[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
filtru  XML
Forum Index » General info
Author Message
cotty
Junior member

Joined: 22/03/2006 02:32:43
Messages: 60
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Daca imi inlocuiesc filtrul meu cu burete bolborositor (no name) cu un filtru intern Fluval,cum trebuie amplasat ca sa nici nu imi deranjeze plantele de apa jetu?.O sa mai am nevoie de aerisire ? cam ce capacitate de filtrare sa aiba 3X capacitatea maxima pe ora sai 1/3 X capacitatea maxima pe ora? [/img]

just interested
[Email]
Aqua-kid
Junior member
[Avatar]

Joined: 11/03/2006 16:18:54
Messages: 54
Location: Arad
IP:
Offline

Din ce am citit pe forum.
Jetul de apa trebuie amplasat spre lungime pentru o mai buna recirculare a apei .
Capacitatea = 3 x Volumul acvariului

Eu asa imi aduc aminte.
Sper ca nu am gresit

Respect
[Yahoo!]
George_Vl
Junior member

Joined: 28/03/2006 02:24:49
Messages: 23
Location: Bucuresti - Grivita
IP:
Offline

Folosesc si eu acest topic daca nu va suparati si intreb : un filtru extern homemade cu antrenare de bule de aer care recircula aprox 7x 100l la 24 H , este suficient ? Multumesc.
[Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

cotty wrote:O sa mai am nevoie de aerisire ?
Daca ai un acvariu corect populat n-ai nevoie de aerisire.
Filtrarea e bine sa aiba debitu' cam de 3-4 ori volumu' de apa / ora. Da' nici asta nu-i o regula foarte stricta. Depinde de aglomeratia din acvariu, de volumu' filtrului, de calitatea mediilor de filtrare .......
De exemplu am un acvariu de 10 litri cu ceva Lilaoepsis niste Caridina japonica si doi guppy fara filtru si merge bine treaba.


George_Vl wrote:un filtru extern homemade cu antrenare de bule de aer care recircula aprox 7x 100l la 24 H , este suficient ?
Cum ai masurat debitu'?
Ai cam 30 litri/ora . Putin. Daca volumu' filtrului e mare si acvariu' nu-i aglomerat s-ar putea sa mearga. Mai da detalii despre filtru.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » General info
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com