[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Mucegai sau mucus pe lemnul din acvariu (Ajutor)  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
tehnician23y
Junior member

Joined: 29/07/2014 22:21:55
Messages: 25
IP:
Offline

Salutare !

Sunt nou in acvaristica iar acum 4 zile am achizitionat un acvariu de 63l EHEIM.

Am setat totul si am cumparat din HORNBAH niste lemne pentru decor, astazi am observat un fel de mucegai sau mucus pe unul din lemne, nu stiu ce este si daca este daunator. Am tot citit iar parerile sunt impartite, majoritatea totusi spun ca este ceva normal care se intampla la unele lemne in acvariu nou si ca se va duce plus ca ar fi ok sa adaugi niste melci care ar devora acest mucus.

Acum nu stiu daca este mucus sau mucegai, ma puteti ajuta va rog cu sfaturi?

Am atasat poze ca sa va puteti da cu parerea mai bine


image

image


Multumesc !!!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E un biofilm.
O sa dispara pe timp ce ciclarea va avansa. Sau o vor manca melcii, daca ai.

P.S.: Trage o fuga si la "Despre noi".

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
tehnician23y
Junior member

Joined: 29/07/2014 22:21:55
Messages: 25
IP:
Offline

Mersi de raspuns !

- Daca pun melci o manance din plante?

- Am sa dau o fuga si pe la "Despre Noi"



stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pomacea am citit ca sunt eficienti pentru asa ceva, nu am avut insa.
Melcii cei mici maronii (asa zis comunitari), sunt prea mititei ca sa faca o mare diferenta.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Iti pot da niste pui de pomacea. Eu am ramas cu ceva pui de pomacea, adulti au murit de batranete sau papati de pui de ciclide, nu stiu sigur cauza morti.

0771 496 835 Lucian
tehnician23y
Junior member

Joined: 29/07/2014 22:21:55
Messages: 25
IP:
Offline

Mersi de reaspunsuri !

@kazaku - Tocmai ce am achizitionat 3x pomacea, dar mersi mult de oferta/ajutor !

Acum mai am doar doua intrebari si gata pentru moment (putin off topic)

1. Am observat ca acvariul are o burta de 1,5 - 2mm pe mijloc (in lungime), sticla este de 5mm. am tot citit despre asta si iar sunt confuz ), am vazut ca cica ar fi ok si ca regula ar fi sa nu depaseasca aceasta burta mai multi mm decat jumatate din grosimea sticlei.

2. Masa acvariului meu nu este perfect dreapta, nici nu am cum sa fac asta (am pus bolobocul, sta bula pe mijloc, putin spre linia din dreapta dar nu o atinge)
- am o diferenta de 3mm la nivelul apei pe lungime
- si o diferenta tot de 3-4mm la nivelul apei pe latime

Am inteles ca asta nu ar fi o problema serioasa ci doar una estetica.

P.S. - Acvariul este asezat pe o masa cu plan drept (fara denivelari) + suportul sau din dotare, peste o plansa de burete subtire.

Apreciez ajutorul vostru, si intreb cele de sus pentru ca vreau sa dorm linistit

Multumesc !!!
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

E ok

Eu am avut un acvariu cu o burta de 3 mm si l-am folosit ani de zile.
Cred ca si acum e ok la cel care l-a primit de la mine.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com