[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Comportamentul pestilor  XML
Forum Index » General info
Author Message
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Nu-mi explic cum dreacu pestii mei stau numai la geamul din fatza. Cat e ziua de lunga stau la geamul din fatza si fac ture sus-jos. Foarte rar cand ii vad si pe lateralele acvariului...de geamul din spate insa nici nu se ating :-)
Ai vostri fac la fel? Oare fac asa din cauza ca simt prezenta mea in camera? Cersesc manacare or something? :sic: E drept ca primesc manacre decat odata pe zi si e posibil sa fie cam infometati

Alta chestie care am observat-o...ii apuca cateodata si stau bot in bot si se imping ore in sir. WTF ?? :sic: Pestii se plictisesc? Se joaca? :o

Sau ii mai vad bagandu-se in bulele de la vibrator. Si stau acolo minute in si. Masaj gratuit ?


*Voi ce ati mai observat la pestii vostrii? :p

image
[Email]
SZERZO
Member
[Avatar]

Joined: 21/12/2004 13:22:55
Messages: 114
Location: Bucuresti- langa Animaxul de pe 1 Mai
IP:
Offline

BLeeD wrote: Cersesc manacare or something? :sic: E drept ca primesc manacre decat odata pe zi si e posibil sa fie cam infometati



De faptul ca cersesc mancare, sunt absolut convinsa! Dar ca ar fi infometati, nici macar nu se pune problema! Pestii mei se agita asa si cersesc ceva de-ale gurii in orice conditii ( si daca le dau sa manance numai o data pe zi, si, culmea, chiar daca le dau sa manance de 3 ori pe zi.... asa ca nu sunt infometati, sunt doar foarte, foarte lacomi, si nu au masura la ........stomac).

Ce am mai observat la pestii mei? Ca se"dau in spectacol" daca sunt langa ei si ii privesc, ca in rest stau destul de linistiti. Dar daca le dau un pic de atentie, danseaza si fac tumbe la greu!

Gandesc, deci...sunt acvarist!
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Cam asa fac si pestisorii mei:
-cei 5 neoni se fugaresc toataziulica prin acvariu;
-un peste neidentificat se joaca cu plantele...se paropie de ele, le atinge, si apoi fuge...
-caraselul daca ii dau atentie face ca toti dracii; mai nou am inceput sa-l dresez sa vina la mana...eu nu prea am succes, dar are maica-mea...il ademeneteste cu bobitze de tetra animin si tine faza ).

Scalarul e cel mai linistit peste din acvariu...chiar mai linistit decat sanitarii ).
[Yahoo!]
SZERZO
Member
[Avatar]

Joined: 21/12/2004 13:22:55
Messages: 114
Location: Bucuresti- langa Animaxul de pe 1 Mai
IP:
Offline

aris wrote: peste neidentificat se joaca cu plantele...se paropie de ele, le atinge, si apoi fuge...
-.


Cum arata pestele asta neidentificat ( nu de altceva, dar poate il identificam noi, si afli si tu ce ai prin acvariu :-) ) Ideal ar fi sa gasesti pe net o poza cu ceva asemanator, sau daca nu, macar zi ce culoare, dimensiuni, etc , ok? Chiar sunt curioasa!

Gandesc, deci...sunt acvarist!
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aris wrote:-caraselul daca ii dau atentie face ca toti dracii; mai nou am inceput sa-l dresez sa vina la mana...eu nu prea am succes, dar are maica-mea...il ademeneteste cu bobitze de tetra animin si tine faza ).

Carasii au o afectiune deosebita pentru mame! Sau invers... Sau doar mi se pare mie?!?
aris wrote:Scalarul e cel mai linistit peste din acvariu...chiar mai linistit decat sanitarii ).

Toate bune si frumoase, dar sa nu spui ca tii carasul cu scalarul in acelasi acvariu...
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

aris wrote:-un peste neidentificat se joaca cu plantele...se paropie de ele, le atinge, si apoi fuge...

Joaca asta, cu plantele, mie imi aduce a scarpinat. Ceea ce poate indica o boala de piele.
Pestii se mai scarpina si ei, la fel ca oamenii, dar daca se scarpina mai des de 5-10 ori pe zi, e clar ca e ceva nesanatos acolo.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

PSN-ul (peste scarpinator neidentificat) seamna cu un molly, ceva mai mic, poate si ptr ca nu e prea batran (cam de vreo 3 cm), si pete albe...sau e alb si are pete negre...cum vreti...
Cred ca e vreun molly slab pigmentat... deja la varsta lui ar trebui sa fie negru .

@Dalles: nu e boala 100%, patat e de cand s-a nascut (primul peste made by acvariul meu )...pur-si-simplu asa face el, si nu o face prea des . Oricum, e distractiv ).
[Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

@Dolly: Da..scalar cu caras, nu am absolut nici o problema, din nici un punct de vedere . Sunt cam de acceasi marime, iar carasul impresioneaza cu imensa lui burta , asa ca nu se intampla nimic . Am avut mai de mult molly cu caras...nasol de tot, am scapat destul de repede de ei (i-am dat inapoi de la cine i-am luat; de fapt to el mi-a dat carasul impreuna cu molly desi stia ca nu se impaca deloc )
[Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
aris wrote:... deja la varsta lui ar trebui sa fie negru

Stai linistit. Sunt o gramada de mulinezi tarcati. Nu este obligatoriu sa fie negru ca "pana corbului".


Cand era el mic mic pe la mine prin acvariu, credeam ca e pui de guppy, dar cand am vazut ce e de fapt.... oricum, totusi speram sa se faca un molly frumos, chiar daca avea deja 1,5 cm
[Yahoo!]
aris
Junior member

Joined: 18/03/2005 23:07:01
Messages: 47
Location: Sulina
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
aris wrote:@Dolly: Da..scalar cu caras, nu am absolut nici o problema, din nici un punct de vedere

Asa o fi cum zici dar da-mi voie sa-ti spun ca nu ai dreptate.


Poate ca in general nu e in regula, dar eu nu am nici o problema... la inceput scalarul parea el cam timid si statea prin colturi, dar acum mananca aripioara-la-aripioara cu carasul...
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

aris wrote:dar eu nu am nici o problema
Poate ca tu n-ai nici o problema, da' pestii au . Cit e temperatura acolo? pH-u'?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

aris wrote:..scalar cu caras, nu am absolut nici o problema, din nici un punct de vedere . Sunt cam de acceasi marime, iar carasul impresioneaza cu imensa lui burta , asa ca nu se intampla nimic

Nu marimea celor doi conteaza, ci cerintele fiecaruia. Carasii sunt pesti de apa rece, pe cind scalarii nu. Citeste de pe oldforum si ai sa vezi cum se intretin carasii.
aris wrote:..i-am dat inapoi de la cine i-am luat; de fapt to el mi-a dat carasul impreuna cu molly desi stia ca nu se impaca deloc )

Pune-i si tu o carte de acvaristica in mina si stai cu ochii pe el pina o termina de citit. Sau convinge-l sa se inscrie pe forum.
Horea
Member

Joined: 24/02/2005 10:59:36
Messages: 144
Location: Medias
IP:
Offline

Posibil sa se impace bine , in acelasi acvariu scalarul cu carasul, pentru ca stiu un exemplu clar pentru mine : eu (carasul) si nevasta-mea( scalarul) in acelasi volum, masina ( "acvariul" nostru) . Mie mi-ar place permanent 20 grade in masina, in schimb nevasta-mea, ca orice femeie hotarata, vrea mai mult(e)...
In functie de temperatura din acvariul tau , foarte posibil sa nu se certe la mancare, dar daca pui urechea la sticla vei auzi una din variante:
" hai bai zgribulitule si mananca si tu ceva, sa-ti mai vi la cale" sau " bai burtos lesinat, mananca si tu mai usurel ca te omori cu grasimile tale ".
[Email]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Horea wrote:" hai bai zgribulitule si mananca si tu ceva, sa-ti mai vi la cale" .

Asta nu o sa auda in veciii vecilor de la un caras! Cind am pomenit de temperatura, nu ma refeream la pofta de mincare a dumnealui, care ar minca zi si noapte non - stop, ci la cu totul altceva...
In fine, am impresia ca vorbesc singura...
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com