[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Bacopa caroliniana si Echinodorus 'Ozelot' cu probleme  XML
Forum Index » Plante de acvariu
Author Message
sorin252000
Junior member

Joined: 29/07/2014 09:49:02
Messages: 5
IP:
Offline

Salut! De aproximativ o luna am un acvariu (atasament) de 80L cu 2 sanitari, 6 platy si 10-15 guppy. Apa o schimb la saptamana (cam 20%).

De ceva vreme (1-2 saptamani) bacopa (am avut 3 puse cu tot cu cosulet in pietris) a inceput sa se 'topeasca' iar frunzele sa capete culoarea maronie (atasament) din poza. De curand (cateva zile) si echinodorus (atasament) ozelot a inceput sa aibe cateva frunze galbene (una era chiar maronie). Restul frunzelor din echinodorul sunt verzi-rosiatice. Mai am in acvariu si un Echinodorus bleheri dar ala n-are nicio treba. E ok.

Chimia apei este urmatoarea (teste facute cu EasyTest 6 in 1 de la JBL):
NO3: 50 mg/l ; NO2: 0 mg/l; GH: >14d; KH: 6-10d; pH: 7.6-8 ; Cl2: 0 mg/l

Aveti idee de ce sunt asa cele doua plante?

Multumesc frumos,
Sorin
[Thumb - echinodorus.jpg]

[Thumb - poza acvariu.jpg]

[Thumb - bacopa.jpg]

stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Scoate plantele din cosulet si planteaza-le direct in substrat. (fara vata aia)
Fier adaugi in bazin?
Nitratii sunt cam mari, poti face schimbul saptamanal de 40%. Cu fosfatii cum stai?

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sorin252000
Junior member

Joined: 29/07/2014 09:49:02
Messages: 5
IP:
Offline

Merci. O sa le bag direct in substrat.
Fier nu am adaugat pana acum. In afara de mancarea pentru pesti si schimbul de apa, altceva nu am pus in el. La ce ajuta fierul?

Pentru fosfati nu am test. O sa caut ceva.

Mai exact ce efect negativ poate avea vata? (in afara de faptul sa se poate descompune, ma gandesc)
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Online

Nu numai ca NO3 e mare dar si PH DE 7,6-8 mult prea mare pentru apa dulce si mai ales cu plante de amazon -despre bacopa sincer nu mai stiu de unde e nu prea mi-a placut niciodata ; dar ph de 8 merge la marin , iarasi GH de 14 e mare si pentru acvarii marine ,desi stiu cazuri in care e de 15,4 , acum mai poate intra in discutie si acuratetea testelor de la JBL...
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Asa este, ph-ul e cam mare.
N-ar strica o aditie de co2, macar de la "bomba" (mai ales ca le oferi si carbon, element vital pentru plante).

Cu duritatea, fara o instalatie de osmoza, nu prea ai ce sa-i faci...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
sorin252000
Junior member

Joined: 29/07/2014 09:49:02
Messages: 5
IP:
Offline

Am inteles. Merci. Despre partea cu "bomba" trebuie sa ma documentez (am doar o luna de acvaristica).
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Vezi ca gasesti la atelier retete pentru asa ceva
Nu e asa periculos precum suna

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Plante de acvariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com