[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
racirea apei  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Daca pentru incalzire lucrurile sunt clare..ce metode sa folosim pentru racirea apei fara sa schimbam din ea..mai ales ca deja caldura bate la geam.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
adi2004
Junior member

Joined: 16/08/2004 16:35:22
Messages: 69
Location: Bucuresti-Dristor
IP:
Offline

pai din cate stiu eu o varianta ar fi sa montezi un ventilator la capac. asta face si o aerare mai buna a apei (presupun). sunt unii care au ales varianata asta si personal nu mi se pare asa de greu de implementat. s-ar putea sa optez si eu pt ea o data cu un acvariu mai mare.
lukaboy
Senior member
[Avatar]

Joined: 11/09/2004 08:45:01
Messages: 505
Location: Bucuresti, Mihai Bravu
IP:
Offline

sau exista, si o recomand, varianta unui chiller( frigider mai micutz).

Am vazut de la cele mai accesibile( cateva zeci de euro) pana la cele mai meseriase( un fel de climatizare, adica ii indicai temperatura dorita si asa ramanea tot anul!!! )

e mai profi decat ventilatorul, insa si mai scump, ca tot ce este de calitate!

alegerea este la nivelul buzunarului!

http://www.seachem.ro
[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

... asta e o discutie care apare in fiecare an ... in general pestii suporta cresterea cu cateva grade a temperaturii apei, insa trebuie sa ai grija sa oxigenezi bine acvariul ... cu cat apa e mai calda cu atat e mai saraca in oxigen ... desigur ca un ventilator, montat "cu cap" in capacul acvariului, ajuta in oarecare masura ! ...

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Am auzit la cineva ca vara cand temperatura camerei este ridicata pune sticle de 0,5 L la congelator apoi le baga in acvariu..pana temperatura devine cea dorita.Ce ziceti e buna ideea?

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

bai fratzilor,parca ziceti ca sunteti la ecuator ...chiar daca ai 30 grade in casa,apa n-o sa aibe aceeasi temp, mai ales daca acvariul sta ferit de lumina soarelui directa, asa cum si trebuie sa stea... din cate stiu eu,o sa aibe mai putin cu cateva grade..asadar,nu cred eu ca o sa moara pestii la 28 grade sau chiar mai putin...oricum,eu zic ca 30 grade ai in casa doar daca e sa fii nefericit si sa stai la ultimul etaj al unui bloc cu 10etaje sau mai multe ...parerea mea...
[Yahoo!] [MSN]
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Aerul conditionat poate fi si el o posibilitate.
Consider ca racirea cu sticle cu gheata nu e buna..creaza zone cu apa mult mai rece decat in restul acvariului (chiar si sub forma de curenti)

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aqua-Medic Titan 250 e o solutie profi pentru bazine de 3-400 de litri.

Aqua-Medic Minicooler e o alta solutie pentru cei cu bazine mai mici.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
nemo
Member
[Avatar]

Joined: 04/06/2003 14:07:05
Messages: 180
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dark4ce wrote:bai fratzilor,parca ziceti ca sunteti la ecuator ...chiar daca ai 30 grade in casa,apa n-o sa aibe aceeasi temp,


Ei uite ca acvariul meu e ferit de soare, si totusi apa din acvariu e mereu cu 2-3 grade mai calda decat temperatura camerei. In Timisoara innebuneau saracii pesti. Aici e mai bine...

lukaboy wrote:
Am vazut de la cele mai accesibile( cateva zeci de euro) .....


nu ai un link spre o jucarie dintrasta nu am gasit nika

Sa mori pentru patrie... astea's povesti. Trebuie sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti ! "Parazitii"
[Email] [WWW]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Dark4ce wrote:bai fratzilor,parca ziceti ca sunteti la ecuator ...chiar daca ai 30 grade in casa,apa n-o sa aibe aceeasi temp, mai ales daca acvariul sta ferit de lumina soarelui directa

Sunt in Tampere (Finlanda), afara sunt 15 grade maxim, acvariul e 100%ferit de soare, termostatul este reglat la 24grade si totusi de cand s-a incalzit vremea in acvariu apa are 27-28 de grade. Asa ca nu prea ai dreptate:-P
Imi imaginez ce trebuie sa fie in Bucuresti.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

Or fi afara 15 grade...pot si si -40 pot fi si +40..ce conteaza e temperatura din incaperea une se afla acvariul..catre echilibru cu acea temperatura va tinde avariul. e si normal ca daca in camera sunt mai multe grade decat este fixat termostatul, in acvariu sa fie o temperatura mai mare.

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

ok, my wrong, sorry am vb. in necunostintza de cauza (instinctul meu de baiat mare s-a inselat )
[Yahoo!] [MSN]
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Dark4ce wrote:bai fratzilor,parca ziceti ca sunteti la ecuator ...chiar daca ai 30 grade in casa,apa n-o sa aibe aceeasi temp, mai ales daca acvariul sta ferit de lumina soarelui directa, asa cum si trebuie sa stea... din cate stiu eu,o sa aibe mai putin cu cateva grade..



Asa e. Stie omu ce zice. Nu sariti toti in capul lui. Adica, cel putin asa ar fi daca nu ar mai exista nici o alta sursa de caldura in afara de incalzitorul termostatat si... soarele.
Dar i-a scapat ca droserele alea clasice, si chiar si tuburile fluorescente, intr-o oarecare masura se incalzesc si ele. Si cu cat sunt mai multe cu atat situatia e mai ... fierbinte.
Eu nu am alta idee, pentru acvaristul normal decat sa faci schimburi de apa zilnice, cu o apa la temperatura mai joasa.

Desi, ma intreb oare ce streseaza mai mult pestii: o variatie zilnica de temperatura de 3-4 grade, sau o temperatura mai ridicata cu 2-3, dar oarecum constanta...???

Val.
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

intr-adevar,eu m-am gandit la capacul meu,in care am becuri economice si lateralele capacului sunt deschise(am capacul din tabla,in forma de trapez daca te uiti din lateral) si este posibil la mine sa nu aiba iluminatul asa mare impact asupra temp apei,cu atat mai mult cu cat nu pun nici termostatul si nu am acvariul nici in lumina directa a soarelui.
[Yahoo!] [MSN]
John
Junior member
[Avatar]

Joined: 04/05/2005 03:39:16
Messages: 62
Location: Bucuresti - Bucur Obor
IP:
Offline

Dark4ce wrote:intr-adevar,eu m-am gandit la capacul meu,in care am becuri economice si lateralele capacului sunt deschise(am capacul din tabla,in forma de trapez daca te uiti din lateral) si este posibil la mine sa nu aiba iluminatul asa mare impact asupra temp apei,cu atat mai mult cu cat nu pun nici termostatul si nu am acvariul nici in lumina directa a soarelui.


Nush cum de se impaca betta cu scalarii.Probabil nu sunt asa mai maricei scalarii ca la mine am observat sa le mancau din cozi.I-am separat imediat.Statea beta infipt in coada scalarului mama-mama..fugea saracu scalar cu betta infipt in coada lui :-) .parerea mea e ca sunt incompatibili.

=-IN ROMANIA MAMA PROSTILOR E GRAVIDA PERMANENT-=
=- Carassius auratus Big FAN -=
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Nu vreau sa spun decat o parere de incepator . In acvaristica.
Ca si in povestioara aceea tip fabula , in care , dupa ce a ascultat cele doua parti aflate in litigiu, separat, si fiecaruia imparatul i-a dat dreptate in ceea ce sustinea, la sesizarea sfetnicului :” Slavite imparat, nu se poate ca amandoi sa aiba dreptate ! “ imparatul i-a spus: “ Si tu ai dreptate…” …
Si aici , cu temperatura apei, nu e decat o problema de stabilire a unui echilibru. Sursele de caldura , cele introduse in sistem , de tip incalzitor, instalatii de iluminat, motoare electrice aflate in apa, trebuie vazut in ce masura contribuie la stabilirea unei temperaturi in apa din acvariu. Acolo unde aportul lor este major, este normal sa fie apa din acvariu mai calda decat mediul inconjurator. Echilibrul se stabileste fie de conditia impusa prin termostat, daca si asta functioneaza bine, si/sau prin caldura cedata in exterior. Asta functioneaza atunci cand temperatura mediului e mai scazuta decat in apa din acvariu. De ajutat ajuta si caldura de vaporizare a apei, asta fiind cantitatea de caldura consumata pentru evaporare, care poate sa duca la reducerea cu cateva grade a temperaturii apei. Acolo unde aportul de caldura este la limita, temperatura apei din acvariu va fi cel mult egala cu cea a camerei. Fara nici un aport de caldura , apa ( in stare lichida) dintr-un acvariu aflat intr-o camera va fi intotdeauna mai mica decat cea din camera, tocmai din cauza caldurii de vaporizare a apei, mai ales daca tinem seama de faptul ca sticla nu este un material cu o conductivitate termica buna.
Daca cineva considera ca ar trebui detaliata problema teoretica a schimbului de caldura unde apa este unul dintre elementele luate in calcul, mai putem povesti.
Practic, introducerea unuia sau mai multe ventilatoare, de capacitati mai mici sau mai mari, este facuta cu scopul de a “sparge” patura de aer saturat cu vapori de apa, creat in zona de separare apa – aer, pentru a aduce in zona de suprafata a apei a unui aer nesaturat, favorizand astfel evaporarea apei = caldura de vaporizare = scaderea temperaturii. Pentru cei care nu au bani sa investeasca in ventilatoare, dar au totusi un filtru mecanic , prin dirijarea jetului de apa pe o placa (de pvc , teflon, sticla sau ce va mai este la indemana) printr-un furtun, apa curgand de pe placa in acvariu prin cadere libera, se poate obtine o suprafata de evaporare mai buna = o scadere a temperaturii. Puteti transforma asta chiar intr-o “cascada” mica, obtinand in plus si o aerare mai buna a apei. Nu trebuie sa uitam, insa, ca evaporarea apei duce la marirea concentratiei solutiei apoase ramase. Schimbatul apei, nu numai completarea nivelului ( daca nu cumva asta se face prin aport de apa distilata sau demineralizata), ar trebui retinut ca factor de pastrare a echilibrului “micului nostru ecosistem”, mai ales acolo unde apa are o duritate ridicata.
[Email]
Dark4ce
Member
[Avatar]

Joined: 25/04/2005 14:13:44
Messages: 237
Location: Bucuresti - Baba Novac
IP:
Offline

John wrote:

Nush cum de se impaca betta cu scalarii.Probabil nu sunt asa mai maricei scalarii ca la mine am observat sa le mancau din cozi.I-am separat imediat.Statea beta infipt in coada scalarului mama-mama..fugea saracu scalar cu betta infipt in coada lui :-) .parerea mea e ca sunt incompatibili.


La mine cjiar se inteleg super bine scalarii cu betta..nu i-am vazut niciodata sa isi ciuguleasca aripioarele sau ceva de gen...doar cand le mai dau mincare sa se mai fugareasca un pic dar doar cand ii tin mai flamanzi,ca acum ca am probleme cu algele,in schimb se bat scalarii intre ei...si sa stii ca scalarii au 2 1an si alti 2 vreo 8 luni..eu zic ca sunt destul de maricei..si aici la mine se mai contrazice si "legea" care zice ca neoni ar fi intr-un acvariu cu scalari pe post de hrana vie,nu-i adevarat..poate ca ii streseaza pe scalari intr-adevar dar de halit vad ca nu au atentat...inca
[Yahoo!] [MSN]
Anubias
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/08/2004 00:35:02
Messages: 839
Location: Finlanda
IP:
Offline

Araldq wrote:Or fi afara 15 grade...pot si si -40 pot fi si +40..ce conteaza e temperatura din incaperea une se afla acvariul..catre echilibru cu acea temperatura va tinde avariul. e si normal ca daca in camera sunt mai multe grade decat este fixat termostatul, in acvariu sa fie o temperatura mai mare.

De acord. Insa stau cu geamul deschis zi-noapte, deci nu poate sa fie mult mai cald decat afara. E drept ca precis e pe la 25-26 de grade in camera ziua (chiar daca geamul e deschis) si nici nu am vrut sa zic ca apa ajunge la 28 de grade avand in camera 15. Ce vroiam sa zic e ca vara in casa e mai cald decat poate parea la prima vedere, si sa nu uitam ca oricum acvariul este si mai cald (chiar daca nu functioneaza termostatul) pentru ca exista lumina de la becuri.

Sa aveti apa cristal in acvariu!
Galeria mea
alecspv
Member
[Avatar]

Joined: 07/05/2004 12:58:19
Messages: 103
Location: Bucuresti
IP:
Offline

fratilor ati vazut cat costa un Aqua-Medic tian sau minicooler?????

de la 300 euro !!!!!!
[Yahoo!]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alecspv wrote:fratilor ati vazut cat costa un Aqua-Medic tian sau minicooler?????

de la 300 euro !!!!!!


Azi am dus la un bazin un Titan 250 si vreu sa va zic ca face toti banii.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com