[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Ce alga e asta si de ce naiba imi place?!  XML
Forum Index » Alge
Author Message
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

De ceva vreme au aparut aceste entitati in unele locuri de pe pietrele din acvariu si pe suportul de plastic al incalzitorului. Nu se atasaza de plante sau de sticla. Nu vad sa aiba ritm de crestere mare sau sa fie invazive si sincer imi par chiar simpatice...

Eu as fi zis ca e staghorn, dar parca nu e chiar asa... Filament ramnificat, segmentat.

[Thumb - alga1.jpg]

[Thumb - alga3.jpg]

[Thumb - alga2.jpg]


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

E cladophora .
Daca-ti place fa o bila din ea.
Altii platesc ca sa aiba asa ceva in acvariu :-))
Humbert
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/10/2008 15:59:25
Messages: 2614
Location: Bucuresti, P-ta 1 Mai
IP:
Offline

eu nu am mai vazut acest tip de alga. cladophora pe care o stiu eu arata un pic altfel, poate ce vedem aici e o varianta de cladophora.
dar intr-adevar, nu arata rau

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2014 10:06:06




catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca te referi la Cladophora - cea pe care o gasesti in forma de ghem... nu e nici pe departe Asta are o aparenta gelatinoasa, se misca usor in curentii apei. Cladophora e sarmoasa, rigida, cu fire mai subtiri.

EDIT: tot ma uit pe net si nu dau de ea, iar in albumele de alge din acvarii singura care seamana cat de cat e staghorn.
Mentionez ca acvariul e de apa dulce, in caz ca se intreaba cineva daca nu am gresit topicul.

This message was edited 1 time. Last update was at 22/05/2014 10:25:15


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

cladophora sericea , am avut-o si eu :-)

LE: cea care se gasese sub forma de bila este cladophora aegagrophila .

LLE: sunt un caleidoscop de alge , le-am avut pe toate :-))))

This message was edited 2 times. Last update was at 22/05/2014 10:19:15

catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

NightOwner wrote:cladophora sericea , am avut-o si eu :-)

LE: cea care se gasese sub forma de bila este cladophora aegagrophila .

LLE: sunt un caleidoscop de alge , le-am avut pe toate :-))))


M-am uitat si pe Google... Seamana ca tufa, dar de aproape nu pare sa aiba acelasi aspect. Si parca C. sericea e de apa sarata? Pe cand al meu e acvariu de apa dulce.

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
NightOwner
Membru de baza

Joined: 24/01/2011 17:53:50
Messages: 404
Location: bucharest
IP:
Offline

vezi daca e de ajutor articolul asta http://www.aquatic-eden.com/2009/04/cladophora-algae.html

nu cred ca stie nimeni toate subspeciile de cladophora
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are acea structura segmentata, dupa cum se observa in a doua imagine (care e un crop din partea de sus a primei imagini). Structura segmentata se observa bine si cu ochiul liber. Iar culoarea e verde-albastrui (pata de verde crud din fundal e Hemianthus, pentru comparatie).

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Azi am smuls o tufa mica si este gelatinoasa la atingere. Se comporta ca un fel de mucus... Aluneca, daca o pui in palma si inclini palma curge ca o gelatina. Iar in a doua poza se observa niste particule in apropierea firelor, de fapt sunt particule atasate de mucusul care inveleste firele.'

Inca as vrea sa stiu ce mama naibii e

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Si eu inclin sa pariez pe Cladophora... http://gwapa.org/wordpress/articles/algae-in-the-planted-aquarium/#bga

image

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Am vazut postul tau... Daca nu stiu ceva sigur... prefer sa stau si sa studiez
Daca nu ai fi spus ca este gelatinoasa as fi spus cu ochii inchisi ca este Clado, dar asa... Sunt cateva sute de mii de alge cunoscute si catalogate asa suntem cu totii constienti ca nu le putem sti pe toate. Eu nu am vazut/citit de vreo Clado gelatinoasa.
Daca nu ai fi spus ca este verde albastrie as fi spus ca este Black Hair Algae, verde si asemanatoare (de departe) cu ce ne-ai aratat ar putea fi Rhizoclonium. Cauta pe internet poze si vezi cum arata. Cam toare de genul asta au ca si cauza nivelul scazut de CO2 si cel mai important este ca sunt mancate de majoritatea pestilor, crevetilor si melcilor mancatori de alge...

Mai importanta este conduita unui acvarist dupa ce constata ca are alge Tu iti pui problema daca sa te ingrijorezi sau nu pentru ca iti plac... Eu spun ca trebuie sa faci tot ce poti sa inlaturi cauzele aparitiei algei si sa nu o lasi sa prolifereze.

Deci curatenie, CO2, lumina si fertilizantii echilibrati, schimburi de apa si inlaturarea algei printr-o metoda care sa nu lase posibilitatea scaparii de fragmente din ea in apa (este metoda de inmultire a multor alge).


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In caz ca mai arunca cineva o parere... Alte poze.

Caracterul gelatinos atunci cand tin un manunchi de alge cu penseta si structura filamentului.

[Thumb - DSC_9594.JPG]

[Thumb - DSC_9580.JPG]

[Thumb - DSC_9617.JPG]

This message was edited 1 time. Last update was at 01/06/2014 20:13:04


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Un mic update dupa atata vreme. Alga s-a mai raspandit o vreme pana am inceput sa o curat sistematic. Nu o mananca nici naiba: melci, creveti, Otocinclus. Poza a filamentului la microscop:

[Thumb - image.jpg]


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In urma imaginii vazute prin microscop am reusit sa o identific - Batrachospermum turfosum.

image


image


image

This message was edited 3 times. Last update was at 21/12/2014 02:29:50


um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Foarte misto!
Multumim pentru imagini, info si munca de cercetare.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com