[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Dilema iluminat  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
Cashgrab
Junior member
[Avatar]

Joined: 08/07/2014 18:48:35
Messages: 67
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salutare acvaristi,

Am si eu o dilema in legatura cu lumina din acvariu.
Acvariul meu a venit cu 1 buc x neon Sun Glo T8 15 W (dimensiuni 18inch 460mm), cum vin toate acvariile standard...
Pe mine ce ma fascinat e culoarea luminii acvariilor din magazine...au o tenta de albastru spre violet.
Am intrebat pe o angajata de acolo ce tip de neoane folosesc si mia zis ca 4600k sau 4800k (nu mai retin exact).
Probabil a raspuns din necunostinta de cauza ori o fi avand dreptate....asta ramane de vazut.

Acum si dilema, cum obtine si eu o lumina ca si a ceea?De ce doresc la fel?
Aveau substrat vulcanic (ca si mine) si avea un contrast placut.
Am cautat neoane de dimensiunea 15w si 460 mm, ca sa inlocuiesc cel standard, dar nu gasesc decat pe site-uri straine.
Vroaim sa incerc un neon albastru sau marin fluorescent....

*Specific: in acvariile lor nu erau plante, dar eu am, s-ar putea ca lumina lor sa nu fie benefica plantelor.

Astept ceva solutii.
Mersi anticipat
[Yahoo!]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2853
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Salut , plantele au nevoie de lumina incepand de la 6500 K , cei de la Ada foloseau intr-un timp 8000K nu stiu daca mai folosesc si e viabila (de la 10000K incep marinele) deci in intervalul asta trebuie sa te incadrezi , culorile tari fortate isi au locul la reclame ,si dupa cum spuneai la unele magazine (petshopuri) cu proprietari cu gusturi mai kitsch-oase care sa atraga clienti asemenea ,e drept ca domina ca numar, oricat le place unora de exemplu in cluburi nu le-ar cadea bine sa traiasca tot timpul in lumina si zgomotul acela, la fel si vietuitoarele din acvariile noastre -moderatia e solutia, spun asta pentru ca vad destule bazine cu substraturi in culori tari : rosii ,albe, albastre, negre si cu aranjamente departe de natura, numai bine
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Lumina aia albastra e data de neoane cu mult peste 10.000 K (spre 20.000).
Si nu, nu se folosesc aceste neoane in acvarii plantate.

This message was edited 1 time. Last update was at 12/07/2014 12:26:37


Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com