[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Combinarea neoanelor normale cu unele cu lumina UV ?  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Salut tuturor , am si eu o intrebare . Pot combina lumina data de un tub Sunglo ,doua tuburi Philips normale cu unul sau doua tuburi UV de 9W ?. Intreb asta pt. ca unele din plantele mele cresc f. mult in inaltime (stiu ca din cauza luminii albastre parca ) si am citit ca lumina Uv le face sa stea mici si sa se indeseasca si mai si dezinfecteaza apa.Pe de alta parte nu arde plantele sau pestii ? Mentionez ca tuburile sunt de la o lampa de bronzat dezafectata. Multumesc anticipat.
[Yahoo!]
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Tuburile UV pot fi folosite doar in filtre externe pt purificarea apei.Plantele gresc in grosime de la lumina albastra nu de la cea UV.Daca bagi neoanele UV ai sanse sa te arzi si tu ,sa arzi si pestii si plantele.Eu zic ca nu e bine sa te joci cu asa ceva.
Faptul ca plantele iti cresc inalte poate insemna ca nu ai lumina suficienta.Schimba tuburile Philips normale cu tuburi Philips Aquarelle sau TLD 830 daca vrei sa le mearga bine la plante.

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

George_Vl wrote:doua tuburi UV de 9W ?.
Nici gind . Exista lampu UV pentru acvarii da' au ecran de protectie - care n-a fost pus degeaba. In apara de asta n-ar ajuta plantele.

Poze: smilie ... Poze cu plante
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Multumesc de raspunsuri, in acest caz voi face cum a-ti spus, o sa schimb tuburile normale cu tuburi Aquarele iar tubul UV am sa-l pun deasupra filtrului extern, cit mai ermetic pt. a nu iesi lumina afara. Totusi mai vreau sa inteb ceva: am citit la alti acvaristi de pe forum ca au tuburi de mai multe tipuri (pt. plante, pt. apa , pt. pesti ), care este scopul ? Multumesc inca odata.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

George_Vl wrote:tuburi de mai multe tipuri (pentru. plante, pentru. apa , pentru. pesti ), care este scopul ?
Tuburile pentru plante sint astfel concepute incit sa emita lumina care favorizeaza fotosinteza. Se combina mai multe tuburi pentru a obtine un spectru cit mai complet. Vezi articolu' lui Leo despre tuburi fluorescente.

Poze: smilie ... Poze cu plante
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

La rugamintea unui acvarist precizez ca este vorba de tuburi de 9W SPECIALE pentru bronzat. Chiar emit lumina UV.Pentru amanunte ...astept intrebari. Intre timp eu am montat unul in spatele acvariului si lumineaza direct suprafata apei din filtrul extern (homemade) si este acoperit pt. a nu lumina in afara spatiului destinat. Sper sa nu fi facut vreo gafa .
[Yahoo!]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Se poate inchide topicul, multumesc
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

George_Vl wrote:...este vorba de tuburi de 9W SPECIALE pentru bronzat...

Nu sunt sigur daca-mi amintesc bine, dar parca expunerea prelungita la UV provoaca tumori canceroase pe corp si cataracta. Pestii "bronzati" in exces nu pot pati si ei acelasi lucru?

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Asa este, Dalles. Dar el nu il foloseste la iluminarea acvariului ci la "sterilizarea" apei din filtrul extern. Banuiesc ca nu e rau.
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

George_Vl wrote:...lumineaza direct suprafata apei din filtrul extern...

Achhh, dar bineinteles! Nu vazusem cuvintele "din filtrul extern"... Tre' sa-mi schimb dioptriile!

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com