[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
EHEIM biopower 160 SAU JBL CristalProfi i80 ?  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Buna ziua.am mai vazut un astfel de topic cu o alta intrebare asemanatoare,insa in loc de eheim biopower,era cel cu ball -nu stiu cum.
intrebarea mea ar fi cam ce recomandati intr-un acvariu de 100 l aproximativ,la biopower spune ca e recomandat la 60 de litrii dar duce chiar si pana la 120,(e EHEIM,chiar ii cred) si la JBL m-a fascinat usurinta cu care mai poti adauga cate o rezerva/mediu filtrant la coada celor pe care le ai deja,astfel ca dintr-unul singur poti chiar si pana la 5,insa ma tem ca asta i-ar afecta debitul,si astfel daca i-as pune sa zic 3-4 medii filtrante ,poate nu ar da acelasi randament pe care l-ar da eheim.Am vazut ca ambele se bazeaza pe acelasi principiu totusi : diferite medii filtrante,puse dupa placul cumparatorului CE recomandati?
image

sau

image

This message was edited 1 time. Last update was at 12/08/2014 19:11:18


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pentru acvariul ala niciun filtru intern nu va face fata singur, cu atat mai mult cat sunt recomandate pana la 60 l...mai bine un extern sh sau ceva gen sun sun nou..
[Yahoo!]
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

daca vrei sa le folosesti pe post de filtru principal, eu zic ca e o greseala si ca iti trebuie un extern.
daca vrei sa le folosesti pentru ceea ce ar fi potrivite, adica filtrare mecanica, nu are importanta care, de fapt eu nu as lua nici unul din astea ca sunt scumpe, as lua cel mai ieftin filtru intern si l-as umple cu perlon.



Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mai bine iei eheim eccopro 130. Diferenta de pret este 74 de lei pentru bipower, respectiv 120 pt jbl i80.
Eu l-am luat ieri, merge struna.
Preturile sunt cele din HB.
Cred ca un biopower este 199 lei, jbl i 80 -150 lei.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/08/2014 19:28:27

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

l-as lua pentru a fi filtru principal,dar cu doar cativa pesti mici killi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Claudiu1978
Member
[Avatar]

Joined: 04/08/2014 19:34:15
Messages: 146
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum depinde si cat ai coloana de apa. Jbl i80 are 22, 5 cm. Are 2 casete, daca mai adaugi s-ar putea sa fie deasupra apei. Plus ca din cate am citit, lumea se cam plange de ele ca sunt cam zgomotoase. Pt 120 ron as merge pe eheim ecco pro 130, sau orice altceva de la eheim, ma refer la filtru extern. Tot in HB era la 219 lei eheim classic 150, parca.
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

de ce nu ai spus de la inceput ca ai killifish. eu zic asa, valabil numai daca esti intr-adevar de ei, da acvariul mare pe 3-4 acvarii a cate 30 litri in care sa pui trio-uri de killi. niste moss sa depuna in el, iar ca filtru poti folosi orice bolborositor sau filtru ieftin.
bineinteles ca ceea ce am scris se poate aplica diferit, in functie de specia/speciile pe care le detii.
pentru situatia actuala iti recomand si eu un extern sh, sau sun-sun nou.

Mama prostilor e mereu gravida!
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2615
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

Eu nu as da 2 milioane pe filtru intern, asta zic.
Daca vrei neaparat intern, is unul mare si ieftin, pui in el jumate perlon sau burete si jumate siporax si iti faci treaba.

Asta zic eu, si desi e adevarat ca eu sunt zgarcit, totusi mi se pare ca raportul cost/beneficii e prost la filtrele astea.



opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

@Humbert, nu esti zgarcit. nici eu nu as da 150 ron pe un filtru intern, indiferent de cate module are.

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

am deja un Resun 2500 mare de tot ce tot pun baietii la ciclide.Si pestii inca nu ii am,urmeaza in proiect.Cel mai probabil voi avea si un caras ramas,cel care facuse hidropizie,si sper sa se inteleaga cu chilli in aprox 100l,poate 120.coalana este de 40-45 brut,poate cel mai sigur 37 net,deci ma gandesc ca un jbl cu 3 medii filtrante ar face fata,si ar avea si locchiar daca carasul va scurma pe-acolo in substrat,Dar sunt indragostit si de Biopower-ul ala.Oricum faza cu carasu e mai incolo,deocamadata in killi imi pun baza.Carasul inca il mai am,dar este in acvariul comunitar.

This message was edited 1 time. Last update was at 13/08/2014 02:43:42


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

nu pune carasul impreuna cu killi. vei plange dupa ambele specio. killi vor ciupi inotatoarele carasului, iar carasul iti va manca killi.

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

haha bine de stiut.Nu o sa il pun atunci,desi ma gandeam ca daca el a stat impreuna cu ceva pui de ancistrusi,nu ma asteptam ca problema sa vina tocmai de la killi

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Complet de acord cu Humbert.
N-as da 200 de lei pe un filtru intern...

Mai pui 100 de lei si iti iei unul extern SH. Sau chiar mai ieftin.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

hai sa lamurim o chestie, ce killi vrei sa cresti? ca sa nu-ti dau sfaturi eronate.

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pai killi de pe nevertebrate.ro Am vazut acolo respectivele modele,si am incercat sa citesc ceva despre ele,dar nu se gaseste,poate in cel mult 2 forumuri discutii de 2-3 rase,insa nu spune nimeni nimic de compatibilitatea lor.ma gandeam sa bag la gramada,fiind micuti nu ma astept sa fie agresivi sau sa isi faca teritorii gen ciclide,sau sa se ciupeasca pana la moarte ca betta.Poate ca gresesc,dar din lipsa de cunostinte am gandit asta,te rog spune-mi ce rase/nume sunt compatibile,sa nu fac vreo porcarie.ma gandeam chiar sa bag si un betta,insa din ce mi-ai zis ar trebui sa inteleg ca se cearta cu voalatii ?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1770
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

killi se impart in 3 ramuri mari si late: semi-anuali (se impuiaza in draci si dupa cateva luni mor), anuali (traiesc in jur de 1 an) si non-anuali. pe langa culorile extraordinare ale pestilor la cei semi-anuali si anuali e interesant ritualul de depunere.
cel mai bine trimite-i lui @Rick un pm in care sa il intrebi despre ce specie vrei tu sa cumperi si apoi verifici pm-ul de la mine sa afli de la cine poti sa comanzi icrele. iti spun din experienta personala ca e ceva fantastic sa astepti sa eclozeze icrele lor, sa vezi cum cresc piticii... si cresc destul de repede. unii sunt canibali (si ca pui si ca adulti), altii nu. unii sunt mai sensibili, altii nu. daca esti incepator iti recomand Fundulopanchax Nigerianus sau Aphyosemion Australe. Sunt destul de usor de crescut si inmultit. primii sunt agresivi si canibali, dar extraordinar de colorati si cu un dans de imperechere cum rar vezi. ceilalti sunt mai pasnici si poti tine in acelasi bazin mai multe generatii fara sa-ti fie teama ca se mananca intre ei.

nu sunt chiar ca ciclidele, adica nu-si aleg un teritoriu pe care il apara cu strasnicie. dar daca nu sunt suficiente femele in acvariu, raportat la numarul de masculi, vei avea probleme. in general sunt agresivi unii cu ceilalti si pentru ca sunt pusi mai mereu pe impuiat sunt destul de agresivi si cu femelele daca acestea nu vor sa depuna. de asta ziceam sa dai acvariul mare pe 3-4 de 30 litri in care sa pui cate un trio (daca ii comanzi destul de mari sa poata fi sexati si daca cei de la nevertebrate nu iti fac si tie o surpriza cum i-au facut unui coleg de forum acum cateva zile cand i-au trimis doar masculi dintr-o anumita specie.

Mama prostilor e mereu gravida!
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

pai am citit de faza semi anuala si anuala,credeam ca fac faza asta doar in natura,si ca atata timp cat ii tii in acvariu nu se inmultesc decat normal,nu ca si mor imediat ca pastravii.as vrea o specie care sa nu se inmulteasca neaparat usor,ca guppy,vreau sa creasca maricei am citit ca pe la 7-8 cm pot ajunge unii,si am si o revista luata recent(ea e prin 2012 dar m-au interesat titlurile) despre un killi care in momentul imperecherii isi tine femela sub aripa si o tine intr-un colt,dar luata "ïn brate"de mascul.Deci as vrea sa fie si colorati,desi femelele sunt seci de culoare,dar ma gandesc ca masculii s-ar cam bate.avand in vedere ca acvariul nu va fi plantat,ci mai mult in stilul lui Faye cu carasii "din jurnalul unui noob"doar ca va avea 100 litrii aproximativ si mi se pare destul de greu sa impart filtrarea in compartimente de triouri,plus ca nu sunt voitor de generatii intregi,ci imi place sa vad pestii liberi si in elementul lor,de aceea as vrea sa iau specii de killi din regiuni apropiate,am vazut ca coloritul raselor lor tine de la "balta"la "balta".si da,haha stiu ce a patit colegul nostru de i-au trimis doar masculi si incerca sa gaseasca si femele.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
miloaleko
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2013 23:37:41
Messages: 6
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Legat de subiectul topicului avand si JBL i80 si mai multe modele de aquaball de la Eheim, pot spune decat un lucru: Daca e sa alegi intre astea 2 sa alegi Eheim aquaball de care vrei. Face mult mai bine filtrarea.

Estetic vorbind JBL i80 arata mult mai bine si se ascunde mai usor intr-un colt. Legat de zgomot eu n-am avut probleme cu el.

Legat de ce filtru ai nevoie pentru killi, las sa se exprime cei care au avut de a face cu acesti pestisorii exceptionali.

http://youtu.be/D1ZRhbZYPPQ
[Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

multumesc miloaleko si tuturor celor care si.au dat cu parerea si cu sfatul doar pentru a ma ajuta pe mine.tot citind ce ziceti voi in raport cu filtrare si pret,m.am ineresat si am ramas frumos surprins trebuie sa recunosc de reclama facuta la aqua el fzn 2 si MAI ALES la canistrele de la aqua el minikani 120 care daca vine cu tot cu medii filtrante nici nu mai stau pe ganduri.acum nu stiu,despre astea ce ziceti?

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com