[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Viermisori albi in acvariu  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Horatius
Junior member

Joined: 25/09/2005 22:51:41
Messages: 62
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

Salut tuturor,

De doua zile am observat ca au aparut in acvariu niste viermisori albi intre 0.2-10mm. Nu stiu daca au aparut odata cu noile plante (cred ca e echinodorus telelu) si pesti (3 ancistrus cam la 3 cm) pe care le-am cumparat si introdus in acvariu. Problema este ca ancistrus astia nu ii mananca, doar leeri se mai uita la ei si apoi ii scuipa.

Cum sa scap de acesti viermi pentru ca se pare ca sunt multi?
horia_ch
Junior member
[Avatar]

Joined: 12/05/2006 17:00:54
Messages: 67
Location: Miercurea Ciuc, Harghita
IP:
Offline

Buna intrebare, si vad ca nu raspunde nimeni. Si eu am observat aceiasi viermisori in acvariu, mai exact in substrat (pietris 3-6 mm). As fi curios daca sunt daunatori in vreun fel pentru acvariu... sau poate or fi benefici? (ma indoiesc). Iar daca sunt daunatori cum pot scapa de ei?
Chiar nimeni nu a mai vazut asa ceva si sa stie ce si cum?

Orhidea acvatica.
[Email] [Yahoo!]
maxu'
Member
[Avatar]

Joined: 26/05/2004 15:21:12
Messages: 188
Location: Craiova - Rovine
IP:
Offline

Sicmar wrote:Daca este vorba despre planarii (si dupa cum se vede cu o lupa 6X asa este) inteleg ca nu au semnificatie patologica pentru pesti.

Dupa Ing. Marcel Stanciu. Cresterea pestilor de acvariu, Complexul Muzeal de Stiinte ale Naturii Constanta, f.a. aprox. 1980, pg 109:

"Planariile sunt viermi plati, de talie mica [nota "most species are less than 15 mm in length" dupa
http://ip30.eti.uva.nl/bis/limno.php?menuentry=soorten&id=284#[/url]
], reprezentati prin o multime de specii, in apele noastre. Ele se introduc in acvariu sub forma de coconi sau fiind fixati pe alte animale. Duc o viata nocturna. Corpul este acoperit cu cili vibratili, pe care ii folosesc la miscarea in apa.

Orificiul bucal al animalului se afla situat pe fata inferioara si poate fi proiectat in afara corpului, atunci cand ataca alte animale. [nota se poate vedea si movie de la http://ip30.eti.uva.nl/bis/limno.php?menuentry=soorten&id=284#[/url] Animalul vanat este stropit cu un suc gastric si astfel mistuit este introdus in corp. Se hraneste cu dafnii ciclopi, animale moarte si chiar puiet de pesti. Inmultirea se face prin oua (coconi). Animalul taiat in doua are posibilitatea de refacere (un cap rupt poate regenera un copr intreg). Sunt animale foarte rezistente si, din cauza aceasta combaterea lor se face foarte greu. Gunter Sterba autor a mai multor volume de acvaristica, recomanda o metoda foarte originala pentru combaterea planariilor:

Se confectioneaza din tifon un saculet, in care se introduce carne de vita, tocata. Saculetul se atarna printre plante, in apropierea fundului acvariului. Planariile sunt atrase de mirosul de carne, si se aseaza pe aceste saculete. Dupa cateva ore, sub saculet, se introduce cu atentie un vas cu apa (o cana), care se scoate apoi usor din bazin, impreuna cu saculetul. Pentru distrugerea planariilor, se pune cana cu punga capcana, lla fiert. Momeala capcana trebuie repetata cateva zile la rand. Planariile mai pot fi distruse introducand in bazin cateva exemplare de pesti macropozi flamanzi. Se mai foloseste uneori si metoda chimica cu nitrat de amoniu, in concentratie de 0,6-0,8 gr. la 100 litri apa. (se dizolva mai intai cristalele in putina apa si apoi se introduc in bazin)."

Acesti viermi nu i-am gasit nicaieri ca avand semnificatie patologica pentru pesti sau plante. De notat faptul ca pot manca puiet. Este insa total dezagreabila vederea unui asemenea vierme in acvariu si creeaza o impresie de lipsa de igiena.
[Yahoo!]
evelin
Junior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2006 11:58:20
Messages: 61
Location: bucuresti, circa 13
IP:
Offline

sa mai discutat despre acesti viermisori.cred ca sunt hydre.dati un search si cineva a zis ca a scapat de ele punand in acvariu o punguta mica de plastic cu o bucatica de carne si ca a doua zi viermisorii erau inauntru.bafta
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com