[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
algele verzi cu crusta sau puncte  XML
Forum Index » Alge
Author Message
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

am probleme! am de aproximativ o saptamana pe peretii acvariului aceasta alga...in forma de puncte verzi ( Chaetophora, Ganggrosira, Hormidium)...si din cate am inteles .se scapa mai greu de ea...un ultimele zile am inceput sa fac schimburi de apa mai dese ...si la fiecare schimb incerc sa curat cat de cat peretii ...cum fac sa scap de ea mai repede ?
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Baga o poza. Daca e aia la care ma gindesc eu nu e periculoasa si indica o stare de oarecare sanatate si echilibru in acvariu. Cel putin asa credeam eu. Imi apare numai in acvarii sanatoase. Desi am citit in atlasu' Mergus ca indica un dezechilibru .

Poze: smilie ... Poze cu plante
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

deocamdata nu am poze dar atat "vad" ....nijte puncte verzi pe geamuri...e una din cele trei de mai sus?? ...
[Yahoo!]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

hmmmmm majoritatea sunt vazute prin microscop...sunt nijte punte !! clar..puncte verzi...(ma scuzati acuma dar deabia am venit de la terasa ..k am fost cu baietii sa ne uitam la meci....si sunt cam ametit ... :-) ) ..deci sunt exact nijte puncte verzi....
[Yahoo!]
elvisman
Junior member
[Avatar]

Joined: 26/11/2004 01:23:42
Messages: 24
Location: Madrid
IP:
Offline

Cum bine zice MARELE ALB apar atunci cind acvariu este intro stare echilibrata despre faptul ca ar indica un dezechilibru nu stiu nu prea cred

Timisoara F V!!!
http://spaces.msn.com/members/Aquarsel/
[Email]
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

Imi apare numai in acvarii sanatoase.

ok...am inteles...apare in acvarii sanatoase...dar cat sta pe geamuri??ca devine enervanta...ma dor ochii de la atatea puncte... :o
[Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

manyaku wrote:...dar cat sta pe geamuri??ca devine enervanta...ma dor ochii de la atatea puncte... :o

De ce iti iei o racleta si o dai jos imediat de pe geamuri?
manyaku
Member
[Avatar]

Joined: 20/01/2005 22:46:44
Messages: 288
Location: Fetesti Ialomita
IP:
Offline

Leo2003 wrote:
manyaku wrote:...dar cat sta pe geamuri??ca devine enervanta...ma dor ochii de la atatea puncte... :o

Pina le cureti cu "magnetul de alge".

...hmm....credeti ca nu am incercat? ...se iau foarte greu...da asta e...iaa ca il iau io la "raschetat" bine....
[Yahoo!]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com