[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pareri - Filtru intern JBL CristalProfi i200 Greenline  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Buna ziua,

As dori o parere din partea celor mai experimentati privind eficienta unui filtru JBL CristalProfi i200 Greenline intr-un acvariu de 170l. Filtrul ar fi folosit doar pentru filtrare mecanica. Pentru filtrarea biologica, ma gandesc la un filtru extern JBL CristalProfi e901 Greenline (umplut cu MicroMec si Seachem Matrix, acesta din urma intelegand din posturi ca e foarte bun). In acvariu doresc sa cresc ciclide americane. M-ar ajuta niste pareri privind ambele filtre.

Multumesc!

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu folosesc de ceva timp un filtru extern JBL (e701) si sunt foarte multumit de el.
Silentios, debit bun, volum bun pentru materialele filtrante.
Poti merge cu incredere pe gama asta.

In trecut am avut si un e700 (modelul vechi al lui 701). Foarte multumit si de asta.


Referitor la filtrul intern, n-am folosit modelul de care spui tu.
Dar in principiu cred ca e ok. E un filtru intern.
La banii aia insa, eu as cauta un filtru extern SH.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc de raspuns,

Referitor la cel extern, am vazut review-uri pozitive (desi s-a zis ceva cum le-ar scadea debitul dupa o vreme).
Cel intern, cum ai zis si tu, e un filtru intern..vreau un filtru care sa poate strange cat mai multa mizerie, mai ales ca vorbim de ciclide .
Momentan nu stiu daca merita banii acel filtru. Mai am un filtru extern Eheim 2211. Capacitatea lui mi se pare redusa pentru un acvariu de 170l.
Care ar fi mai eficient pentru filtrare mecanica?

Multumesc.

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Andpop wrote:
desi s-a zis ceva cum le-ar scadea debitul dupa o vreme


La orice filtru extern scade debitul in timp, datorita colmatarii (materialelor filtrante si mai ales furtunelor).
Insa furtunele se pot curata periodic.

Andpop wrote:
Momentan nu stiu daca merita banii acel filtru. Mai am un filtru extern Eheim 2211. Capacitatea lui mi se pare redusa pentru un acvariu de 170l.


2211 are intr-adevar un debit mic, si daca vrei sa-l folosesti pentru filtrare mecanica, adica o colmatare mai rapida...
Nu cred ca e potrivit pt treaba asta.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
nicu.laita
Member

Joined: 08/08/2013 18:05:42
Messages: 161
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru 170L eu cred ca poti sa te uiti si la
filtru extern JBL e1501 - volum si debit mai mare, debit reglabil
Filtru intern Aquael Unifilter 750 sau 1000 - si astea au debit reglabil
Filtrele interne JBL CristalProfi au avantajul ca se pun pe colt si aparent ocupa mai putin spatiu. Mie nu mi-a placut cum circula apa prin modulele filtrului - acestea nu comunica intre ele decat prin teava centrala de aspiratie.
[Email]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut si filtrul JBL e1501. Multi vor spune ca un filtru mare e mai bun. Cred ca asa e. Din pacate, investesc deja destui bani in proiect (iar salariul unui incepator in Romania e de.. vai de lume) si nu stiu cat m-ar ajuta capacitatea suplimentara de filtrare a filtrului mai mare. Nu cred ca ar fi probleme cu 901e (e pentru acavrii de pana la 300l). Acvariu mai mare nu cred ca voi lua pentru cativa ani de acum incolo. Credeti ca ar fi realmente necesar un filtru mai mare?

PS: ca sa nu mai creez un post tot in aceasta categorie, pun intrebarea aici:
Pentru un acvariu cu ciclide americane (85L*45l*45h), cate si ce fel tip de neoane ar fi necesare? Vad in diverse posturi ca asigurarea unor zone cu umbra este benefica ciclidelor. As vrea sa ma asigur, iar, ca nu iau ceva aiurea sau nefolositor.

Va multumesc si va doresc o zi buna!

http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

La filtrele externe,nu debitul e cel mai important,ci materialul filtrant.Si din nou,eu o sa recomand acel Resun 2500 image care pe eticheta scrie Low Noise. Treaba aceasta poate fi discutabila daca vrei sa dormi cu el in camera Consider ca la salariile din Romania,filtrul tau ar fi bun,daca ai adauga si acest filtru intern Resun care este destul de ieftin,in comparatie cu altele si are un debit extraordinar de puternic,o sa vezi La ciclide am vazut ca punea cineva odata niste neoane Blue Reef,dar nu mai stiu ce tip si ce marime.Presupun ca ar merge orice lumina destul de puternica cat sa le evidentieze culorile,mai ales o lumina calda ar arata bestial,pentru faptul ca ar imita lumina din natura.Acum colegii te pot sfatui mai bine,ei stiu mai multe Insa trebuie sa tina seama si de bugetul nostru,nu numai de pretentiile vizuale sa zic asa...

This message was edited 3 times. Last update was at 29/08/2014 13:05:59


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ai grija mare la debitul acestui filtru.
Eu am avut un SP 1200 intr-un acvariu de 120 de litri si facea ravagii (ce-i drept nu cu ciclide, unde sunt necesari curenti de apa mai puternici decat intr-un plantat...dar totusi, sa fii atent). Si nu are debit reglabil.
A trebuit sa-l mesteresc, ca sa-i scad debitul.

De asemenea iar ai grija la ventuzele acestuia.
Cel putin in cazul meu au fost de FOARTE proasta calitate. Capul filtrului e greu, ventuzele mici si proaste, cadea tot timpul...a trebuit sa-l prind cu un suport de buza de sus a acvariului.
Si gandeste-te cand incepe sa-ti amestece tot nisipul prin acvariu dupa ce cade ...

Poate a fost doar in cazul meu, dar am zis sa-ti impartasesc experienta, ca sa fii prevenit.

This message was edited 2 times. Last update was at 29/08/2014 15:42:33


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Chiar iti multumesc pentru raspuns, Paradoxx. Am vazut ca filtrul intern recomandat de tine este mai puternic si mai ieftin. Cred ca va ramane alegerea finala Zgomotul, daca va exista, nu va fi o problema. Acvariul va sta pe hol, departe de dormitor Filtrul extern va ramane acelasi.

EDIT: Acum am vazut postul tau, Stefan. Multumesc pentru ca ai impartasit din experienta, ajuta mereu Cred ca orice proiect are parte de probleme..ma astept la orice.. Oricum stau cu ochiul pe acvariul odata ce se face Nu stiu cum sa il prind in caz ca o sa cada. Ori cu o alta ventuza ori agata, cum spuneai. Cum i-ai scazut debitul?

Multumesc,

Andrei

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2014 15:54:39


http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Andpop wrote:Ori cu o alta ventuza ori agata, cum spuneai. Cum i-ai scazut debitul?


In pachet este (sau era) si un cot de 90 de grade care se poate pune pe stutul de iesire al apei.
Am dat o gaura mai mare in cotul ala incat o parte din apa sa iasa pe acolo (si mergea in peretele acvariului), iar cealalta parte de apa iesea prin gura de iesire normala a cotului...(sper ca intelegi ce vreau sa zic )

Dar de asemenea ai putea sa confectionezi un spray bar care sa il montezi pe iesire. (nu tin minte sa aiba in cutie)

This message was edited 1 time. Last update was at 29/08/2014 16:53:01


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

hehe,vezi ca in filtrul meu,cel de 2500 are un cap reglabil,ii poti regla debitul,de aceea iti recomand 2500 nu stiu daca 1100 are,insa al meu are.ventuzele mele sunt FOARTE BUNE,am filtrul din 2012 februarie Ca sa prinda bine,nu trebuie decat sa umpli acvariul cu apa,si apoi sa prinzi filtrul,apasand bine pe ventuze umezeala ce ramane intre ventuze si sticla acvariului,face ca/capul filtrului sa se prinda foarte bine,iar greutatea care o simti atunci cand tii filtrul in mana,iti confera un fel de siguranta,simti ca ai dat banii pe ceva.Eu si cu multi altii,suntem foarte multumiti,in hardscapeuri/africani este mai mult decat recomandat Pe stutul acela/cotul de care spunea colegul nostru,eu am atasat un burete cu 6-7 lei de la JBL,am prins o oferta,insa asta dupa ce am luat un orice tip de burete de la magazinele de pesti,o sa vezi ca au gaura deja facuta,doar cat sa introduci cotul acela in burete,si practic cu acest filtru,vei avea asa:
-un mediu filtrant destul de incapator unde vei gasi burete verde/perlon, bile din acelea de plastic(inutile) care iti recomand sa le inlocuiesti cu ORICE tip de bile ceramice (eu am luat la 10 lei niste bile ceramice chinezesti micute,care filtreaza extrem)
-furtun PLUS diferite adaptoare pentru necesitatile tale,daca vrei sa intre bule,sau nu
-acel cot de care spunea colegul pe care il vei monta(vei vedea tu cum,e fff simplu,e ca si cum ai pune un furtun pe o duza)pe care vei pune un burete suplimentar
-diferite piese pe care le vei folosi iar in functie de necesitati
Deci practic vei avea nu doar 2 medii de filtrare mecanice,ci 3 odata cu adaosul de burete din acela crem/negru,de care vrei/gasesti
buretele arata asaimageEu am asa dar pe negru
Are chiar si protectie sa nu intre pesti in el,in caz ca nu ai burete,etcimage.Filtrul este FFFF ingenios,iti da libertatea de a-l modifica in cam 6-7 feluri,Eu le-am incercat pe toate,dar cum spuneam este vorba de cel de 2500 Nu stiu cum si ce iti da la cel de 1100,dar uite ce poti face la cel de 2500,observa cum poti pune ambele rezerve in acelasi filtru
image

O sa iti fac o poza odata la al meu,sa vezi cum il am,poti filtra cu el si semi-biologic,pentru ca iti da si o a 2a rezerva de perlon cu acel spatiu de bagat mediu filtrant,si e destul de incapator,mai mare ca cel de 1100,si poti baga orice tip de mediu filtrant,in functie de....... sti ce ? ia-l si nu vei regreta

This message was edited 3 times. Last update was at 29/08/2014 17:18:14


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Poate am fost eu ghinionistul cu ventuzele alea...nu stiu ce sa zic.
Sper ca in cazul tau sa fie ok!

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

stefanp,daca ai ciclide,ar trebui neaparat sa iti iei un 2500,numai asa in necazul celui de dinainte :p Si daca nu ai ciclide,ar trebui sa iei cateva

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

paradoxx wrote:stefanp,daca ai ciclide,ar trebui neaparat sa iti iei un 2500,numai asa in necazul celui de dinainte :p


Eu vorbeam strict de filtrul asta, nu de cichlidae in mod special

paradoxx wrote:
Si daca nu ai ciclide,ar trebui sa iei cateva


Eu sunt mai mult cu buruienile

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Andpop
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 20/07/2011 12:24:28
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Va multumesc amandurora pentru sfaturi! M-au ajutat si de pe urma lor am putut lua o decizie. E primul meu acvariu mare (asa zis mare..nu e imens) si ravnesc la el de cand a inceput microbul (sau pur si simplu imi place sa schimb mai multa apa saptamanal..).
Vor mai fi intrebari, sunt sigur

Un week-end placut va doresc!


http://www.youtube.com/channel/UCC5k3cGRBrdtKk475MWMDHA

http://www.flickr.com/photos/97357370@N05/
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com