[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tester pentru Ph - ieftin !!! Ce ziceti ?  XML
Forum Index » Apa
Author Message
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Am vazut in Brico un tester de Ph si nu stiu daca poate fi folosit in acvaristica . El este pentru gradina (pentru masurat Ph-ul solului ), stie cineva ceva despre el ? Nu are nici un fel de baterie , are o tija lunga de vreo 20 cm si zic ei ca se baga pur si simplu in pamantul usor umezit in prealabil. Eu am facut un test cu el la un ghiveci cu flori tot in Brico si-mi spunea ca are Ph -ul 6,5 ,iar in mod normal acul indica 7. Nu prea-mi vine sa cred ca ar fi ce spun ei intrucit este destul de ieftin 260-360.000 ( sunt doua tipuri ) Voi ce spuneti de asta ?
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca e ieftin, nu poate fi decit prost. Cu atit mai mult cu cit noi nu avem soluri de gradina in acvarii. Fa o comparatie intre un test de la Tetra sau Sera si vei vedea diferenta.
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Intre timp am facut-o , am luat unul . Ce am zis , ce este pentru mine 260.000 lei? Am facut acasa test la apa din acvariu : Ph 6,8 La apa de la chiuveta Ph 6,8, iar ca sa vad daca nu este moft am bagat tija in sticluta de ... (nu stiu cum o cheama ,pentru ca acum sunt la lucru ) de la Sera pentru scazut Ph-ul si..... surpriza Ph 6.3 deci mai ramine sa-l verific cu un tester mai performant , dar nu am , poate ma ajuta cineva . Am acasa si un kit de masurat Ph-ul de la Sera (cel cu 4 picaturi ) dar mie mi se pare cam aiurea intrucit nu vad nici o diferenta la orice masuratoare ( si am masurat mai multe chestii, apa sarata, apa de la retea, apa din acvariu ) si toate indica aceeasi culoare. Deci Leo2003, (Dolly) ce sa zic am dat vreo 200.000 pe testul de la Sera, iar pe asta 260.000 , crezi ca am aruncat banii pe fereastra? Oricum, daca nu sunt deplasat as fi curios sa-l testez cu un tester profi daca are cineva (si vrea binenteles ) eventual duminica . Cu ocazia asta ne putem si cunoaste !!! Daca doreste cineva asta rog sa-mi confirme .Multumesc

P.S. Leo2003 , sunt doua tipuri , nu am retinut decit una din firme (TENAX UK ltd ) de 350.000 , eu l-am luat pe cel de 260.000 sa fie paguba mai mica in caz de bluff.
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

George_Vl wrote:Intre timp am facut-o , am luat unul . Ce am zis , ce este pentru mine 260.000 lei? Am facut acasa test la apa din acvariu : Ph 6,8 La apa de la chiuveta Ph 6,8, iar ca sa vad daca nu este moft am bagat tija in sticluta de ... (nu stiu cum o cheama ,pentru ca acum sunt la lucru ) de la Sera pentru scazut Ph-ul si..... surpriza Ph 6.3 deci mai ramine sa-l verific cu un tester mai performant , dar nu am , poate ma ajuta cineva . Am acasa si un kit de masurat Ph-ul de la Sera (cel cu 4 picaturi ) dar mie mi se pare cam aiurea intrucit nu vad nici o diferenta la orice masuratoare ( si am masurat mai multe chestii, apa sarata, apa de la retea, apa din acvariu ) si toate indica aceeasi culoare. Deci Leo2003, (Dolly) ce sa zic am dat vreo 200.000 pe testul de la Sera, iar pe asta 260.000 , crezi ca am aruncat banii pe fereastra? Oricum, daca nu sunt deplasat as fi curios sa-l testez cu un tester profi daca are cineva (si vrea binenteles ) eventual duminica . Cu ocazia asta ne putem si cunoaste !!! Daca doreste cineva asta rog sa-mi confirme .Multumesc

P.S. Leo2003 , sunt doua tipuri , nu am retinut decit una din firme (TENAX UK ltd ) de 350.000 , eu l-am luat pe cel de 260.000 sa fie paguba mai mica in caz de bluff.


Pai un tester profi gasesti la Sera 200 de mii, corect? La ce ti-a mai trebuit si celalalt?
fr0ggy
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/09/2004 15:30:00
Messages: 590
Location: brasov
IP:
Offline

cel de la sera nu e "consumabil" ? si niciodata nu strica o alternativa. cel putin din punctul meu de vedere. care punct al meu de vedere e discromat si defectuos, si nu reusesc niciodata sa masor nimic cu culori hartiute si alte chestii de genul.

chiar, cum e modul de afisare al ph-ului ? sper ca nu tot pe culori.

image
[Yahoo!]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Dolly, nu stiu cum este testerul de la Sera, eu la Animaxul de pe Turda nu am vazut nimic de acest gen asa ca mi s-a parut ca nu este un lucru chiar rau si mi-am zi ca merita o incercare. Daca nu te superi indruma-ma sa merg sa vad si eu acest tester (la ce magazin ), dar oricum spune-mi ceva despre el caci pina simbata oricum nu pot merge nicaieri ( daca vrei si ai timp binenteles). Oricum el este cumparat, dar, pentru o alta parere nu strica ,deci asta e. Multumesc.

Froggy, testerul este cu un afisaj ca la un manometru, sau ca la un VU-metru ,adica are scala de la 3 la 10 ,iar el are pozitia de normal la 7 si in functie de nivelul Ph-ului creste sau scade, dar inca nu stiu cit este de precis.

Leo2003, cel de al doilea tester ( cel pe care il am eu) este de la Werga tools.[/img]
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

George_Vl wrote:Dolly, nu stiu cum este testerul de la Sera, eu la Animaxul de pe Turda nu am vazut nimic de acest gen asa ca mi s-a parut ca nu este un lucru chiar rau si mi-am zi ca merita o incercare. Daca nu te superi indruma-ma sa merg sa vad si eu acest tester (la ce magazin ), dar oricum spune-mi ceva despre el caci pina simbata oricum nu pot merge nicaieri ( daca vrei si ai timp binenteles). Oricum el este cumparat, dar, pentru o alta parere nu strica ,deci asta e. Multumesc.



SERA PH TEST. Ai aici instructiunile de folosire si il poti comanada si on-line.
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Multumesc Dolly, este testul pe care il aveam ,dar mi s-a parut mai putin concludent , nuantele de culori difera f.putin pe cind acesta este din 0,2 in 0,2. In fine, multumesc, dar tot as mai vrea sa-l verific pe acesta dupa ceva mai exact pentru a-l calibra.
Off topic . Te rog da-mi si mie adresa exacta a locului de intalnire de duminica .Multumesc inca odata.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Foarte interesant deci e PH-metru electronic.Si eu urasc testele cu picaturi mi se par rudimentare si neconcludente.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

L-am vazut si eu acum cateva zile, spune ca din cand trebuie dat cu smirghel sa fie curat senzorul. Deci poate fi trecut si asta la consumabile. In rest, astept si eu feedback de la utilizatori, ca sincer nu prea mi-a inspirat incredere( l-am avut in carucior pana la casa, cand l-am pus inapoi in raft...)

Hai cu detalii...

http://www.seachem.ro
[Email]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Ca sa mai fac o proba l-am luat la lucru si l-am probat in gradina , intr-un loc era 6,8 iar in alt loc era 5,8 !!!! . Deci se pare ca de ceva este bun . Chestia cu curatatul virfului nu am vazut-o, dar oricum ... Chiar nu are nimeni un tester profi (eventual electronic ) pentru calibrare ?
[Yahoo!]
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

George_Vl wrote:Ca sa mai fac o proba l-am luat la lucru si l-am probat in gradina , intr-un loc era 6,8 iar in alt loc era 5,8 !!!! . Deci se pare ca de ceva este bun . Chestia cu curatatul virfului nu am vazut-o, dar oricum ... Chiar nu are nimeni un tester profi (eventual electronic ) pentru calibrare ?


la otet si soda caustica sau detergent, cum a reactionat? si diverse solutii de otet si soda... Asteptam cu sufletul la gura...

http://www.seachem.ro
[Email]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Salut , stiu ca asteptati cu sufletul la gura ,dar eu dupa ce am incercat de doua ori sa postez si nu am reusit ( nu stiu de ce ) , cit eram de entuziasmat de rezultate , m-am pelostit pur si simplu. Probabil oboseala ,dar.... sa trecem totusi la lucruri serioase. Ideea voastra cu detergentul, soda ,otetul a fost de milioane. Aparatul FUNCTIONEAZA.
Nu mai cred ca am aruncat banii pe fereastra.

Am testat urmatoarele:

Otet- Ph 5,2
Otet de mere -Ph 6,2
Lenor :-) -Ph 6,5
Soda de rufe- Ph 9,2!!! iar dupa 20 de secunde a urcat la 10 (maxim ).

Pe mine unul m-a convins , aparatul face banii chiar si cel de 350.000. Mai ramine de facut ultimul test si poate totusi ma poate ajuta cineva, cu un tester profi, sa pot calibra acest tester la valoarea Ph 7 pentru etalon.
Pentru cei convinsi deja azi la 20.30 la Brico mai erau 5 testere de 260.000 si 6 de 350.000 , deci fuguta la Brico. Pentru cei neconvinsi inca am cercetat si am aflat ca acizii si bazele sunt electroliti ,deci doi electrozi pusi in acid sau baza genereaza curent , curent ce este masurat de acest aparat, simplu nu ? Va salut cu respect si poate ne vedem duminica daca-mi explicati si mie locul exact de pe Avrig.
[Yahoo!]
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

George_VI
Mergi la o farmacie si ia-ti solutii etalon. Atunci vezi daca e de treaba!
Otet la 5,2 - e cam mare
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Merlin. Poti fi mai specific ? La ce solutii te referi ? Da-mi te rog ceva amanunte.
[Yahoo!]
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

George_VI
Solutile etalon au un pH definit.
Se folosesc la calibrarea pH-metrelor. Toate pH-metrele electronice trebuiesc calibrate inaintea fiecarei masurari - mai ales daca vrei sa obtii masurari exacte! Farmaciile care-ti fac preparate dupa reteta, au aceste solutii etalon.
Pentru acvaristica, deobicei iti trebuie una cu un pH de 4,01 si una de 7,01.
Sau cauta pe internet, sunt o gramada de retete pentru solutii etalon
Daca stii germana : pH-iichlösung sau pH-kalibrierlösung.
merlin
Junior member

Joined: 20/07/2004 23:06:04
Messages: 39
Location: Mannheim/Germany
IP:
Offline

>> pH-Eichlösung << este corect!
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com