[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Iazul meu  XML
Forum Index » Terariu si pond
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am uitat sa postez iazul meu, are 15 m cubi, si e din piatra cu bitum flex, deocamdata nu mai am pesti, urmeaza sa-mi iau.
Poze
https://www.flickr.com/photos/124541594@N02/

My nano reef



[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

te felicit.esti unul dintre putinii care nu numai ca se gandesc si la iazuri,dar isi si permit sa valorifice spatiul intr.o maniera extrem de superba.felicitari.

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cvcvci
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2014 22:23:44
Messages: 41
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Sa imi spui te rog cu ce ai captusit iazul si cat de adanc trebuie sa fie ca sa nu inghete carasii aurii sau crap koi. Multumesc.
[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

cvcvci wrote:Sa imi spui te rog cu ce ai captusit iazul si cat de adanc trebuie sa fie ca sa nu inghete carasii aurii sau crap koi. Multumesc.

Nu stiu, o sa-l intreb pe tatal meu daca stie (a fost facut inainte sa ma nasc eu si nu cred ca stie nici tatal meu cu ce l-au facut muncitori), are 3 metri adancime, iarna iti trebuie un incalzitor sa-l pui intr-un olt sa le dai de mancare la pesti, la mine deocamdeta s-a stricat filtrul.

My nano reef



[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Andrei1234 wrote:
cvcvci wrote:Sa imi spui te rog cu ce ai captusit iazul si cat de adanc trebuie sa fie ca sa nu inghete carasii aurii sau crap koi. Multumesc.

Nu stiu, o sa-l intreb pe tatal meu daca stie (a fost facut inainte sa ma nasc eu si nu cred ca stie nici tatal meu cu ce l-au facut muncitori), are 3 metri adancime, iarna iti trebuie un incalzitor sa-l pui intr-un olt sa le dai de mancare la pesti, la mine deocamdeta s-a stricat filtrul.

Trebuie sa ai o adancime minima de 50 cm.Dupa aceasta adancime apa nu ingheata pana la fund.Crapii koi rezista si la cele mai inversunate ierni,insa un incalzitor nu strica.Dar se poate foarte bine si fara.Eu sunt mai de moda veche,as face un iaz din ciment.Dar de obicei se foloseste o membrana cauciucata pe care o gasesti la magazine mari gen hornbach.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

adiacvaristu60 wrote:
Andrei1234 wrote:
cvcvci wrote:Sa imi spui te rog cu ce ai captusit iazul si cat de adanc trebuie sa fie ca sa nu inghete carasii aurii sau crap koi. Multumesc.

Nu stiu, o sa-l intreb pe tatal meu daca stie (a fost facut inainte sa ma nasc eu si nu cred ca stie nici tatal meu cu ce l-au facut muncitori), are 3 metri adancime, iarna iti trebuie un incalzitor sa-l pui intr-un olt sa le dai de mancare la pesti, la mine deocamdeta s-a stricat filtrul.

Trebuie sa ai o adancime minima de 50 cm.Dupa aceasta adancime apa nu ingheata pana la fund.Crapii koi rezista si la cele mai inversunate ierni,insa un incalzitor nu strica.Dar se poate foarte bine si fara.Eu sunt mai de moda veche,as face un iaz din ciment.Dar de obicei se foloseste o membrana cauciucata pe care o gasesti la magazine mari gen hornbach.

Pai si iazul meu e facut de moda veche,dar nu cu membrana, ca nu ii placea aspectul negru, si al meu are margini ridicate de piatra fata de nivelul apei un metru, deci in total 4 metri, am pus o zambila de balta de curând, pesti pun când imi iau filtru.

My nano reef



[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Vezi ca exista si sturioni de iaz,tu avand o adancime mare ii poti tine acolo fara probleme.Parca am vazut la nevertebrate,scuze daca se considera reclama!
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Asa arata iazul meu.....link direct...
La primavara il curat si ma apuc sa ii fac un sistem performant de filtrare...
https://www.flickr.com/photos/124541594@N02/albums/72157647816015541

This message was edited 1 time. Last update was at 26/08/2015 13:29:28


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

M-am apucat de facut iazul cum trebuie....
In acest moment iazul este golit si asteapta a fi echipat....
Planul meu e sa tin cativa crapi coi si niste nuferi....atat...
Nu am unde sa ii pun un filtru in exterior asa ca trebuie sa ma descurc....vreau ceva simplu, o pompa de apa de 10000 l/h....
E ok daca pun pietris de granulatie mica la fund, apoi un strat depietris de granulatie mai mica si in final un aranjament de pietre si niste spatii pentru nuferi?
Cu ce sa dezinfectez iazul inainte de al repune in functiune?

My nano reef



[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Blue14 wrote:Planul meu e sa tin cativa crapi coi


*koi

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
 
Forum Index » Terariu si pond
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com