[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
NANO K.I.S.S.  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ma atrag de mult timp acvariile de apa sarata. Am studiat cat am putut despre ele si mi se pare ca metoda k.i.s.s. se potriveste cel mai bine cu ceea ce vreau eu sa realizez: nu vreau vietuitoare si corali greu de intretinut, as prefera sa am echipamente cat mai putine ca sa nu fie o gramada de fire intinse si prize ocupate, ma intereseaza sa fie cat de cat accesibile ca pret.
Voi incerca sa compensez lipsa echipamentelor scumpe prin schimburi saptamanale de 10% din apa si nu voi face excese atunci cand hranesc pestii.

Pana acum am urmatoarele:
- acvariu 30L
- lampa cu leduri 2x3W 20000K, 2x 3W 10000K si 2x 3W Royal Blue
- background albastru
- incalzitor Sera 50W - momentan nu e in acvariu
- filtru hang-on cu skimmer – filtrul e umplut cu matrix, carbune activ
- termometru
- salimetru
- priza programabila digitala
- penseta curba
- ventilatoare
- piatra uscata
- sistem ATO
- ca substrat spartura de scoici albe – nu stiu inca daca o sa il las asa sau iau nisip alb
- pompa de valuri

- sare Tropic Marin Coral Pro
- o mana de denitrate (in caz de nevoie)
- mancare congelata Ocean Nutrition Quintet

In proiect:
- hranitor automat - in maxim 1 luna

Momentan e populat cu:
- creveti Palaemon Elegans
- 1 goby sau blenny - voi avea nevoie de identificare
- 1 ac de mare
- 1 scoica Scapharca Inaequivalvis
- 1 midie micuta

In viitor vreau sa-l populez cu:
- o pereche de clowni, un damsel albastru cu galben sau 2 chromis viridis
- 1-2 paguri
- melci Nassarius si alte specii de melci
- 2-3 asterine

- 1-2 anemone Actinia Equina
- Xenia si Kenya tree
- Diascome si Rhodactis
- Montipora
- Ciupercute mov si albastre
- poate si alti corali easy

Am tot citit o gramada si de multe ori par a fi mai multe variante corecte.

1 - Un timp nu voi avea cu siguranta instalatie de osmoza din lipsa de fonduri. Citisem undeva (nu mai stiu exact unde) ca sunt persoane care cumpara apa de osmoza cu 50 bani/L. Imi poate spune cineva de unde as putea lua in Bucuresti?
2 – ca substrat am spartura de scoici albe, dar am vazut ca majoritatea au nisip. Ar fi ok spartura de scoici sau care e problema cu ea?
[Thumb - IMG_5011.JPG]

[Thumb - IMG_4989.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2014 13:14:13

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nici nu stiu ce sa zic... pare ca ai fost pe litoral si-ai adunat ce-ai putut.

- acul de mare o sa moara de foame,
- idem pestisorul ala (dupa forma botului se poate vedea ca este un "mancator de pozi").
- midia aia va muri si ea, relativ repede (se hraneste "filtrand" apa).

- spartura de scoici o sa acumuleze mizerie si va deveni un depozit de detritus,
- lumea foloseste nisip deoarece e usor de curatat/intretinut.

- in 30 de litri nu poti sa tii 2 clowni, o demoazela si niste chromisi... sunt prea multi!
- 2 clowni sunt cam tot ceea ce poate sustine bazinul de 30 litri.
- cu ciupercute, gsp, xenia etc... o sa arate frumos!

Ce as face eu:

- as pune nisip, in loc de spartura aia de scoici,
- as lasa doar Matrix in HOB... fara carbune.
- daca schimbi cate 5 litri apa/saptamana, totul o sa mearga bine.
- as baga primii bani intr-o instalatie de osmoza... nu intr-un hranitor automat!
- as cicla bazinul ca la carte... o luna de intuneric, cu monitorizarea parametrilor.
- as baga apoi primele ciupercute, primii corali moi... dupa inca o luna, as lua 2 clowni mici (ocellaris).


Melcii (Nassarius) sunt in regula, or sa faca treaba buna in nisip... uita de paguri!
2-3 Palaemon elegans sunt suficienti si fac acelasi lucru ca pagurii (fara sa-ti darame totul prin bazin).

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
ionut_dt
Senior member
[Avatar]

Joined: 21/12/2010 11:54:20
Messages: 940
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Cu apa de osmoza te pot ajuta eu. Doar trebuie sa vi sa o iei din Berceni-Brancoveanu

Ionut Dumitrascu
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc!
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

As zice ca si un clown e prea mult.

Vietuitoare de apa rece in temperatura tropicala e gresit.

Acel peste e un blenny, mananca orice mancare de acvariu, inclusiv alti pesti mai mici. Creste pe la 15 cm si are nevoie de vreo 200L minim ca sa fie fericit.

As zice ca nu intelegi principiul kiss, asta e mai mult kiss it good bye.

Nisipul de coral ajuta si la mentinerea Alk, deci are si alte avantaje intr-un acvariu kiss.

Stoc pentru acvariu tau: un coral goby sau un blenny Ecsenius mic (tailspot, bimaculatus). Cam atat (la modul simplist un inch de peste la 10 us gallons).

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut multe acvarii de 30L si in Romania (inclusiv pe acest forum) si pe forumurile de afara cu 2 Amphiprion ocellaris, pentru ca alte specii stiu ca sunt mai mari. Nu planuiesc sa bag acum pestii, astept sa se mai stabilizeze acvariul.
Multumesc pentru identificare. Blenny a mancat mancare congelata Ocean Nutrition. Pentru dimensiunea lui actuala e foarte bun acvariul. Personal nu am vazut pe nimeni care sa fi luat blenny sau goby de mic si sa ii creasca la 15 cm, indiferent de dimensiunile acvariului. Ar creste in mult timp si il pot da oricand daca nu mai are spatiu sau pot transforma unul din cele 2 acvarii mai mari de apa dulce in acvariu de apa sarata.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pentru ca vad ca doresti un id, pestele tau seamana cu shanny (Lipophrys pholis), un toothcomb blenny de apa rece. Eu am avut puiet din aceasta specie si au suferit la 19-20 ºC (apa de provenienta max 10 ºC. Poate ca pestele tau vine din ape mai calde, dar mie imi pare genul de peste de care prindea tata cand mergeam la mare ca sa faca gratar.

Apreciez ca exista acvarii marine de apa rece superbe. Au nevoie insa de chiller si cred ca nu e ceea ce-ti doresti.

Eu am actinia in acvariile mele marine, dar cred ca le voi evita pe viitor. Desi sunt gratis, exista suficiente alternative tropicale cu mult mai frumoase. Si eu am Actinia fragacea, care sunt mult mai spectaculoase decat Actinia equina.

Legat de peste, de asemenea exista alternative de pesti mai pasnici si mai frumosi decat cel de gratar. Plus ca la maturitate musca de-ti da sangele.

Legat de clowni, LiveAquaria recomanda un minim de 30USG. Adica vreo 112L de peste. Eu imi tin exemplarele juvenile in 14 USG o pereche si stiu ca e o cruzime sa ii tin asa la maturitate. Un clown traieste o decada, esti dedicat sa-i oferi o sansa sa traiasca atat?

Admit ca e posibil sa tii o pereche de clowni in 30L, dar cred ca e cruzime fata de pesti. E ca si cum ai tine un caine ciobanesc german legat cu lant si hranit cu oase. Se poate, dar nu e omeneste. Plus ca in anumite tari ti-o si iei daca abuzezi animalele.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

um02122 wrote:

Legat de clowni, LiveAquaria recomanda un minim de 30USG. Adica vreo 112L de peste. Eu imi tin exemplarele juvenile in 14 USG o pereche si stiu ca e o cruzime sa ii tin asa la maturitate. Un clown traieste o decada, esti dedicat sa-i oferi o sansa sa traiasca atat?

Admit ca e posibil sa tii o pereche de clowni in 30L, dar cred ca e cruzime fata de pesti. E ca si cum ai tine un caine ciobanesc german legat cu lant si hranit cu oase. Se poate, dar nu e omeneste. Plus ca in anumite tari ti-o si iei daca abuzezi animalele.

Am luat si eu in calcul acest lucru cu clovni, dar eu am in plan un upgrade la acvariu.

This message was edited 1 time. Last update was at 26/05/2014 21:13:29


My nano reef



[Email]
viulian
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 03/10/2007 22:03:37
Messages: 3646
Location: Buc./Brx.
IP:
Offline

Eu tin 2 False Percula in 30L - insa nu e un acvariu KISS cred (Deltec MCE 300 + Aquamedic SN 400 - facute pentru acvarii de 300L). Nu i-as tine insa cu un Damsel sau altceva, pentru ca atunci cand depun devin super agresivi - ataca tot ce ajunge in zona de depunere. Oricat de agera e domnisoara, nu va mai indrazni sa iasa din ascunzis, mai ales ca Nemo vor face cu schimbul la macare - unul mananca in timp ce altul va sta la panda sa atace.

Tot ce pot spune este sa citesti din ce in ce mai mult despre tot ceea ce ai in acvariu si despre ceea ce vrei sa adaugi. Orice peste aduce o incarcatura biologica foarte mare - mai ales in atat de putina apa - si sanse mici sa nu ai probleme daca adaugi pesti. Doar 10% schimb saptamanal nu va merge, nitratii vor ajunge la 100 foooarte repede - si atunci va fi mult de munca pentru restabilirea echilibrului ...

Acv. 30L, Acv. 10L, Acv. 16L, Reef 30L, Acv. 0.09L; In trecut: Acv. 25L, Acv. 8L
Pt. imbunatatit navigarea pe forum (My Stats, Big Images resize, Timezone fix)
[WWW]
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

koala: Multumesc pentru informatii!
- am scos carbunele din filtru
- midia am luat-o special ca sa filtreze apa. E cam cat unghia. Nu stiu daca m-am gandit bine, dar ma gandeam ca oricat de repede ar manca vietuitoarele hrana congelata, tot vor ramane mici particule de mancare pe care le-ar putea manca scoicile.
- blenny a mancat hrana congelata. Sper sa nu moara de foame ca imi este foarte simpatic.
- cu spartura de scoici nu stiu cum voi face sa o schimb cu nisip. Am pus din asta pentru ca mi-a placut foarte mult ca este alb substratul, iar nisip gasisem numai viu.
- nu vreau sa tin si 2 clowni si damsel si chromis. Ar fi enorm de multi. Doar una dintre specii.
- hranitorul l-am comandat deja acum cateva zile. Imi e foarte util pentru cand voi pleca in vacanta pentru ca nu are cine sa ingrijeasca acvariul si ar muri vietatile de foame.
- apa voi schimba 5L pe saptamana
- teste am doar ph, duritate, nitrati

um02122: M-am uitat pe google si intr-adevar cred ca este blenny pestele, dar cu siguranta nu este Lipophrys pholis. Nu semana la colorit. Ala este destul de anost si spre maro deschis, fara alte culori, asta este mai inchis la culoare si solzii pe anumite portiuni bat spre albastru. Cat despre a fi un peste de apa rece va trebui sa te contrazic: temperatura Marii Negre vara poate ajunge pana la 28 de grade, deci in nici un caz maxim 10 grade.
Am ventilator care imi va tine apa la maxim 26 de grade. Anul trecut cand in casa erau 32 de grade, cu acelasi ventilator am tinut apa la 25-26 de grade, si asta in conditiile in care era pus sa mearga doar cateva ore pe zi.
M-am uitat acum pe google si intr-adevar Actinia fragacea arata foarte bine.
Cat despre clowni... imi voi lua juvenili si in cazul in care vor avea nevoie de un acvariu mai mare pot sa il transform oricand pe cel de 120 de litri. 2 clowni pui ar arata aiurea intr-un acvariu de 120L. Ar fi acvariul gol.

Andrei1234: Am un acvariu mai mare (parca are in jur de 120 de litri) pe care il pot transforma, deci sunt in aceeasi situatie ca tine.

viulian: Nu vreau sa tin si clowni si damsel in acvariul de 30L (decat daca voi face la un moment dat upgrade). De citit am citit foarte mult, dar adevarul este ca de invatat cu totii invatam din practica. Daca e nevoie de mai mult de 10% saptamanal din partea mea nu e nici o problema, ma gandeam doar sa nu destabilizez acvariul, fiind un acvariu la inceput.



This message was edited 1 time. Last update was at 27/05/2014 10:14:36

dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca se poate as vrea sa fie mutat topicul la rubrica "Coltul incepatorului".

um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Culoarea acelui peste variaza in cadrul speciei si functie de sezon. Iti spuneam ca am avut puiet de 0.5-1 cm. Nu erau doi colorati la fel. Am avut si exemplare cu desen negru metalizat. Eu inclin sa cred ca asta e sau ceva inrudit.

Marea Neagra are temperaturi ridicate vara, dar stii si tu cum e iarna. In plus, vara adultii migreaza in larg la adancime unde e mai racoare. Doar puietul ramane in apa mai calda de la mal. Si mentin ca iti va manca alte animale. Cu alte cuvinte, nu este reef safe.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu stiu sigur daca e sau nu reef safe. Pana acum pare pasinic. Nu s-a dat la alte vietuitoare. O sa vad in timp. In primul rand ma intereseaza sa traiasca.
Ca si temperatura nu cred ca vor fi probleme. Am ventilatoare. Pot oricand sa le las sa mearga mai mult ca sa scad si mai mult temperatura.

Deocamdata totul e bine in acvariu. Crevetii mananca de toate si vin toti pe mine cum imi bag mana in acvariu.
Le dau de mancare de 2 ori pe zi, granule si hrana congelata.
Lumina momentan cred ca merge cam 2 ore pe zi. Incerc sa o cresc treptat.

Poze noi:
[Thumb - IMG_5074.JPG]

[Thumb - IMG_5106.JPG]

[Thumb - IMG_5072.JPG]

[Thumb - IMG_5047.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 30/05/2014 10:50:30

koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acu' ala de mare haleste ceva? Stiu ca-s dificili, din acest punct de vedere... poti incerca sa-l pacalesti cu naupli de Artemia salina.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acul a incercat sa fure de la un crevete ceva, dar nu l-a lasat. Inca nu stiu daca a mancat sau nu.
Am cautat ieri la petshop artemia si nu am gasit. O sa ma mai uit. Si tin mine ca vazusem acum ceva timp, dar nu mai stiu unde.
In rest e activ, pare sa se simta foarte bine si nici nu e timid cum as fi crezut.
angelfish
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 10:44:34
Messages: 561
Location: Bucuresti/Constanta
IP:
Offline

Gasesti la Coralis sau Reef
[Yahoo!]
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Multumesc!
Maine cred ca pot ajunge la Reef. Daca nu au merg spre Cora Pantelimon.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Azi sunt pe litoral in Tara Galilor. Am pozat un shanny pentru tine. Asa arata al tau?

[Thumb - Screenshot_2014-05-30-15-08-59.png]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu. Nu cred ca e ca al meu. Exceptand coloritul, care e total diferit, am vazut ca shanny are gura mai mare decat al meu (m-am uitat si la poze pe google).

Si ca update: Acul de mare a mancat si ieri si azi bucati din granule Tetra Discus. E ciudat ca mananca numai ce fura de la creveti. Ieri l-am vazut luand 2 guri si azi 3 guri de mancare. Le dau sa manance granule Grotech pentru pesti reef si hrana congelata Ocean Nutrition Quintet, dar el vad ca deocamdata mananca doar Tetra Discus.
Doar ca ieri si azi nu l-am vazut pe blenny sa manance.
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am pus nisip in locul sparturii de scoici si se vede mult mai bine.
Singura problema e ca desi am spalat foarte mult nisipul, tot mi-a cam albit apa in acvariu.

Am gasit si oua de artemia si am pus la eclozat.
[Thumb - IMG_6256.JPG]

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com