[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
recomandare service pentru lampa Hailea  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!

Am o lampa Hailea 4T5HO-1200 care nu se mai aprinde. Intai nu a mai functionat o pereche de neoane, iar la cateva luni mai tarziu cealalta pereche de neoane. Neoanele chiar daca sunt mai vechi sigur nu sunt arse toate, ci ma gandesc ca s-au ars balastele electronice.

In fine, va rog sa imi recomandati daca stiti un service unde pot duce lampa pentru reparatii. Iar daca din experienta stiti cu o aproximatie cat ar trebui sa coste.

Multumesc,
Eugen

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

incearca mai intai sa inlocuiesti neoanele intre ele. Daca un neon nu este bun, nu se aprinde nici celalalt( chiar dac el e bun). Dupa ce faci figura asta mai stam de vorba.( nu ai prea multe incercari de facut cu neoanele pe care le ai)

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!

Stiu ca nu s-au ars toate neoanele pentru ca am facut operatia de substituire cand nu a mai functionat prima pereche. Insa atunci m-am resemnat si am ramas in 2 neoane pt ca oricum au 104W.
Iar lampa functioneaza si cu doar cate un neon, pt ca s-au mai consumat in trecut cate unul si a mers.

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
irukandji
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2012 18:13:23
Messages: 87
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut, daca vrei, pot sa bag 2 ochi si 2 mani in ea, nu te costa nimic sa vad ce are. Am tot ce imi trebuie. Mi-au trecut prin maini vreo cateva sute de drosere electronice de toate felurile... Sincer, daca e vreo dioda arsa la puntea redresoare de intrare sau vreun condensator paralel cu micul transformator... se schimba fara probleme. Ar putea fi chiar banalele fire de contact sau lamelele ce ating piciorusele tuburilor. Daca e ars ceva, mai ai si variante de alt droser nou , daca vrei, iti pot spune unde gaseti si cat te costa sau ma ocup, dupa cum ti-e comod.

p.s. Daca e arsa vreuna din componentele implicate efectiv in aprinderea tubului, chiar daca o schimbi, nu rezolvi neaparat, e mai complicat... Din experienta iti spun, schimbi rezistorul ars sau condensatorul si se arde tot ala, ce sa fie? Pai se arde dintr-un motiv, o componenta alaturata ce functioneaza defectuos... si tot asa... de aia e mai mare efortul si bataia de cap decat pretul piesei de cativa bani sau lei.

A... si am uitat inca o chestie... am schimbat multe drosere la multe capace, unele din ele sunt umplute cu smoala sau cevrasina epoxidica, nu stiu daca pentru a fi rezistente la apa sau doar sa nu poti umbla in ele... Pur si simplu nu poti sa le spargi decat cu toporul ...

This message was edited 2 times. Last update was at 05/06/2014 09:53:03


capac_acvaru@yahoo.com

Noi, Mihai Viteazu, Domn al Tarii Romanesti...
[Email] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut irukandji si multumesc pentru raspuns.

Lampa asta am avut-o in garantie chiar in prima saptamana cand s-a ars. atunci a bubuit un droser si a fost schimbat. Prefer sa cumpar 2 noi direct. Eu ma gandeam sa duc direct lampa la service sa platesc pt drosere si manopera (bine imi imaginez ca nu ma costa cat juma de lampa noua .

Asa am desfacut-o si eu pana la drosere, dar sunt o gramada de fire de urmarit cu atentie si preferam cineva cu mai multa experienta.
Chiar m-ar fi interesat si un mic upgrade, in sensul de sa imi separ alimentarea intre cele 2 perechi de neoane.

Multumesc,
Eugen

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
irukandji
Junior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2012 18:13:23
Messages: 87
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu cred ca sunt multi cu experienta mea si sa nu mai vb de pret... dar ... succes. Ca sa nu fie considerata publicitate si sa jeneze pe careva, ti trimit link pe privat unde gasesti drosere Osram si pe pagina scrie si cat te costa, daca vrei sa iti cumperi singur... Am si fisier de oferta Phillips in e-mail, daca vrei, dar iti spun ca sunt de 2-3 ori mai scumpe, cel putin cea de la astia la care am facut eu cererea de oferta(distribuitor). Daca mai stii tu pe careva care a facut cateva sute de capace si lampi suspendate si a depanat cateva zeci... atunci ai gasit o persoana cu mai multa experienta ca mine ))))

capac_acvaru@yahoo.com

Noi, Mihai Viteazu, Domn al Tarii Romanesti...
[Email] [Yahoo!]
eugen.popp
Senior member
[Avatar]

Joined: 15/09/2008 17:02:41
Messages: 579
Location: Bucuresti - N. Grigorescu
IP:
Offline

Salut!

Vroiam sa va spun ca mi-am reparat lampa la irukandji si recomand tuturor. In plus mi-a facut si upgrade de alimentare separata pe cele 2 perechi de neoane.

Eugen

I must not fear. Fear is the mind-killer. Fear is the little-death that brings total obliteration.
[Email] [WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com