[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
NewScape  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Salutare tuturor.
Revin pe acst forum dupa un timp mai indelungat ,dupa ce am mai invatat un picutz acvaristica si va prezint noul meu proiect ce se va numi NewScape.
Acest acvariu este intr-o stare mai avansata ca varsta ,dar eu voi incepe cu inceputul, asa cum e si normal.

Bazinul este 120/45/50 si are 270l brut
Iluminare va fi o lampa cu doua becuri HQI 150w + 2 neoane t5 54w
Filtrarea va fi compusa din 2 filtre ,unul fluval 204 si un SunSun HW303A
Co2 va fi presurizat cu o butelie de 2kg si ph controler si dizolvata cu varianta filtru de apa cu ceva inbunatatiri pe care nu le-am vazut pana acum pe nici un forum
Substrat jbl manado
Decor pietre si radacina autohtona
Tefrilizare in prima luna Ada step2 , ada special lights, ada eca,ada bright k
La schimbul de apa voi folosi apa ozmosa combinata cu apa de robinet.
Si acum sa punem cateva poze cu noul acvariu de la inceputul ineputurilor



image
image

o data a fost lipit asteptat 3 saptamani sa se usuce ,dupa care a fost dezlipit complet deoarece ramasese 2 bule care ma deranjau si inca patanie a fost cand a inceput sa lipesc acvariul si la ultimul geam am ramas fara silicon ,mai jos atasez si imaginea unde am ramas fara silicon( aici am vrut sa il sparg si m-am calmat cu greu)
image

dupa care a iesit asta din a 3 incercare image
image
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ma bucur ca ai deschis un jurnal cu acvariul tau

Ai practic 300W HQI si inca 108 W T5 ?
La ce distanta de apa ai lumina?


Cum e filtrul ala pentru dizolvare? Care sunt imbunatatirile aduse?

Sticla acvariului e normala float? Sau ultraclara?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

stefanp wrote:Ma bucur ca ai deschis un jurnal cu acvariul tau

Ai practic 300W HQI si inca 108 W T5 ?
La ce distanta de apa ai lumina?


Cum e filtrul ala pentru dizolvare? Care sunt imbunatatirile aduse?

Sticla acvariului e normala float? Sau ultraclara?

Da ,imi cer scuze am uitat cateva detalii : sticla este ultraclara de 10mm
Lumina asa este am 300w + inca 108w neoanele ,dar merg pe rand cand neoanele ,cand hqi-ul ,lampa a fost initial la 60cm deasupra acvariului dupa care am stabilit-o la 45cm deasupra apei.
Iar la filtru ce dizolva co2-ul hmmm, trebuie sa ii fac o schita ca e mai greu de explicat, o voi face, promit lucrul asta ,beneficiile modoficarii fiinf ca nu se mai formeaza nicio buna de aier(co2) si nu se mai aude borborosind deoarece dizolvarea e muult mai buna si completa.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:
sticla este ultraclara de 10mm


Cat te-a costat?

valyy_dvd wrote:
Iar la filtru ce dizolva co2-ul hmmm, trebuie sa ii fac o schita ca e mai greu de explicat, o voi face, promit lucrul asta ,beneficiile modoficarii fiinf ca nu se mai formeaza nicio buna de aier(co2) si nu se mai aude borborosind deoarece dizolvarea e muult mai buna si completa.


Chiar sunt interesat de treaba asta.
Si al meu bolboreste un pic.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

ma pun si eu pe lista de ateptare , schita si poze.
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Pe totata sticla am dat 575 de lei ,fiind cantuita pe toate laturile.

Atasez o schita (asa cum m-am priceput ) cei ce au deja filtrul inteleg foarte bine schita ,diferenta fiind sensul co2-ului si a apei care trece prin filtru ,fata de variantele pe care le-a trezentat bitanul.
Aceasta inbunatatire reuseste sa dizolve co2-ul pentru acvariul meu scazand ph-ul de la aproape 8 pana la 5 daca vreau fara sa formeze nici o perna de aier.
[Thumb - poza.JPG]

petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 730
Location: Roman / UK
IP:
Offline

Daca acesta este un reactor co2, eu spun ca:
Pentru un reactor eficient 100% si care sa nu slabeasca puterea filtrului de apa
introduci apa si co2 ul cum ai tu in schita prin partea stanga, sus, iar apa va iesi din reactor prin o teava care o pui in locul sticlei tale.

https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Interesant, multumim.

Asteptam continuarea jurnalului

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

petrutz2003 wrote:Daca acesta este un reactor co2, eu spun ca:
Pentru un reactor eficient 100% si care sa nu slabeasca puterea filtrului de apa
introduci apa si co2 ul cum ai tu in schita prin partea stanga, sus, iar apa va iesi din reactor prin o teava care o pui in locul sticlei tale.


Gresit !!! pai acela este sistemul standart cunoscut de toti si tocmai acolo se intampina probleme
daca bagi apa si co2-ul prin stanga se va forma o bula de aier(co2)in cupola filtrului asa cum se formeaza la toti cei care au folosit sistemul pe care l-a prezentat bitanu si cu tot cu bile biobals tot se forma acea perna de aier + ca scade debitul

La varianta inbunatatita ,nu scare debitul deloc iar acolo trebuie sa fie o sticla de plastic cat mai ascutita (conica) sa nu aiba unde sa se fomeze bula de aier . iar scaderea debitului nu o face un strat de burete foarte mic de cca 1cm (acela fiind pus sa opreasca orice buna razleata ce vrea sa evadeze,dar se poate si fara acel burete daca sticla din interior e destul de inalta.


This message was edited 1 time. Last update was at 20/08/2014 12:01:08

valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Dupa care a esit asta :
image

image

image

image


Editat de stefanp: Ti-am modificat eu postul ca sa se vada pozele. Intre tagurile img se pune doar link-ul, gen: http://img.plici.ro/images/2014/08/24/_DSC0260195e8.md.jpg , far codurile de langa (precum <a href si altele).
De asemenea primul tag img trebuie pus doar img intre paranteze patrate. Dupa link se pune si / inaintea img-ului dintre paranteze.

This message was edited 1 time. Last update was at 24/08/2014 21:11:00

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Imi place foarte mult claritatea sticlei...se vede superb.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Dupa care a ajuns asa :


image

image

image

image

si aici se termina fertilizarea cu ADA si incepe fertilizarea cu VIMI ALL IN RED
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

acvariul este senzational, chiar voiam sa zic ca sunt foarte impresionat de locul 1 de la 100-300 de litri si voiam sa intreb "al cui e domne, al cui?" cand am vazut topicul asta.
felicitari!

This message was edited 1 time. Last update was at 25/08/2014 18:23:10




koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

valyy_dvd wrote:Dupa care a ajuns asa...

Dupa care a fost premiat!

Felicitarile mele, ai un bazin extrem de reusit!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Felicitari intr-adevar!

Dar de ce ai renuntat la ADA?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Nu degeaba eram eu geloasa pe lemnul ala! (si pe-al sotiei)
Felicitari! Un loc meritat pentru un acvariu superb.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Un acvariu extraordinar si niste poze de exceptie . Felicitari pentru cistigarea concursului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Felicitari pentru premiu , acvariul are clasa iar imaginile l-au pus in valoare cum trebuie

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2014 13:56:17

[Email]
alma347
Member
[Avatar]

Joined: 26/01/2013 23:19:05
Messages: 117
Location: Constanta
IP:
Offline

felicitari
valyy_dvd wrote:
Atasez o schita (asa cum m-am priceput ) cei ce au deja filtrul inteleg foarte bine schita ,diferenta fiind sensul co2-ului si a apei care trece prin filtru ,fata de variantele pe care le-a trezentat bitanul.
Aceasta inbunatatire reuseste sa dizolve co2-ul pentru acvariul meu scazand ph-ul de la aproape 8 pana la 5 daca vreau fara sa formeze nici o perna de aier.


voi modifica reactorul dupa schita ta

tks
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
valyy_dvd
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2010 18:29:43
Messages: 195
Location: BUZAU
IP:
Offline

Va multumesc frumos pentru aprecieri . Pe langa aprecieri am mai primit si deprecieri in privat de la persoane la care nu ma asteptam ,cum ca as fi fost ajutat de arbitri rac , dar personal nu-i cunosc pe nici unul ,mai putin pe Claudiu Truta care stiu ca este administratorul forumului Aquascaping.ro si i-am cerut sfaturi in legatura cu acvaristica ,dar asta cu muuult inainte de a se stii de vre-un concurs. Un pic descurajator , dar asta e incerc sa ma bucur de fiecare apreciere pe care o optin de la voi si pentru asta va multumesc inca o data si sper sa nu va dezamagesc.
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com