[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
O specie necunoscuta de mine.  XML
Forum Index » General info
Author Message
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Salut , nu sunt sigur daca am ales bine topicul, daca am gresit cer scuze. Am doi pesti care seamana cu tiparii dar nu stiu cum se numesc .Vinzatorul a spus ca stie doar numele popular ,,nisipari'', stie cineva ce specie sunt. Nu sunt macrognatus ,dar seamana. Ma puteti ajuta ? Multumesc.
[Yahoo!]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Cer scuze ca nu am dat multe explicatii, dar am crezut ca dupa numele popular i-l veti identifica. Este gri-verzui , are acum 7 cm. (nu stiu ce varsta are ) seamana cu macrognatus ,adica poate misca capul in jos si scormoneste prin substrat.Foarte rar urca spre suprafata ,uneori crezi ca nu poate ,( are respiratie dubla )? Linia laterala este formata din niste puncte negre, ovale, alungite si constante de la operculi pina la coada (precum marcajul dintre benzile de circulatie!!! :-) ) .Coada este scurta comparativ cu corpul si este rotunjita cam ca la platy.Amandoi au o mica pata neagra inchis identica, la inceputul cozii, sus, ca la conconius dar mult mai mica.O paranteza offtopic , studiindu-i mai bine acum am observat la unul din ei ceva puncte negre ce sunt agatate parca de aripioarele din fata si la coada , seamana cumva cu capusele la caini dupa modul de agatare si forma (sunt ca niste mici saculeti )!!!! Stie cineva ce pot fi (paraziti ? penru ca numai unul are asa ceva).Multumesc.
[Yahoo!]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Multumesc mult Leo , aceasta este intradevar specia pe care o am. Topic inchis.
[Yahoo!]
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com