[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Sweet Bat - Back to the roots  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12935
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Artur wrote:murim aici de nerabdare sa vedem poza aia de ansamblu


+1
[WWW]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Iubiti prieteni va mai tin o tira pe jar ... ma maninca si pe mine tare sa fac poze . Inca nu e maxim bazinul dar dupa umila mea parere daca totul decurge cum imi doresc va fi cel mai frumos dintre toate care le-am facut pina acum . Cred ca mai am nevoie lejer de 2-3 saptamini si asta din cauza gazonului . O poza de close up cu gazonul care in " za iend " incepe sa creasca cum trebuie .

[/img]image
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

Foarte faina poza, si cred ca cel mai mult in ea imi plac algele de pe pietre, banuiesc ca pot sa le numesc asa... Mie imi inspira viata treaba asta si arata ca s-au "maturat" frumos... Sau ca sa ma exprim mai corect, cred eu ca da un grad in plus de naturalete bazinului
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Multumesc Artur de apreciere. Si mie mi se pare ca da o nota de nautral cu alge .
Si ceva poze cu citeva din vedetele bazinului

[/img]image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

......

[/img]image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

...........

[/img]image
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Pina la urma pun si un work in progress facut la repezeala... Duminca sau luni va fi si o poza front adevarata si fara echipamente

[/img]image
Artur
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/08/2012 17:08:40
Messages: 666
Location: Suceava
IP:
Offline

WOW, adica am vrut sa zic WOW Cand ai zis ca e pe cale sa devina cel mai fain setup al tau n-ai glumit deloc.. Ai de plm cat de bine poate sa arate O sugestie daca se poate pentru poza de duminica, dupa ce faci pozele normale sa incerci sa faci o poza, tot fara echipamente, dar sa agiti putin apa la suprafata inainte Eu unu abia astept ziua de duminica sa raman din nou cu gura cascata... Felicitari!!!
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Foarte frumos, Gabi. Pacat ca nu cred ca este timp pentru RAC. Desi ... poate ma insel.

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
rodoselada
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/01/2013 18:59:46
Messages: 1316
Location: Crawley, Anglia
IP:
Offline

Am avut aceleasi probleme cu algele maro, am facut schimburi de apa din 2 in 2 zile. Din ce vad si plantele sufera au o deficienta, cu ce fertilizezi acum?
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Cite zile are bazinul?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Artur wrote:WOW, adica am vrut sa zic WOW Cand ai zis ca e pe cale sa devina cel mai fain setup al tau n-ai glumit deloc.. Ai de plm cat de bine poate sa arate O sugestie daca se poate pentru poza de duminica, dupa ce faci pozele normale sa incerci sa faci o poza, tot fara echipamente, dar sa agiti putin apa la suprafata inainte Eu unu abia astept ziua de duminica sa raman din nou cu gura cascata... Felicitari!!!


Multumesc mult Artur . La tine in special m-am gindit cind am facut poza . Si eu cred ca va fi cel mai reusit din tot ce am realizat pina acum . Astept sa fac o bolta de rotala intre crengile mari . Iar legat de sugestia ta cu agitatul apei - este foarte ok . M-am gindit si eu la ea. Pina duminica luni mai au timp si plantele sa creasca .
Silviu -multumesc si tie de apreciere , domn ca de obicei. Oricum am sa-l pun la RAC chiar daca nu este in forma maxima . Cred ca poate lasa o impresie frumoasa si in ipostaza asta. Mai avem o saptamina in care pompam sanatos Scapers green si NPK booster.
Rodoselada- plantele au suferit in saptaminile trecute . In momentul asta bazinul intra in normal si cel mai clar se vede la gazon - a inceput sa dea muguri mari si sanatosi. Are nevoie de ceva timp pentru a ajunge in forma maxima dar pentru mine este deja o relaxare cind il vad seara dupa ce vin de la munca. Cel mai greu a fost sa am rabdare in lupta asta infernala cu algele .
Silviu- nu cred ca mai este concludenta data startului din moment ce am avut probleme cu deciclarea , apoi test de Fe si NO3 cu probleme .....
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cred ca pentru concurs ar fi bine ca poza s-o faci cu doua tuburi cu lumina rece. Mie imi place mai mult asa, cu o tenta mai calda dar cred ca-s unicul care are astfel de preferinte .

Poze: smilie ... Poze cu plante
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

Porcu wrote:Cred ca pentru concurs ar fi bine ca poza s-o faci cu doua tuburi cu lumina rece. Mie imi place mai mult asa, cu o tenta mai calda dar cred ca-s unicul care are astfel de preferinte .


Nu, nu esti unicul
Exista o cerinta anume pentru pozele destinate RAC d.p.d.v. al luminii?
Adica, este o regula sau o cutuma?

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Nu vreau sa critic RAC sau acvariul lui Gabi , dar la foarte multe concursuri poza castiga concursul si nu acvariul ...daca intelegeti ce vreau sa zic
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

Skija - intr-un fel e normal sa fie asa. Pina la urma prezinti un tablou. Trebuie sa tii cont de toate detaliile ca sa il faci cit mai " prezentabil " . Clar nu te apuci sa adaugi plante in photoshop sau alte prostii dar sa ai o poza de buna buna calitate este normal zic eu . Pe de alta parte daca te uiti cu ce poza am luat anul trecut locul doi la RAC ai sa-ti dai seama ca oamenii aia s-au uitat strict la acvariu pentru ca poza lasa de dorit ....
Porcu- am sa pun clar un tub rece , dar pina atunci merg cu asta Dennerle inainte - plantele se simt bine . am lumeni destui ....
Silviu - nu cred ca e o conditie lumina , dar cred ca au un plus cele cu lumina rece.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2017 10:46:36

skija
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/10/2013 12:07:59
Messages: 1269
Location: Oradea
IP:
Offline

Intr-adevar cu tuburi cu lumina rece ies mai bine pozele , am incercat pe "pielea" mea
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Silviu Man wrote:Nu, nu esti unicul

Sintem doi unici .

Silviu Man wrote:Exista o cerinta anume pentru pozele destinate RAC d.p.d.v. al luminii?
Adica, este o regula sau o cutuma?

Nu cred ca este vreun concurs la care sa se puncteze mai bine lumina rece decit lumina calda. Dar in contextul in care toata lumea buna se prezinta cu lumina rece e posibil ca juriului sa i se para mai estetic asa.
Pe linga asta, in cazul concret al acestui acvariu, covorul ar parea mai verde = mai sanatos la lumina rece, ceea ce se puncteaza.

Gabi C wrote:am sa pun clar un tub rece , dar pina atunci merg cu asta Dennerle inainte - plantele se simt bine . am lumeni destui ....

Si io cred ca-i mai bine sa mergi cu lumina actuala, plantele-s obisnuite cu ea. Tubul rece ti-l sugeram strict pentru momentul pozei.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Silviu Man
Aqua Man
[Avatar]

Joined: 10/01/2017 16:02:12
Messages: 6464
Location: Barlad
IP:
Offline

In cele din urma, este un concurs. Un concurs are reguli. Regulile trebuie respectate. Cei care apreciaza asta sunt aceeasi.
In mod logic, sansele ar trebui sa fie egale. Numai daca ...

"All animals are equal but some animals are more equal than others."
(George Orwell, "Animal farm")

Teoretic, la acest nivel, nu ar trebui sa se puna problema. Dar si Eurovision functioneaza la fel. Asa ca ...

Daca as putea cumpara timp ... as fi cel mai sarac om de pe fata Pamintului!

O Gradina Nano - The Worship of the Stones - What Dreams May Come - Un nano ... Literati

In lucru : Wabi Kusa - Dutch Style by Rodo si Silviu
Si una off-forum : Viata grea, de acvarist familist
[Email]
Gabi C
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 25/09/2015 20:10:33
Messages: 3744
Location: Munchen
IP:
Offline

E o satisfactie sa ai un rezultat bun la un concurs. Dar pina la urma satisfactia maxima este cind vii seara acasa si stai si-ti odihnestii ochii pe tabloul din acvariu.
Legat de lumina galbena a tubului de plante Dennerle - nu pot spune ca ma dau in vint dupa nuanta , desi m-am obisnuit cu ea . Faza e ca din toate tuburile incercate pina acum cele de la Dennerle dau cea mai multa lumina ceea ce pe mine ma ajuta la maxim .
Am redus si flow ul la out-ul filtrului - cred ca moss ul sufera putin de la flow prea mare - creste ravasit .
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com