[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Creveti cu paraziti (viermi) pe cap  XML
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Author Message
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

M-am gandit sa va impartasesc din experienta mea putin, avand in vedere ca poate asa vor fi salvate cateva vietuitoare.
Am achizitionat 12 exemplare de RCS fire red si le-am pus la un loc cu RCS-ii mei, dupa cateva zile am constatat ca o parte din creveti au niste paraziti (viermi) exact ca in video de mai jos. In prima faza i-am pus in carantina intr-un alt acvariu cu parametrii foarte apropiati. Timp in care le-am urmarit evolutia, am constatat ca toti crevetii RCS (vreo 80 in toatal) au fost parazitati in ambele acvarii. Am decis sa fac tratament intr-un acvariu cu rombendazol (0,5 g pentru 40 de litri o singura doza), iar in celalalt cu pelin (cunoscand proprietatiile sale antiparazitare am dozat 30 ml de ceai pentru 30 de litri timp de 3 zile).
Rezultatele nu au intarziat sa apara chiar din primele 2 zile, in ambele acvarii am scapat de viermii ce se prinsesera de capul crevetiilor, insa cu diferente semnificative, iata ca in acvariul cu tratamentul de rombendazol au fost afectati si melcii (physa) au devenit inactivi, iar unii dintre ei au si murit. Am mai avut experiente neplacute cu rombendazol, insa din disperare (sa salvez macar o parte din creveti) am recurs si la aceste chimicale. Morala imi spune ca natura are cusur pentru toate, fara sa produca neaparat un dezechilibru devastator.

http://www.youtube.com/watch?v=YGxqARvkoJQ
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Rog un moderator sa mute topicul unde i-ar fi locul, ca eu am gresit si l-am scris aici.
Multumesc pentru intelegere.
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Cool, nu stiam despre pelin, celalalt l-am folosit ca sa scap odata de niste viermi ciudati din acvariu - dar inainte citisem despre si stiam ca afecteaza tot ce e melc de la Physa pana la Pomacea, asa ca am mutat cei doi Pomacea separat.

Am gasit topicul din 2008: http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/5984.page#p57868 am folosit atunci Zentel (cu Albendazol 4%) si am explicat concentratiile.

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Pelinul, Artemisia absinthium, contine un grup de substante numite proazulene (absintina, anabsintina si astabsintina) care au efect antiparazitar impotriva mai multor grupe de paraziti: flagelate, coccidii, viermi.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
monoceros
Member
[Avatar]

Joined: 08/10/2005 23:42:24
Messages: 279
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Aha, acum chiar suntem lamuriti. Merci!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Din Artemisia annua se extrage si un antimalaric, Artemisinin.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Nevertebrate de apa dulce
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com