[Logo]
Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] Back to home page 
[Register] Register / 
[Login] Login 
cum se tunde vita de vie?  XML
Forum Index » Carciuma
Author Message
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

IP:

Are cineva ceva informatii in format electronic despre subiectul din titlu? Eventual si despre alte activitati de intretinere a vitei de vie (parca cica ar trebui sa o stropesc cu substanta aia albastra, dar.... nu prea stiu cand si de ce si cat si....?!?!)
Mii de multumiri pentru help.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]
CristiCiju
Junior member

IP:

Incearca aici.
P.S. Long live Google!
[Yahoo!]
expertiza
Unripe member
[Avatar]

IP:

Acea substanta albastra (solutie), sulfat ce cupru are denumirea.
Aqua-kid
Junior member
[Avatar]

IP:

CuSo4 = Sulfat de cupru = Piatra vanata
[Yahoo!]
fipilica
Senior member
[Avatar]

IP:

GeorgeT wrote:Are cineva ceva informatii in format electronic despre subiectul din titlu? Eventual si despre alte activitati de intretinere a vitei de vie (parca cica ar trebui sa o stropesc cu substanta aia albastra, dar.... nu prea stiu cand si de ce si cat si....?!?!)
Mii de multumiri pentru help.

Daca este vita de vie nobila, precum aceasta atunci tunderea (banuiesc ca te referi la asa zisa "frunzire") se realizea atunci cand vita de vie este prea stufoasa (de obicei in perioada aprilie - mai) si ciorchinii de struguri nu primesc destula lumina. Procedeul nu este prea complicat, de obicei se rup cu mana (daca ai rabdare poti folosi si foarfeca de vie) frunzele avand grija totusi ca ciorchinii sa nu ramana prea descoperiti.

Despre stropire trebuie sa ii mai intreb pe parinti caci nu imi aduc chiar bine aminte ce substante folosesc ei si de cand incepe stropitul. Ce imi aduc aminte este ca pe timpul verii "substanta aia albastra" vita trebuie stropita destul de des, cam la 14 zile.

...
[Yahoo!] [MSN]
osmosess
Junior member

IP:

....si primavara trebuie sa-i faci taierile de rigoare pentru ai da lastari noi care sa rodeasca bine. din cate tin eu minte sa taie corzile de un an lasandu-se 2-3 noduri din ele. iar daca nu-i soi nobil nu trebuie sa o stropesti(ex: fraga). si te sfatui sa cauti ceva mai bun de piatra vanata ca nu-i asa de buna. te sfatuiesc sa mergi la un magazin de specialitate si sa intrebi acolo ce au contra manei, mucegaiului etc.
[Yahoo!]
GeorgeT
Membru de baza
[Avatar]

IP:

multumesc la toti de sfaturi, am reusit sa-mi tund via, restul.... o sa vad la toamna daca am si tuns-o bine
Rog un moderator sa inchida topicul.

Daca o pasarica ti-a soptit ceva.....atunci inseamna ca ai inebunit pentru ca pasarelele nu vorbesc !!
[Email] [Yahoo!]

Forum Index » Carciuma
Go to: