[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Un nou acvariu!  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

A sosit timpul sa ma "laud" si eu cu un nou acvariu la 100cm L/ 50cm H/ 40 cm l cu fundal facut din spuma poliuretanica, pe care bineinteles am uitat s-o afum putin (ca eu is mai batut in cap si uit repede) sa arate putin mai bine.

Iluminat:
- 1 neon Aquarelle legat pe o priza programabila care se aprinde primul;
- 2 neoane TLD 830 legate separat la alta priza programabila care se aprind putin mai tarziu.
- bobinele montate in comoda acvariului

Incalzitor : Aquael 250 Watt

Filtru: Fluval 304... si o pompa de aer Resun caci cu directionarea jetului de apa de la filtru catre suprafata am avut o experienta mai putin placuta si m-am lasat pagubas.

Capacul mai este dotat cu 2 ventilatoare , scapandu-ma de condens.
Pe viitor 10-15 neoni, 3-4 conconius, 3-4 barbus tetrazora, 2 ancistrus, 2-3 coryodoras si cateva plante putin pretentioase (deja astazi am primit cateva plante de la un coleg de pe forum).

Nu vreau sa para ceva de genul "nu vreau nimic, doar ma laud", dar cui sa aduc la cunostinta despre bucuria mea, daca nu unor colegi de "suferinta".

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
osmosess
Junior member

Joined: 21/03/2006 22:11:21
Messages: 58
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

poti sa-mi spui unde ai gasit material pentru capac? si cum se cheama?
[Yahoo!]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

kata wrote:...Nu vreau sa para ceva de genul "nu vreau nimic, doar ma laud", dar cui sa aduc la cunostinta despre bucuria mea, daca nu unor colegi de "suferinta".

Si foarte bine ai facut, caci cine sa-ti inteleaga mai bine bucuria decat noi, astia de aici, cei peste 2000 de colegi de "suferinta", cum ai spus chiar tu.

Felicitari pentru realizarea ta. Noul tau acvariu e in acest moment ca o coala alba, pe care tu urmeaza sa intocmesti un desen. Nu te grabi. Cantareste bine ce vei desena, pentru ca "stersaturile" se fac greu.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
guleag
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/02/2006 03:21:54
Messages: 66
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

arata bine
un pic spuma daca era o culoare mai inchisa era si mai bine
acum sa vedem cum vor iesi restul in evidenta pe un fundal deschis ca al tau
in rest bravo pentru ce ai realizat ...
intre balasturi si mobilier e ceva anume pus pentru a tampona caldura emanata? asa pare dar nu inteleg ce e exact.
kata
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2005 18:57:31
Messages: 190
Location: Tg. Neamt
IP:
Offline

osmosess wrote:poti sa-mi spui unde ai gasit material pentru capac? si cum se cheama?

Este lambriul de plastic care se gaseste cam in toate depozitele de materiale de constructii. Gasesti si profile pentru ele. Asa arata fara colant pe el.
guleag wrote: intre balasturi si mobilier e ceva anume pus pentru a tampona caldura emanata?

Am pus cate 3 saibe sub bobine creand astfel un "picior" pe care sa stea )(la o distanta de 1 cm fata de PAL). Sunt prinse cu holtsuruburi. Saibele sunt putin mai speciale; sunt metalice dar pe o parte au cauciuc, astfel realizandu-se mult mai greu transferul de caldura.
guleag wrote:un pic spuma daca era o culoare mai inchisa era si mai bine
acum sa vedem cum vor iesi restul in evidenta pe un fundal deschis ca al tau

Sper cu timpul sa se mai inchida la culoare.

"Sunt prea sarac sa-mi permit lucruri ieftine!"
[Email] [Yahoo!]
Allen_g30
Member
[Avatar]

Joined: 29/02/2004 12:53:06
Messages: 197
Location: Bucuresti / Damaroaia
IP:
Offline

guleag wrote:arata bine
un pic spuma daca era o culoare mai inchisa era si mai bine


relax, in 2 luni se va forma un "covor" verde de alga, spuma va deveni maro inchis si va arata superb.

image
[Email]
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com