[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Vesti BUNE !!  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Am o veste buna si nu ma pot abtine sa nu o impartasesc cu voi,mai ales cu aceia interesati de subiect.Simt ca pe unii dintre voi v-ar ajuta topicul acesta,pentru ca stiu ca multi ati dat si veti da de aceasta boala.Este vorba de carasul meu auriu cu ochi telescopici(care atunci cand l-am luat,era complet negru,am crezut ca este black moor)care si-a REVENIT !!!Consider ca a avut binedisputata si arhicunoscuta boala HIDROPIZIE ! Simptomele au fost urmatoarele:solzi zburliti,culoare stearsa,zona abdominala deformata,ochii pierduti,si cel mai deprimant pentru mine-excremente sub forma unuia sau a mai multor firicele albe si"spumoase".
Totul a inceput de la o greseala stupida a mea,datorita apetitului lui exagerat de mare,fiind un peste extrem de halap.Manca atat de la suprafata cat si de la fund,inlaturand chiar si masculul de ancistrus de la tableta de spirulina.Am vrut sa il mut temporar,pentru a evita sa faca o intoxicatie alimentara,fiind constient de faptul ca carasii au apetitul mai mare ca stomacul,si mancand prea mult le poate fi fatal.Greseala mea a fost,ca dupa ce l-am mutat intr-un alt acvariu,am pus un filtru neciclat,nefiind folosit de ceva vreme .Am considerat ca in cateva zile de stat in acvariul ce nou si in apa acvariului comunitar mutata in cel nou,se va cicla si totul va fi bine.M-am inselat,asa ca dupa 4-5 zile de"ciclat" filtrul,am pus caraselul in acvariu,de graba sa nu manance mancarea celorlalti,fiind oricum prea putina,pentru ca le dadeam la toti cate putin,stiind ca vine carasul si mananca tot.Nu puteam da bine la ceilalti,pentru a nu manca carasul prea mult.Oricum,dupa 2 zile de la mutare,apa carasului a inceput sa fie tulbure,albicioasa,etc(stim cu totii cum arata o apa neciclata)si dupa 1 saptamana de incercari si schimburi de apa pentru a cicla acvariul,nu am mai suportat si l-am mutat inapoi in cel comunitar.Statuse practic 9 zile in acvariul cel nou,si 7 intr-o apa neciclata corespunzator.Dupa mutarea in acvariul comunitar,la alte 2 zile dupa,nu aveam somn,asa ca m-am trezit de dimineata in jur de ora 7 ,fara motiv.Bineinteles,hopa la acvariu sa vad ce mai fac pestii.SOC!!Carasul meu avea 5 solzi zburliti-2 pe o parte,3 pe cealalta.Abdomenul putin deformat,si in coada un snur de excremente albicios si mai mult transparent.Niciun semn de lovire sau de binecunoscuta boala a vezicii inotatoare cu prea mult aer.Inotul era stabil,cauta mancare,scormonea de zor.Am inceput imediat sa caut simptomele pe net,temandu-ma de ceea ce o sa aflu.Am gasit bineinteles pareri peste pareri,certuri si contraziceri pe toate forumurile ,cu privire la aceste simptome,imediat de la aparitia lor.Diagnostic :100% Hidropizie.98% din oameni printre care si eu in sinea mea,spuneau ca pestele trebuie imediat inlaturat,aruncat.Restul spuneau ca le este mila,ca nu o pot face,ca nu ai suflet daca te uiti in ochii pestelui si il arunci pur si simplu.Iar cei din urma lor spuneau din nou,ca nu ai suflet daca il pastrezi,si ca mila provine tocmai din aruncarea lui pentru a nu mai suferi atat el cat si altii de pe urma acestei boli.Ca urmare,gandurile mele duceau automat intr-o singura directie,aceea de a arunca pestele de indata,temandu-ma ca nu cumva si ceilalti in timpul acesta sa fi fost afectati de boala.Tot uitandu-ma la el,il iau si il pun intr-un lighean inaltut plin cu apa din acvariul comunitar,in care incapeau aproximativ 6-7 litrii de apa.Dupa ce l-am pus,ma tot uitam la el,cum tot scotea la interval de cateva minute cate un firicel transparent de excremente,si zic ca ar trebui sa o FAC,ca nu mai are nicio sansa,ci doar urmeaza sa se chinuie.Ma tot gandeam la el cand era mic si negru,si acum total auriu trebuia sa il arunc de pe urma prostiei mele.
Nefiind pregatit sa fac pasul acesta/sa ma despart de el,ma apuc si caut ceva solutii sa....indepartez boala .Vad niste albastru de metil(gandesc imediat ca este nul pentru ce problema imensa aveam)o solutie de la Tetra de mentinut ph-ul apei si limpezirea ei timp de 6 luni si o sticla de Bactosan de la Tropical de 100 ml,o solutie pentru limpezit apa,si inlaturarea bacteriilor provenite in urma ciclarii necorespunzatoare,bla bla bla bla.Torn in acvariul comunitar cantitatea precizata de eticheta Bactosan-ului,si arunc si un dop jumate in ligheanul in care statea carasul,si plec gandindu-ma ca in urmatoarele si ultimele lui zile sa ii dau doar 3 mini sticksuri de la Tetra Goldfish GOLD JAPAN Premium Food for Fancy Goldfish,stiind ca in cazul tratamentelor,mancarea trebuie sa fie putina,si oricum mancarea multa doar ar fi grabit boala sa evolueze.Se face seara,ii dau cele 3 mini sticksuri,asteptand urmatoarea zi.
-A2a zi verific pestele bolnav.Starea lui era neschimbata,pofta lui de mancare la fel.imi zic in sinea mea ca "cine stie,ce-o fi o fi,o sa vad pe viitor" si ii schimb 30-35% din totalul apei si astept seara pentru a il hrani din nou cu cele 3 graunte.
-A3a zi corpul lui era aproape complet zburlit,aproapte toti solzii erau departati,abdomenul era intr-o parte rotund,si in cealalta oval putin tesit,insa inotul si pofta de mancare nu disparusera.
-A4-a zi,nimic schimbat,in afara de apa si inca un dop jumatate de Bactosan.
-In a 5-a zi toti solzii erau zburliti,expresia fetei era stearsa,ochii fiind pierduti,culoarea stearsa,inotul molatec si dezorientat,excrementele si mai transparente si subtiri,aproape lichide.II zic sotiei ca sfarsitul e aproape,si ca de indata ce nu mai poate inota,trebuie aruncat.
-In a 6-a zi,pofta de a se hrani si inotul nu mai existau,doar miscarea botului si a aripioarelor pectorale mai erau,asa ca sotia mea in loc sa il arunce IL IA CU MANA si il IMPINGE spre mancare,sperand sa inghita,nu sa scuipe afara cele 3 sticksuri.Le-a inghitit,si l-a lasat in pace,fara prea mari asteptari de la el.
-A7a zi,dadea doar din coada,insa se lovea de marginile rotunjite ale ligheanului de plastic,insa nimic schimbat,solzii fiind aproape dezlipiti de corp.Tratament cu indreptarea lui spre granule si un dop jumatate de Bactosan.
-A8a zi dimineata,vedem la suprafata apei un prim excrement ceva mai solid,de culoare crem si 3-4 solzi la locul lor(in prima faza am crezut ca s-au desprins de corp)
-A9a zi am avut impresia ca corpul NU mai PAREA asa deformat,iar excrementele pareau de o culoare mai inchisa(am precizat NU PAREA deoarece in sinea mea se dadea o lupta intre speranta si descurajare,in care credeam ca mai are o sansa,insa stiam ca boala este incurabila)
-IN a10-a zi,pestele cauta mancare pe fundul ligheanului,insa foarte dezorientat,solzii erau tot zburliti,PARCA cativa dintre ei incepusera sa stea mai aproape de corp.Am aruncat cele 3 sticksuri de mancare,pe care le-a vazut,insa le-a evitat la prima vedere.Un dop jumatate de bactosan,si asteptarea zilei urmatoare.
-A11-a zi,mancarea din seara trecuta nu mai era,corpul nu mai era atat de deformat,solzii erau aproape toti apropiati de corp dar anormal asezati,si inota pe-acolo cautand mancare.
-A12-a zi,nu mi-a venit sa cred! Arata ca in a 2a zi de la afisarea bolii,cu solzii inca putin neuniformi,dar de cum m-a vazut a inceput sa ciuguleasca luciul apei disperat,de parca imi cerea mancare si nu m-am putut abtine sa nu ii dau cele 3 granule pe la pranz.Excrementele lui erau deja maro si solide,insa in sinea mea nu puteam sa cred ca si-a revenit.Tot asteptam momentul in care urma sa il vad cu burta in sus pe fundul apei sau la suprafata ei.
-In a 13a zi,situatia din ultimele zile era aproape o amintire,el invartindu-se de zor in cautarea mancarii,doar 1-2 solzi mai erau nelalocul lor,culoarea era definitivata spre un auriu lucios si gandul ca ar fi fost bolnav de cancer inca nu imi dadea pace.
Astazi in a 17-a zi de la afisarea bolii,caraselul este intr-un acvariu de 17 litrii din sticla turnata dintr-o bucata(mult prea mic pentru el stiu,dar este inca in carantina)apa este schimbata zilnic,cantitatea de mancare a fost marita la 8 granule pe zi 4 dimineata 4 seara,culoarea este vie,pestele este activ,solzii sunt la locul lor,corpul este de o forma naturala,si cu un apetit din nou extrem de mare,cerandu-mi sa ii dau mancare in fiecare moment al zilei,de fiecare data cand ma vede.Asteptam sa implineasca 15-16 zile de la incetarea manifestarii bolii,pentru a putea fi mutat in alt acvariu mai maricel,tot pentru a fi observat,cel mai probabil intr-unul de 25 de litrii,alaturi de un betta foarte batran,aproape de limita vietii.
In mare,ca o recapitulare in speranta ca voi ajuta pe voi cei care veti avea probleme cu astfel de simptome,afisez tratamentul carasului meu auriu dupa cum urmeaza:
-NE-ARUNCAREA pestelui la aparitia primilor solzi zburliti
-Mutarea lui imediata din acvariul comunitar la afisarea primilor solzi zburliti
-Aplicarea de aprox 1-1.5ml de Bactosan la 5 litrii de apa
-Reducerea drastica a mancarii la 3 mini granule sticks de la Tetra GOLD JAPAN(va spun numele mancarii pentru a vedea dimensiunea exacta a granulelor)
-Schimbul a 30-35% de apa efectuat zilnic-->aruncat 30-35% din apa carasului,completat din acvariul comunitar.
-Rabdare si Speranta.

Acum va rog frumos sa nu dati cu rosii/pietre,astfel de chestii cred ca se pot intampla oricui
Si ce va mai rog este sa imi spuneti de ce caraselul meu a fost negru cand a fost pui,si acum dupa 10 luni de zile este complet auriu.Precizez ca este un caras cu ochi telescopici si l-am luat pentru ca era singurul negru si am crezut ca este black moor,desi l-am achizitionat la pret de carasel clasic.
Sper ca nu am suparat pe cineva cu acest topic,poate pe multi vor ajuta pe viitor in contracararea bolii,sau cel putin MACAR la moral stiind ca un peste bolnav a fost reabilitat,si daca considerati ca nu a avut hidropizie,va rog sa ma corectati .
Multumesc.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/08/2014 21:16:21


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
cvcvci
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/07/2014 22:23:44
Messages: 41
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Ma bucur pt caraselul tau paradox....sa iti traiasca sanatos
[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mult de citit, dar cu happy end. Ne bucuram pentru el

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

bine spus,catalin.oricum,pentru mine a meritat sa scriu,pentru ca nu credeam vreodata ca pestii mei vor avea vreodata astfel de boli,de fapt niciunul din noi nu credem ca ni se poate intampla,dar odata e ca niciodata...si da,un very happy ending.dar nu multi au acest sfarsit fericit,am ramas socat cati oameni cer sprijin cu privire la solzii zbarliti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ultimele stiri: pestisorul meu e bine-mersi,si-a revenit complet.Sunt inca socat de faptul ca s-a vindecat de hidropizie

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Acum,dupa mai bine de 2 ani de la nefericitul incident,aflu ca topicul meu a inspirat mai multi acvaristi incepatori si nu numai,scopul meu fiind exact acesta: ca oricine se confrunta cu ceva oricat de grav ar parea,sa nu renunte.
Pe parcursul acestor ani,am invatat multe(sau asa imi place sa cred ),atat in vedere acvaristicii cat si a acestui topic,deoarece recitindu.l astazi,imi dau seama de erorile mici sau mari si de lucrurile bune ce le.am facut. Ma gandii sa reiau acest topic pt ca am vazut multi incepatori ce s.au alaturat comunitatii noastre si consider ca trebuie sa stie ce li se va intampla eventual,iar daca se va intampla sa aibe o idee cat de cat despre cum sa reactioneze.
Astea fiind spuse,dau ceva detalii asupra lucrurilor de mai sus si ce cred eu ca a salvat pestisorul meu :

1: Nu l-am aruncat ! (asta ca o gluma amara si un atac la persoana pt cei care sustin ideea : aaaa,gata,e pe duca,arunca-l,curma-i suferinta! Si recomanda imediat metodele leacurilor de veci: congelator,wc,gunoi,oala,s.a.m.d. Ca sa intelegeti,nu sustin aceasta cauza insa imi dau si eu seama ca este cea mai rapida si simpla metoda de a nu te mai intrista ca pestele sufera,sau sa iti fie frica ca imbolnaveste pe altii,dar...hai sa facem si noi ceva care sa iasa din tipar.
2: Actionarea rapida/izolarea pestelui
3: Schimburi de apa cu grija la ph.ul,temperatura si calitatea.
4: Reducerea semnificativa a mancarii pestelui
5: Calitatea mancarii(consider ca mancarea extrem de fancy pe care i.am dat.o la ajutat enorm,probabil daca as fi oprit alimentatia pt 1 data la 3 zile cum ma gandisem ca ar fi indicat,nu i.ar fi dat forte destule sa invinga boala)
6: L.am lasat in pace sa isi vada de treaba,nu l.am stresat,nu l.am supus laboratorului de chimie,nu am incercat sute de elemente alchimice pe el
7: Din nou,unul dibtre elementele importante,schimburile de apa la un nivel avansat.

Datorita faptului ca toti v-ati confruntat sau veti avea de.aface cu astfel de cazuri fiind ele dropsy sau nu,tineti minte ca actionarea cat mai rapid poate face diferenta intre Cheshte si Necheshte
Un alt factor ce trebuie sa tineti minte este ca mancarea in stomacul pestelui, de multe ori poate avea efecte contrar asteptarilor,poate accelera procesul de inmultire a bacteriilor iar astfel pestele sa moara mai repede.Totusi,daca nu mananca,pestelui ii scad fortele asa ca tre sa mentineti o balanta echilibrata intre hranirea pestelui si calitatea mancarii. Eu am avut noroc cu sotia,la animale ea este mai curajoasa,eu ma inmoi si prefer sa nu vad,desi sunt o persoana mai agresiva in stil si vba de fel cu oamenii,insa animalele ma dau gata cand e vba de suferinta lor.Noroc cu ea ca mai impingea pestele spre mancare,sau altadata cand rechinasului bala cel mic i se blocase o pastila pt ancistrusi in spatele branhiilor,l.a luat de coada si dadea cu el usor de masa )))) asta dupa ce nu am mai suportat amandoi sa vedem cum se zbate continuu ca nu putea sa rrespireL.a salvat. Altadata,aceluiasi caras i.a facut scuturari si respiratie gura la gura cand se tot ineca cu diferite chestii ca un qeshte halap ce era. Se ineca cu granule de substrat datorita obisnuintei ce o au ei ca pesti de a scurma substratul. Inutila si amuzanta aza cu respiratie gura la gura asupra pestelui,insa te tine in priza,alert sa faci ceva,orice, si chiar iti da iluzia ca presiunea aerului exercitata aSupra toracelui pestelui va fi suficienta pt a il face pe peste sa scape de blocajul respectiv.Ajuta la ceva sa ii respiri in burta unui peste ? Normal ca nu ,dar merita incercat zic eu
Desi se intampla atatea chestii ciudate cu noi si cu pestii cand suntem intr-o situatie de criza sau disperare atunci cand e vba de pesti,un lucru e sigur: Perseverenta si rabdarea pot rezolva probleme crezute de nebiruit. Hai sa facem ceva, nu sa ne rugam ca pestele isi va revenii,pt ca problema lui nu a venit din neant,sau de la dumniezo,ci de la noi,pt ca nu stim sau multi NU VREM sa stim efectele,cauzele sau urmarile actiunilor noastre. Si nici nu vrem sa ne cunoastem pestii si luam totul simplu :" cum nu e bine ? Daca a trait 1 an asa,mai traieste 1".
P.S. : Cand carsselul vostru are burta umflata si nu inoata normal,scoate-ti-l pe o suprafat plana,gen tocator si lasati-l sau faceti-l pe peste sa se zbata pentru a elimina aerul din vezica lui. Daca nu se zbate ici asa(am patit) dati cu el usor de masa cat sa i se miste abdomenul. Ajuta la eliminarea aerului.
Multumesc celor interesati de topicul acesta sau de subiect in sine.
Ape limpezi si pestisori sanatosi

This message was edited 3 times. Last update was at 17/09/2016 10:00:05


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Poate ar trebui sa fie redenumit topicul in Dropsy - vesti bune.

Trichogaster Lalius , femela , virsta aproximativa 1 an.

Ziua 1 - ieri - apatica, inoata incet, solzii usor zbirliti, nu se repede la mincare cum face de obicei, abdomen umflat. Separata intr-un acvariu de 10 litri ciclat - vreo 200 mililitri de Siporax cu Matrix amestecat (il mentin permanent in functiune - doar ca sa il am la nevoie). pus 2,5 lingurite de sare fara iod (ca sa echilibreze electrolitii cica) si 10mg/litru oxitetraciclina (o capsula de 250mg dizolvata in apa si dozata exact la cei 10 litri). Apa doar din acvariul comunitar
Am aruncat apa din acvariul de tratament inainte. Dupa ce am citit topicul asta am adaogat Seachem Prime si Seachem Stability in dozele recomandate de producator - o sa primesc Bactosan luni sau marti - nu am gasit pe aproape.

Ziua 2 - azi - 2 schimburi de apa statuta de 2 litri fiecare (dimineata si acum la 16:00) la acelasi pH si temperatura cu Prime si Stability dozate strict cu o seringa de 1ml (o sa repet asta zilnic). Toti solzii sint zbirliti. I-am dat o jumatate de larva de libelula (alea de la pescari) - de obicei maninca 2-3 bucati de 2 ori pe saptamina, dar a trebuit sa i-o ofer cu o penseta ca sa o manince. Pare ca nu o observa sau nu se poate deplasa. Sora ei de aceeasi virsta nu are absolut nimic - a halit 3 larve si mai voia.

Revin miine.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ugarit5
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2020 17:30:39
Messages: 1187
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti sa pui o poza?
Cred ca ar fi util pentru multi incepatori care au aceeasi problema
[WWW]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Am incercat. Practic nu se vede nimic. Trebuie un macro bun si n-am. Daca o sa cauti poze cu dropsy o sa gasesti multe si te lamuresti repede.

Oricum vad ca nu trebuia sa pun sare (NaCl), ci sare amara (sau Epson - MgCl). Ma duc sa caut acum. Urmeaza un schimb de apa de 100% in acvariul de tratament.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Ai grija cu chimicalele, ar putea face mai mult rau. A se observa ca eu am folosit cuvantul "zburlit",incercand sa para mai draguta boala asta nimicitoare.succes cu peshtisica

This message was edited 2 times. Last update was at 29/08/2020 04:17:38


Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Tratamentul la dropsy e o loterie:eu am reusit sa-mi salvez un altum bolnav care era cel mai urat(cu o procedura mai complexa si invaziva) si am zis gata stiu leacul, cand peste cateva luni mi s-a inbolnavit cel mai mare si mai frumos(35 de cm pe verticala) l-am pierdut imediat in urma interventiei

This message was edited 3 times. Last update was at 29/08/2020 11:49:36

[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ziua 3 - Solzii complet zbirliti pe tot corpul. Tot apatica. Abdomen umflat. Nu a vazut mincarea pina cind nu i-am oferit-o din penseta linga ea. Excremente transparente. Schimb total de apa ca sa elimin NaCl - cu apa din acvariu,a mai ramas cam 0,5 litri din apa veche. Temperatura, pH, GH si KH identice la apa de schimb. Adaogat 1g/l MgSo4 (sare amara). Apa a fost conditionata cu Seachem Prime si Stability. Schimbul a fost facut aproape la picatura - 10 litri de apa schimbati cam in 3 ore.


Seachem Prime = e echivalentul Bactosan - elimina metalele grele, clorul, cloramina, amoniacul si nitritii.

Seachem stability = culturi de bacterii nitrificatoare stabilizate.

Le folosesc de aproape 3 ani fara probleme. Sint mult mai concentrate decit echivalentele lor si pot fi supradozate mult (nu e cazul aici - le masor cu o seringa de 1 ml foarte strict conform cu indicatiile producatorului).

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Daca e apatica e gata a facut forma acuta asta ii termina repede, mai e cea cronica cand sunt umflati dar mananca normal o pot duce luni de zile asa- la aceia ai timp sa intervii
[Email]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Stiu ca e posibil sa se chinuie, dar merita o sansa. Noua ne-o oferim intotdeauna.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2851
Location: Targu Mures
IP:
Offline

[Email]
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

Pai sa ne amintim/citim ca in a 5a si a 6a zi ,carasul a fost cel mai rau,dupa care a inceput sa isi revina

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ziua 4 - nici o schimbare. Doar schimburile de apa dimineata si seara de 20%. Cu tot cu analizele de apa. Am uitat sa precizez ca ieri am mutat acvariul de tratament in cel mai linistit colt care l-am putut gasi.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ziua 5 - solzii par dezlipiti si mai mult . Se misca cit de cit, tot apatica. Azi primesc Bactosan. Oricum ma bucur ca totusi maninca, chiar daca trebuie sa ii dau cu penseta.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Liv
Ultrahigh member

Joined: 12/11/2015 11:35:12
Messages: 2107
Location: Bucuresti, sector 2, Pantelimon
IP:
Offline

Ziua 6 - tot nici o schimbare , dar inca maninca din penseta. Schimb total de apa dimineata (cu apa din acvariu). Pe la 10 a ajuns Bactosan si am schimbat inca 20% din apa fara Prime si Stability. Acum am schimbat inca 30% in acvariul de tratament doar cu Bactosan. In display fac schimburi de apa de 10% pe zi doar ca sa adoag Prime si Stability - am stat vreo ora chiorindu-ma cu lupa la toti pestii care au ajuns mai aproape de lupa. Sora ei e mincacioasa, sperioasa (asa erau toti Lalius) si nu prezinta nici un fel de urme vagi de boala. M-am chiorit de vreo 3 ori in apa din acvarii la microscop fara sa vad vreo diferenta - va trebui sa gasesc o metoda sa fac poze la microscop, ca nu am nici un talent la desen liber. Oricum am priceput si eu cit de bun e un vernier fin.

Sa aveti animale sanatoase, plante frumoase si apa limpede.
Dana Rusu
Member
[Avatar]

Joined: 12/08/2020 19:59:51
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

Cum e? E mai bine? Ma intristeaza ce citesc aici

Be the reason someone smiles today! But don't forget you are someone too!
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com