[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 350l incepator  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Salut tuturor acvaristilor!
Ma numesc Calin si sunt incepator in ceea ce tine de acvaristica , am inceput totul acum 5 lunii cand mi-am cumparat primul meu acvariu , avea 60l , nu au trecut cateva zile si deja eram innebunit sa ma uit la el si sa studiez comportamentul pestilor pe care ii aveam ( o pereche beta si vreo 3 ancistrusi albino). Dupa cateva lunii lucrurile sau schimbat am studiat forumurile de specialitete si tot felul de articole legate de acvaristica si am vazut un subiect care mi-a atras atentia in special ....acela find Ciclidele Africane , am tot studiat jurnalele celor mai experimentati si comportamentul acestor pesti si am spus ca este momentul sa ma alatur si eu.

-Noul meu acvariu este diy si are dimensiunile 125x60x45 din sticla de 10mm cu fund dublu si intarituri longitudinale , totul a fost lipit cu silicon Bison special ptr acvarii.
Am urmarit fiecare pas in ceea ce tine de lipirea acvariului , am vazut totul intr-un post pe forum. Acvariul a stat la uscat o saptamana si acum este in perioada de proba , au trecut deja 4 zile de cand este plin cu apa si sunt fericit sa spun ca nu au fost probleme .

-Stand din cadru metalic imbracat in pal.

-Decorul este diy facut din polistiren expandat cu straturi de ciment care va fi vopsit cu oxid de fier .
-Ca filtrare am sa folosesc o canistra SunSun HW 403A umplut cu siporax , roca vulcanica si inele ceramice iar ca filtru intern m-am gandit la un Resun SP-2500 + filtru uv 15w.
-Iluminare 2x neone T8 de 36W , nu am cumparat ceva special , am gasit la Dedeman niste neone de la philips Snow White (sper sa arete bine , in caz contrat am se le schimb).[img]
-Ca substrat m-am gandit sa folosesc praf de marmura deoarece ma ajuta si la ridicarea duritatii apei.
Iar ca decor interior am sa folosesc pietre de stanca.

Ciclidele care mi-au placut si care as dori sa le am sunt:
-o familie Labidochromis Caeruleus 1m + 4f
-o familie Pseudotropheus Elongatus Chewere 1m+4f

iar daca se mai poate as pune si o famile de Pseudotropheus Acei Ngara.
Cam atat pana acum , astept parereri si critici (sper ca mi-am facut bine temele).




AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut!Nu poti sa tii doar 10 pesti.Ciclidele sunt pesti agresivi,pentru dispersarea agresivitatii trebuie sa pui ceva mai multi.La acvariul tau,daca mergi doar pe labidochromis si chewere poti sa bagi:2 m si 8 femele labidochromis;
2m si 8 f chewere;
Poti sa pui si un banc de acei(ei stau in grup,ca si neonii,insa sunt mult mai spectaculosi ),deci vreo 8;
La fel de bine poti sa mai bagi inca 1 m si 3 femele de moori. In total ar fi 32 pesti,deloc mult pentru 350 litri!
Malawi nu se preteaza sa ii tii asa putini cum vroiai tu,daca vrei un acvariu cu mai putini pesti indreapta-ti atentia catre Tanganiyka ciclid,desi sunt mai dificili.In rest poze si bafta .
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

bulan77 wrote:Salut tuturor acvaristilor!
Ma numesc Calin si sunt incepator in ceea ce tine de acvaristica , am inceput totul acum 5 lunii cand mi-am cumparat primul meu acvariu , avea 60l , nu au trecut cateva zile si deja eram innebunit sa ma uit la el si sa studiez comportamentul pestilor pe care ii aveam ( o pereche beta si vreo 3 ancistrusi albino). Dupa cateva lunii lucrurile sau schimbat am studiat forumurile de specialitete si tot felul de articole legate de acvaristica si am vazut un subiect care mi-a atras atentia in special ....acela find Ciclidele Africane , am tot studiat jurnalele celor mai experimentati si comportamentul acestor pesti si am spus ca este momentul sa ma alatur si eu.

-Noul meu acvariu este diy si are dimensiunile 125x60x45 din sticla de 10mm cu fund dublu si intarituri longitudinale , totul a fost lipit cu silicon Bison special ptr acvarii.
Am urmarit fiecare pas in ceea ce tine de lipirea acvariului , am vazut totul intr-un post pe forum. Acvariul a stat la uscat o saptamana si acum este in perioada de proba , au trecut deja 4 zile de cand este plin cu apa si sunt fericit sa spun ca nu au fost probleme .

-Stand din cadru metalic imbracat in pal.

-Decorul este diy facut din polistiren expandat cu straturi de ciment care va fi vopsit cu oxid de fier .
-Ca filtrare am sa folosesc o canistra SunSun HW 403A umplut cu siporax , roca vulcanica si inele ceramice iar ca filtru intern m-am gandit la un Resun SP-2500 + filtru uv 15w.
-Iluminare 2x neone T8 de 36W , nu am cumparat ceva special , am gasit la Dedeman niste neone de la philips Snow White (sper sa arete bine , in caz contrat am se le schimb).[img]
-Ca substrat m-am gandit sa folosesc praf de marmura deoarece ma ajuta si la ridicarea duritatii apei.
Iar ca decor interior am sa folosesc pietre de stanca.

Ciclidele care mi-au placut si care as dori sa le am sunt:
-o familie Labidochromis Caeruleus 1m + 4f
-o familie Pseudotropheus Elongatus Chewere 1m+4f

iar daca se mai poate as pune si o famile de Pseudotropheus Acei Ngara.
Cam atat pana acum , astept parereri si critici (sper ca mi-am facut bine temele).

[Thumb - Fotografie0033.jpg]

[Thumb - Fotografie0028.jpg]

[Thumb - Fotografie0032.jpg]




AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Acvariul arata bine,insa backroundul pare cam prea perfect!
In natura peretii stancilor sunt mai denivelati si asimetrici.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Aici ai dreptate , e prima mea incercare de decor 3d ...si nu prea sunt talentat ) , am sa vad cum arata in acvariu , ii fac o proba , daca cumva arata ciudat am sa renunt la el



Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Decat asta mai bina fara
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Dan P wrote:Decat asta mai bina fara

Asa este,numai malawi rock nu este ).Poti incerca mai bine un poster cu roci decat acel decor,sau autocolant albastru.
Pe viitor incearca sa folosesti niste culori mai inchise in contrast cu cele deschise,fa mai multe detalii pe el,si fa-l cat mai aiurea,monteaza forme ca de pietroaie aiurea pe el,si tot asa!Suna ciudat,dar asa arata marele lac Malawi.
paradoxx
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 06/07/2013 01:33:53
Messages: 3441
Location: Prin tara
IP:
Offline

mie
imi place la nebunie fundalul.arata a tribal cu ceva influente goth :d
l.as folosi numaidecat.stiu ca nu e realistic100% dar imi place
enorm.zic sa il folosesti.buturugile oricum vor lua din simetrie,si
chiar si fara buturugi,simetria va fi dispersata si mai mult daca vei
avea bolovani maricei

Sunt Mandru ca sunt SUMA DEFECTELOR MELE 1488
[Email] [Yahoo!]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

paradoxx wrote:mie
imi place la nebunie fundalul.arata a tribal cu ceva influente goth :d
l.as folosi numaidecat.stiu ca nu e realistic100% dar imi place
enorm.zic sa il folosesti.buturugile oricum vor lua din simetrie,si
chiar si fara buturugi,simetria va fi dispersata si mai mult daca vei
avea bolovani maricei
. Din ce povesteste cu calitatea apei eu nu i-as zice sa bage buturugi.Africanii din malawi si tanganiyka prefera apa dura si alcalina.Daca nu ai minim gh 10 si ph 8.5 nu pune buturugi!Acestea vor elibera tanin si reduce duritatea.DA,backgroundul arata bine,insa NU se potriveste .
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Pana la urma cred ca o sa folosesc un autocolant negru sau cu pietre) , sa vad ce gasesc pentru dimensiunile mele .

Iar in legatura cu pesti o sa fac o combinatie de Labidochromis Caeruleus 1m + 4f , Pseudotropheus Elongatus Chewere 1m+4f ,Pseudotropheus Acei 1m+4f , iar ca a 4 specie Moori sau aveti voi si o alta sugestie in ceea ce ar merge in aceaasta combinatie.

Aveti idee de unde pot sa ii cumpar , am gasit de vanzare in timisoara la o crescatorie dar nu stiu daca vor rezista pana in sibiu.



AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

bulan77 wrote:Pana la urma cred ca o sa folosesc un autocolant negru sau cu pietre) , sa vad ce gasesc pentru dimensiunile mele .

Iar in legatura cu pesti o sa fac o combinatie de Labidochromis Caeruleus 1m + 4f , Pseudotropheus Elongatus Chewere 1m+4f ,Pseudotropheus Acei 1m+4f , iar ca a 4 specie Moori sau aveti voi si o alta sugestie in ceea ce ar merge in aceaasta combinatie.

Aveti idee de unde pot sa ii cumpar , am gasit de vanzare in timisoara la o crescatorie dar nu stiu daca vor rezista pana in sibiu.

Autocolant sau poster cu pietroaie gasesti si mai mari decat ai tu acvariul!Gandeste-te ca exista posesori de acvarii malawi si la 1t,si nu s-au plans ca nu au gasit autocolant pe dimensiune .Acei nu poti sa tii doar 5 nu vor arata senzational,prefera sa fie un mic card de 6-7 macar.Daca renunti la moori poti sa tii 13 acei si restul ce ai ales tu de labidochromis si chewere ar fi ok.In card sunt foarte impresionanti,mai ales cand vin la hrana,sunt o senzatie! 4-5 cati vrei tu nu o sa iti arate ce pot in totalitate.
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

O sa cumpar cate 10 exemplare din fiecare specie si vad ce familii se formeaza.
Tu cum ai facut sa obtii numarul dorit de pesti?



AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

bulan77 wrote:O sa cumpar cate 10 exemplare din fiecare specie si vad ce familii se formeaza.
Tu cum ai facut sa obtii numarul dorit de pesti?

Pai de obicei se cumpara multi pui odata si selectezi in viitor ce-i mai valoros si frumos,apoi ii dai pe restul!Sau cumperi numai adulti,insa nu mai ai placerea de a-i vedea crescand si nici nu ii poti selecta,plus ca va costa de 10 ori mai mult .Depinde cum preferi acum.Cate 10 pesti din fiecare specie este super ok.Ideea este ca daca ai o filtrare foarte impresionanta poti sa tii destul de multi,africanii sunt in general pesti care sunt tinuti in acvarii suprapopulate.
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Are perfecta dreptate !

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu stiu cat de bine o sa faca fata filtrarea inca....o sa vad pe parcurs ce o sa creasca pesti. Intai sa gat cu renovatul la casa si dupaia sa pun acvariul la ciclat....din pacate mai dureaza umpic sper ca pe la sfarsitul lui august sau mai repede sa vad acvariul plin de pesti .
Oricum o sa va tin la curent cu schimbarile care au loc .
Va multumesc pentru sfaturi!
O bere pentru toti!



AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

bulan77 wrote:Nu stiu cat de bine o sa faca fata filtrarea inca....o sa vad pe parcurs ce o sa creasca pesti. Intai sa gat cu renovatul la casa si dupaia sa pun acvariul la ciclat....din pacate mai dureaza umpic sper ca pe la sfarsitul lui august sau mai repede sa vad acvariul plin de pesti .
Oricum o sa va tin la curent cu schimbarile care au loc .
Va multumesc pentru sfaturi!
O bere pentru toti!

Cu mare placere! Si eu am lasat-o mai moale cu pestanii in ultimul timp,tot din cauze renovabile ),asa ca inteleg!
Bafta maxima!
vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Salut bulan 77,

Iti urez si eu la rindul meu,,bun venit,, .
imi aduc aminte, la inceputul setupului meu cu africanii ,cite nopti am pierdut citind pe acilea topicuri si jurnale. Apoi colegii ciclidari africani m-au ajutat enorm, ca sa ajung la performanta din ziua de azi (in fiecare seara aloc max 20 min ptr documentare)

Vis a vis de background, daca iti place si mai ales ca,ai pus un efort sa obtii acest rezultat, scalda-l in acvariu. Ar fi bine sa nu lipesti cu silicon,ci sa sprijini cu niste pietre pe sticla din spate,spun asta,cindva in viitor vei obtine un model/design pe placul tau si vei schimba cu actualul

Unii spun\recomanda sa nu introducem lemne in acvariul cu cuclide africane, motivul,elimina tanin. Poti introduce linistit pietre calcaroase ptr sanatatea pestanilor,reduce concentratia asa vei dormi linistit .

Off topic
Daca nu ma insel, maestrul Koala, cind avea africani chiar exista o buturuga mare in acvariul lui de 500l, nu am citit pe undeva, sa se fii plins de tanin.
Am vizitat in ultimii ani, multe Aquariumuri (Germania,Elvetia,Olanda,Franta) si spre surprinderea mea, pe linga bolovani erau nu cioate ci copaci in acvarii, cel putin in Basel/Elvetia (malawianul are peste 50 mii litrii).
Urmaresc multe documentare, in habitatul lor mai ales la sp.Pseudotropheus acei m, vei vedea buturugi,crengi etc

Pestii:
este bine sa cumperi pui,min 8 buc per specie,intre-adevar, cin incep sa creasca iti va placea comportamentul lor si cromatica,

in rest ne auzim si multa bafta

fostul user ozy
[WWW]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

vereb wrote:Salut bulan 77,

Iti urez si eu la rindul meu,,bun venit,, .
imi aduc aminte, la inceputul setupului meu cu africanii ,cite nopti am pierdut citind pe acilea topicuri si jurnale. Apoi colegii ciclidari africani m-au ajutat enorm, ca sa ajung la performanta din ziua de azi (in fiecare seara aloc max 20 min ptr documentare)

Vis a vis de background, daca iti place si mai ales ca,ai pus un efort sa obtii acest rezultat, scalda-l in acvariu. Ar fi bine sa nu lipesti cu silicon,ci sa sprijini cu niste pietre pe sticla din spate,spun asta,cindva in viitor vei obtine un model/design pe placul tau si vei schimba cu actualul

Unii spun\recomanda sa nu introducem lemne in acvariul cu cuclide africane, motivul,elimina tanin. Poti introduce linistit pietre calcaroase ptr sanatatea pestanilor,reduce concentratia asa vei dormi linistit .

Off topic
Daca nu ma insel, maestrul Koala, cind avea africani chiar exista o buturuga mare in acvariul lui de 500l, nu am citit pe undeva, sa se fii plins de tanin.
Am vizitat in ultimii ani, multe Aquariumuri (Germania,Elvetia,Olanda,Franta) si spre surprinderea mea, pe linga bolovani erau nu cioate ci copaci in acvarii, cel putin in Basel/Elvetia (malawianul are peste 50 mii litrii).
Urmaresc multe documentare, in habitatul lor mai ales la sp.Pseudotropheus acei m, vei vedea buturugi,crengi etc

Pestii:
este bine sa cumperi pui,min 8 buc per specie,intre-adevar, cin incep sa creasca iti va placea comportamentul lor si cromatica,

in rest ne auzim si multa bafta

Asa este poti baga si buturugi,nu-i un lucru rau,dar sa ai o apa calumea pentru ei.Daca ai gh 2 si ph 5 si mai pui si buturugi...macel .
Gandeste-te ca in lacul Malawi nu vorbim de 300-400-1t de apa,ci de mult mai mult,de aceea uneori ce in lac se preteaza excelent,in acvariu nu este la fel din cauza volumului,pana la urma si un acvariu de 1t este "mic".
bulan77
Senior member

Joined: 30/06/2014 08:57:46
Messages: 577
Location: Sibiu
IP:
Offline

Multumesc pentru sfaturi, aici in Sibiu stam foarte prost la capitolul acvaristica, ce sa mai spun de ciclide, sunt cateva specii care le gasesti la supra pret. Am cautat un fundal de la juwel (are niste stanci pe el), deabea la comanda pot sa imi aduca ce vreau.
Sunt in impas acuma cu decorul , am sa vad cum arata langa bolovanii pe care am sa ii pun. Substrat inca nu am gasit, am tot fost la dedeman dar nu au primit praf de marmura. Cred ca o sa cumpar de la baumax niste nisip ptr filtrele piscinelor. Sper sa iasa frumos . In legatura cu ciclidele , am ramas tot la ideea de 10 pui din fiecare specie, sa vad numai de unde am sa ii cumpar . Am vazut ceva in timisoara si oradea, de unde pot sa ii cumpar pe toti, sa vedem ce oferta imi fac .




vereb
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/09/2010 11:22:37
Messages: 1228
Location: Iasi/Stuttgart
IP:
Offline

Daca vei face un pic de research la praf de marmura, cu siguranta vei gasi la firmele cu materiale de constuctii ori pompe funebre ,cei care exucta morminte din marmura,suna macabru dar asta e .
Am un prieten foarte bun in Iasi, care este crescator de ciclide si nu numai. Pot da detalii pe PM daca vrei.

fostul user ozy
[WWW]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com