[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Broscute de Florida- Lac Ciric Iasi  XML
Forum Index » Alte vietati
Author Message
morsonel
Junior member

Joined: 23/04/2014 18:41:14
Messages: 8
Location: Iasi
IP:
Offline

Buna,

Intr-o plimbare la Ciric astazi am observat, pe langa broscutele testoase obisnuite, si doua broscute cu tample rosii. Cu siguranta cineva s-a plictisit de ele si le-a aruncat in Ciric (pe dreapta, spre aeroport). Una e cat pumnul, cealalta e mai mare, cu capul negru si tample de un rosu aprins.

Am vazut un nene care prindea broscutele testoase autohtone la undita (din greseala) si apoi le elibera. Daca e cineva interesat sa le ofere un habitat mai potrivit, cred ca se pot prinde din bazin prin aceeasi metoda, undita cu rama. Ma gandesc ca nu vor supravietui prea mult si cred ca vor muri cu siguranta cand va da frigul. Voi ce parere aveti despre sansele lor?

Daca e cineva interesant de ele, rog sa ma contacteze la 0751.339.698 oricand. Ii arat locul, ajut la prindere si eventual transport. Eu chiar nu am unde le gazdui.

O zi frumoasa!
[Email]
opincarul
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 14/08/2012 14:29:31
Messages: 1769
Location: Varteju - Magurele
IP:
Offline

Problema nu e ca nu vor supravietui iernii,.ci ca sunt invazive. Helesteul din Parcul Circului din Bucuresti e plin de testoase cu tample rosii si galbene.

Mama prostilor e mereu gravida!
morsonel
Junior member

Joined: 23/04/2014 18:41:14
Messages: 8
Location: Iasi
IP:
Offline

Da..am citit si eu intre timp ca invazia e marea problema, nu supravietuirea. Macar au sanse sa traiasca acolo, tot e bun.

Oferta mea de a ajuta la prindere si relocare ramane valabila
[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar supravietuiesc iarna? Din cate stiu nu hiberneaza...

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2852
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Hiberneaza si daca gasesc un loc unde temperatura sa nu scada sub 4 grade ( cel putin asa am citit partea asta nu am putut sa o verific) supravietuiesc iernii, da sunt invazive si mai agresive decat cele autohtone, acestea sunt pur si depasite in competitia pentru hrana si sunt inlaturate cu timpul, din cauza aceasta in multe tari a fost interzis importul lor : in Germania de la inceputul anilor "90, eu am din 1991 ,s-au si reprodus de cateva ori asa am ajuns sa am 7, anul trecut 3 au evadat din curte si nu le-am mai gasit, cat stateam la bloc femela(prima si cea mai isteata) -the mather-in fiecare iarna se baga sub covor in dormitor si nu mai iesea pana in primavara, restul vegetau in bazinul lor dar nu se mai hraneau. Nu va complicati sa detineti decat daca sunteti foarte dedicati /pasionti :cresc repede (daca nu o fac inseamna ca nu le oferiti cea ce au nevoie si veti ajunge la ceea ce spun mai incolo)fac foarte multa mizerie =miros (apa) colmateaza rapid orice filtru cel putin cam orice se gaseste in comert si daca nu le omarati prin subnutritie si lipsa de aport de vitamine/minerale vor sfarsi tot intr-o balta sau parau abandonate , numai bine
[Thumb - 2011-08-16 11.50.00.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 17/07/2014 12:04:49

[Email]
morsonel
Junior member

Joined: 23/04/2014 18:41:14
Messages: 8
Location: Iasi
IP:
Offline

Macar am aflat ca pot supravietui iernii. Azi le-am vizitat iar si am gasit doar una. Broastele autohtone trag la undita cu rama. Cele cu tample rosii par mai sperioase si nu cred ca vor musca. Pacat de ele...

Multumim, Ocean, pentru informatii.
[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

morsonel wrote:Macar am aflat ca pot supravietui iernii. Azi le-am vizitat iar si am gasit doar una. Broastele autohtone trag la undita cu rama. Cele cu tample rosii par mai sperioase si nu cred ca vor musca. Pacat de ele...

Multumim, Ocean, pentru informatii.

Stai linistit! Florideenele sunt mai rezistente ca ale noastre!Nu le trebuie nici macar 4 grade celsius,pot rezista la sub 0 grade!!!
Nici eu nu credeam asta,pana un vecin a adus una de printr-un lac din Bucuresti.O tinea afara la -12 grade iarna!Si mai mult,in ligheanul unde o tinea se facuse gheata la 5 cm si broasca a stat acolo 2 zile,pare incredibil,dar va jur ca asa este.
Nu sunt timide!Incearca sa le pescuiesti cu momeli mari gen pestisori sau felii de salam,nu vor musca la rama!Fiind mai mari ca ale noastre prefera hrana de dimensiuni considerabile.
Pana la urma broasca de care va zic a reusit sa evadeze si s-a eliberat singura pe rau,am gasit-o eu cand pescuiam la clean mare,afara erau cam 5 grade,ea se incalzea la soare langa mal,pe o cioata la 2 km de casa vecinului.Am recunoscut-o imediat nu din cauza ca era singura florideana dupa rau,ci pentru ca avea o crapatura mare de tot in carapace(o cicatrice veche).Am reusit sa o prind cu mana,fiind obisnuita cu oamenii nu s-a speriat,si plus ca metabolismul ii scazuse de la frig.I-am dus-o inapoi vecinului,apoi la 2 saptamani iar a plecat si dusa a fost.Sunt broaste rezistente si daca le obisnuiesti treptat,frigul nu mai reprezinta o problema!
cristianalexandru
Junior member
[Avatar]

Joined: 29/03/2015 08:02:43
Messages: 39
Location: Iasi
IP:
Offline

Am citit aceasta postare abia acum, pentru ca sunt nou pe forum, dar pot spune ca am crescut cativa ani acest model de broasca plus un "emys orbicularis" cumparata de la un pet shop (mai nou este specie protejata) nu stiam la vremea respectiva. Ambele au crescut si sau dezvoltat fenomenal de bine si nici una din ele nu a hibernat (stau in apartament iar temperatura nu a scazut niciodata de 19 grade). Cea de florida a ajuns la dimensiunea plastronului de 18 cm diamentrul, foarte adevarat destul de mizerabile dar setate sa evadeze , vara le scoteam bazinul in balcon si stateau "pe burta" cu labele afara, super faine mi.au placut, le-am dat unui tip care avea mai mult spatiu ca mine
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Lacul I.O.R din Bucuresti este plin de astfel de broaste, rezista la frig mai bine decat cele autohtone. Sunt primele care isi arata carapacea primavara...
[Email]
 
Forum Index » Alte vietati
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com