[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Buna ziua.  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
TMC
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2014 11:22:28
Messages: 17
IP:
Offline

Sunt Cristi din Bucuresti, 37 ani, cu ceva experienta dar niciodata de ajuns, si nu stiu in ce directie sa o iau. Sa raman la "gradinarit" sau sa trec la ciclide africane Malawi despre care nu stiu nimic dar ma documentez (acest site ma ajuta mult in acest sens). Despre acvariile marine sunt putin speriat atat de costuri (nu am reusit sa realizez o suma aproximativa) cat mai ales de intretinere, dar daca imi puteti da ceva sugestii si informatii despre acestea nu elimin posibilitatea de a devein "marinar". Cred ca ar iesi un bazin marin superb .

Ehipamente:
-bazinul Eheim 1200x400x500;
-filtru extern JBL CristalProfi e1501 plin de micromec si siporax (nu stiu daca este de ajuns de unul singur pentru africani);
-restul de echipamente... minciog, incalzire, termometru etc...

In acest moment bazinul este pus la ciclat de ~4 saptamani pt ciclide (vedem daca ramanem sau nu pe africani), in sensul ca am bagat 20-25 kg nisip alb fin, ceva scoici sparte, pietre de rau si calcaroase asezate sa formeze ceva locuri de ascuns pentru viitori locatari. Am pus startere pentru filtru si Easystart direct in apa.
Tot ce am bagat poate fi scos f. usor iar parametri apei modificati fara greutate.
Daca raman pe africani voi mai lua coral spart si un wavemaker (in prima faza).
De curand am bagat 2 cory(intamplator pereche), cativa RCS (creveti) si o mana de melci de substrat cu 3-4 asasini dupa ei. Ca tot bagam putina mancare pentru bacterii si in plus sunt specii f. rezistente. Se pare ca le place noul apartament, in idea ca pesti s-au instalat frumos in "camerele" de jos iar crevetii sunt la etaj ca pe terasa. Temperatura nu am luat-o in seama si a ramas ceva mai jos lucru care a inurajat cory sa depuna - am bobite pe geam, pietre etc... deci le merge bine.
Ciclarea o voi considera incheiata dupa 5-6 saptamani. Am vazut in timp cat de importanta este ciclarea.

Am inmultit cu succes cam tot ce mi-a trecut prin mana, de la sanitari la beta si vivipari (la astia reususte oricine) pana la scalari si mai stiu eu ce....de unde majoritatea au ajuns donatii. Sa trec la ciclide?? Nu stiu cu ce sa populez. Oare imi dispare entuziasmul??

Astept sugestiile voastre si va multumesc pe aceasta cale celor care posteaza pe acest site experientele lor. MULTUMESC.

Cristi

This message was edited 2 times. Last update was at 27/07/2014 21:47:57


Nu cred in nimic, dar iau in considerare totul.
0743008556
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut!
In primul rand documenteaza-te,ciclidele sunt persti usor de intretinut.Bazinul este un pic cam mic pentru ele,dar poti incerca cu cateva mbune.AI GRIJA LA CREVETI,CICLIDELE II CONSIDERA O MASA CONSISTENTA ).Ii vor manca pe toti,la fel si melcii si restul.
Despre marine,da,este mai scump,iar la un bazin asa mare va fi un cost destul de ridicat.Daca vrei marin fa unul mai mic si o sa coste in jur de 1000-2000 de euro complet,dar sa nu te sperie costul,daca ai totusi o meserie si nu mori de foame banii astia ii bagi intr-un nano marin in ani.Insa trebuie la marin DOCUMENTARE calumea.
Bafta.
edygilet74
Member

Joined: 28/04/2014 15:33:34
Messages: 106
Location: Baia Mare
IP:
Offline

Salut si bine ai venit,cred ca tu singur trebuie sa te decizi cu ce vrei sa faci in acvariu.
Parerile noastre sunt subiective.(eu pot sa-ti spun sa bagi plante )
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

ciclidere sunt un subiect bun,atat de discutat cat si de a-l avea in casa o lumina superba cu niste ciclide vioaie pe-acolo,da monstruos de bine intr-o camera slab sau puternic luminata,mai ales pe un coridor/hol.bazinul care il ai,este destul de bun(in sensul ca am vazut ciclide multe in bazine mult mai stramte ,plus ca lor le place sa fie cat mai multe)iar filtrul este iarasi destul de bun.daca ai avea si un Resun intern,ceva care sa faca valuri,ar fi superb.Eu am filtru,care este foarte bun:
image este bun atat la filtrarea mecanica cu niste inele de ceramica in el in loc de globurile de plastic cu care il cumperi,cat si ca creator de valuri pentru ciclide.Pentru ce ai tu deja,nu iti mai trebuie decat50 de lei aprox pentru filtrul respectiv intern,plus bineinteles banii pentru ciclide.Iti recomand sa ii iei puiuti,in felul acesta se pot acomoda cu tine,tu cu ei,le poti vedea comportamentul,admira culorile si evolutia recomand trecerea la ciclide,doar in cazul in care ai unde sa pui crevetii. e pacat sa ii donezi,sunt draguti

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
TMC
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2014 11:22:28
Messages: 17
IP:
Offline

Va multumesc de primire si de mesaje/sugestii. Incep sa inclin din ce in ce mai mult spre ciclide fiind ceva nou ce cred ca imi va capta interesul. Cat despre creveti si restul vietuitoarelor se vor intoarce in bazinul lor. Poate mai putin melcii care se inmultesc la greu si nu le vom simti prea mult lipsa.

Merci de parere "adiacvaristu60", nu ma asteptam la asemenea sume. Mult dom`le, mult, pentru marine. Poate voi incerca intr-un bazin mai mic, ceva de 60 litri, dar asta in alta editie.

La un filtru intern nu m-am gandit, mai ales ca nu prea am unde sa il ascund, dar bun pentru filtrare mecanica. Luam in considerare. Merci "Paradoxx".

Voi incepe dupa data de 10 August achizitia de pesti si restul de necesare. Pana atunci ciclam bine. (Plus ca plecam si in vacanta).

Nu cred in nimic, dar iau in considerare totul.
0743008556
TMC
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2014 11:22:28
Messages: 17
IP:
Offline

Am remodelat peisajul in acvariu adaugand inca 5kg spartura de coral peste nisipul alb din Hornbach, si inlocuit pietrele initiale cu pietre calcaroase aduse de la Brasov, totul pentru ciclide africane.
Dupa ceva documentare doresc sa incep cu ceva pesti pasnici. M-am oprit pt inceput la 4 specii, si anume:
-Labidochromis Mbamba Bay; 5-7 buc.
-Acei Msuli; 7-10 buc.
-Cyrtocara Moorii; 3-5 buc.
-Labidochromis Caeruleus. 10 buc.
Anticipez undeva la maxim 30 buc. de dimensiuni mici (pui), pe care le vom selecta dupa ce vor creste, sa ramana acel numar de 1m-3f pentru fiecare familie.
Intreb pe cei care au acesti pesti daca sunt compatibili?! Sunt pasnici sau am inteles complet gresit?? Ii pot tine in al meu bazin de 240 litri?
Atasej imagine cu baziunul pentru africani.

Multumesc
Cristi

This message was edited 1 time. Last update was at 12/08/2014 14:35:11


Nu cred in nimic, dar iau in considerare totul.
0743008556
TMC
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2014 11:22:28
Messages: 17
IP:
Offline

TMC wrote:Am remodelat peisajul in acvariu adaugand inca 5kg spartura de coral peste nisipul alb din Hornbach, si inlocuit pietrele initiale cu pietre calcaroase aduse de la Brasov, totul pentru ciclide africane.
Dupa ceva documentare doresc sa incep cu ceva pesti pasnici. M-am oprit pt inceput la 4 specii, si anume:
-Labidochromis Mbamba Bay; 5-7 buc.
-Acei Msuli; 7-10 buc.
-Cyrtocara Moorii; 3-5 buc.
-Labidochromis Caeruleus. 10 buc.
Anticipez undeva la maxim 30 buc. de dimensiuni mici (pui), pe care le vom selecta dupa ce vor creste, sa ramana acel numar de 1m-3f pentru fiecare familie.
Intreb pe cei care au acesti pesti daca sunt compatibili?! Sunt pasnici sau am inteles complet gresit?? Ii pot tine in al meu bazin de 240 litri?
Atasej imagine cu baziunul pentru africani.

Multumesc
Cristi




Imaginea este ceva mai veche. Scuze de calitatea redusa. Urmatoarele vor fi mult mai reusite. Vor urma si cele cu "locuitorii" din bazin.

Intreb ADMIN daca restul intrebarilor si altor relatari le continui aici sau mutam in alt topic ??

Ape limpezi si pesti sanatosi.
[Thumb - Noul setup.jpg]

This message was edited 2 times. Last update was at 29/08/2014 12:31:58


Nu cred in nimic, dar iau in considerare totul.
0743008556
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Arata foarte bine ce ai facut pana acum, asteptam sa vedem si baboii. In mod normal se deschide un nou topic la sectiunea adecvata. Cyrtocara Moorii se fac prea mari pt acvariul tau (parerea mea), in rest sunt compatibili.
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

geani wrote:In mod normal se deschide un nou topic la sectiunea adecvata.



Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
TMC
Junior member
[Avatar]

Joined: 27/07/2014 11:22:28
Messages: 17
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri ... voi deschide o noua discutie, unde voi urca si ceva poze.

Nu cred in nimic, dar iau in considerare totul.
0743008556
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com