra...nu bag mana in foc, da' e posibil.
Acolo ar trebui sa fie o garnitura, ce teoretic poate fi schimbata.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Apa curge si cand filtrul este deconectat de la reteaua electrica si manevrez "robinetul" de out.

Garnituri de schimb am gasit doar pentru partea de jos (nu cred sa mai existe altele)... daca ar fi garnitura cred ar curge prin mai multe zone, nu doar prin zona mobila a out-ului (vizual garniturile arata foarte bine).

Maine voi schimba blocul de conectare... daca totul va fi ok si nu este prea departe locatia unde trebuie sa merg pentru garantia filtrului (cumparat la inceputul acestui an), voi duce piesa cu probleme si copia facturii de achizitie a celei noi (in speranta ca vor intelege ca nu am cum sa duc intregul filtru... asta insemnand reset acvariu).
[Thumb - Rezerva bloc conectare-JBL CP e700-e900 6012200 2bn.jpg]

Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

maryusdv8 wrote:(in speranta ca vor intelege ca nu am cum sa duc intregul filtru... asta insemnand reset acvariu).


Este cam ilogic pentru mine ceea ce spui, in legatura cu "resetul total".
- Nu stiu cum o sa faci recircularea in filtrul extern FARA blocul de conectare furtune (doar daca te chinui sa le pui pe direct: imposibil la JBL, deoarece au sistem de "plug", adica intra un element pe unul mai mare. La Eheim ai totusi niste capete de tub pe care poti prinde furtunul cu colier dupa ce scoti protectia de plastic a capului pompei filtrului, la JBL nu este posibil accesul la strans furtunul)
- Nu stiu daca stii... dar bacteriile din filtrul extern nu vor supravietui mai mult de 2-3 ore fara o circulatie a apei in filtru, indiferent de debit.
- Nu stiu daca stii... dar acvariul poate supravietui bine-mersi cateva ore si in absenta unui filtru extern, deoarece in masa acvariului sunt o gramada de bacterii care fac cat de cat o filtrare biologica. (bacteriile se ataseaza si pe decor-echipamente-sticla etc... iar in prezenta unui curent de apa... "fac treaba")
- Nu stiu cat de intelegatori vor fi cei din service... cand vii doar cu capul defect: ei pot face eventual doar o nota de constatare urmand "sa verifice" si abia apoi sa schimbe piesa. Daca ai ghinionul sa nu aiba la dispozitie o carcasa de filtru extern modelul tau... poti astepta mult si bine pana vine piesa.

Sfatul meu: scoate eventualul material filtrant care il ai "extra" in filtru (material propriu gen Matrix, Siporax, EheimSubstrat etc...) pune-l intr-o galeata cu apa din acvariu sau din filtrul extern... ataseaza o piatra de aer conectata la o pompa de aer si lasa-l sa mearga pe timpul cat lipsesti.
In acvariu, daca ai la dispozitie... pune un filtru intern cat de mic sau o pompa recirculare si.... i-a filtrul complet in brate si mergi la Service.
In felul acesta ai mai multe sanse sa il verifice-repare pe loc sau... de ce nu: sa iti inlocuiasca complet filtrul extern.
Te duci la ei si... "Dom`le: curge!".... treaba lor mai departe ce fac... pe tine te asteapta acasa acvariul "pe avarie" ;) Ori iti dau un bloc nou, dupa ce vad si ei clar ca (virgula) curge.... ori iti dau alt filtru si iti vezi de ale tale.

Ps: la problema ta, eu unul cred ca este vorba despre garniturile din interiorul blocului de conectare: daca te uiti bine vei observa 4 suruburi pe partea inferioara a blocului, incearca sa le strangi mai tare pentru ca elementele din interior sa preseze mai bine pe garnituri.
Daca tot curge... poti desface (pe propria raspundere=pierderea garantiei) blocul de conectare si sa vezi care e treaba in interior. De obicei sunt niste "bile" care regleaza debitul... este posibil ori sa ai un fir de nisip, ori garniturile pe care culiseaza sa fie "duse".

Nu am fost eu prea explicit dar sper sa intelegi... Sau cel mai bine mergi la Service pentru ca "d`aia exista garantie" ;) Spor si succes, dar nu lasa materialul filtrant fara circulare a apei.

This message was edited 2 times. Last update was at 03/09/2014 02:14:02


Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc pentru detalii.

Materialul filtrant nu va ramane fara circularea apei, intrucat blocul de conectare va fi schimbat azi. Cu cel vechi merg la service.

Punand in balanta pretul de achizitie al unui bloc de conectare vs foarte probabil nerezolvarea problemei pe loc in service (nu mi s-a intamplat vreodata sa se rezolve pe loc o problema a unui produs in garantie), eventualele probleme aparute in acvariu ca urmare a inlocuirii pentru o perioada a filtrului extern cu unul intern, nervii aferenti... am ales sa cumpar o piesa noua si sa incerc sa rezolv cu cea veche in service.

In ceea ce priveste garniturile din interiorul blocului de conectare, nu am gasit pe net ca ar exista ca si consumabile, pentru a le putea schimba, iar fara o piesa de schimb nu am riscat sa desfac suruburile. Le voi desface daca voi considera sa nu duc in service piesa cu probleme (distanta mare fata de locuinta / loc de munca si program "suprapus" cu cel de serviciu).
maryusdv8
Membru de baza

Joined: 11/11/2013 21:26:00
Messages: 364
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Baieti, asa a fost cum ati presupus... o garnitura cu probleme.

Pe scurt:
- schimbat piesa, totul ok;
- garantia se face doar la Brasov;
- aceasta piesa (ca aproape toate ce compun filtrul) are garantie 3 luni (filtru a fost cumparat in martie 2014);
- sunat la Bv, reprezentantii service JBL mi-au comunicat ca garniturile din interior nu se pot cumpara... producatorul nu comercializeaza aceste piese... cu toate astea, s-au oferit sa ma ajute daca vreuna din garniturile interioare este cu probleme;
- desfacut blocul de conectare si constatat ca una din cele 3 garnituri este cu probleme... mai exact o partea din ea a fost mancatata de bacterii - cea care este pe stut.

Asa arata conexiunea de out desfacuta (si garnitura mancata).
[Thumb - IMG_2507.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 04/09/2014 18:09:57

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Colegul Nimeni avea dreptate, cu toate acele observatii facute. Filtrul extern "moare" in cateva ore, daca nu functioneaza.

Oricum, bine ca ai rezolvat problema!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Nimeni
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 27/08/2014 01:19:42
Messages: 459
Location: Helsinki - Finland
IP:
Offline

Mai aveam dreptate si cu garnitura "pe interior" ;)
Iar ca informatia sa fie completa pentru viitorii cititori atasez datele de contact ale reprezentantei JBL in Romania (tot ea se ocupa si de service):

SC KRONSTIL AQUARISTIK SRL

Adresa: B-dul Garii,nr.20, Brasov
Tel/Fax 0040 268 545685
GSM 0040 728 994282
E-mail office@kronstil.ro

Situatia in care te afli este consecinta faptelor si actiunilor tale!
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com