[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Medii de filtrare  XML
Forum Index » Apa
Author Message
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Daca mi s-a nazarit sa schimb mediile filtrante cum fac?
Actualmente am asa: Sertarul 1- bureti grosieri, sertarul 2- bio balls, sertarul 3- siporax.
Avand in vedere ca bazinul este la limita suprapopularii, ma gandeam macar filtrarea sa fie mai de doamne-ajuta, asa ca as pune matrix in toate cele 3 sertare, sau macar 2 matrix si sa pastrez siporaxul, iar ca filtrare mecanica sa ramana doar buretele de pe sorb.
Dar n-as vrea nici sa deciclez acvariul, care e crud inca. Merge sa schimb cate un sertar o data pe luna/2 luni?

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Da, poti schimba un sertar pe luna.
Poti pastra siporaxul care il ai deja si sa inlocuiesti celelalte doua cu seachem matrix sau ada biorio, sau eheim substrat pro.
Vezi si tu de care gasesti mai usor si e mai ok la pret.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

Asa o sa fac... multumesc mult Stefan.

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com