[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Probleme Canistra Externa Jebao  XML
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Author Message
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Am o canistra externa Jebao 1200l/h. Toate bune si frumoase pana acum 2-3 zile. Am observat ca, trage, intra, aer pe IN. Am cercetat sa vad pe unde ar putea fi buba. M-am uitat cu lanterna prin lateralul canistrei, (este verde transparent si se vede) si se observa bule de aer. In mod normal, cred eu, ar trebui sa fie si scurgeri de apa acolo unde trage aer. Dar nu gasesc asa ceva. Singurul element intre canistra si sorb este un reactor de CO2, DIY, din filtru de apa, la fel, nimic scurgeri de lichid. Aveti vreo idee ce ar putea fii? Canistra am comandat-o din Germania, cu tot cu transport ma costat 350 lei.
[Thumb - IMG_7778.JPG]

[Thumb - IMG_7775.JPG]

[Thumb - IMG_7679.JPG]

This message was edited 5 times. Last update was at 01/05/2014 20:28:56


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut!Poate are vreo gaura mica in furtun.
sv_costin
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 11/11/2012 00:34:20
Messages: 329
Location: Bucuresti
IP:
Offline

pai daca ai reactorul pe in -ul filtrului poate e co2 nu aer...daca ar lua aer pe la sorb ai vedea bulele si pe furtun. si pe la garnituri nu cred ca ar lua aer ci ar picura apa mai degraba
[Yahoo!]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Probabil asa sa fie, CO2. Dar reactorul functioneaza deja de 3 spt. si nu am avut problemele astea. Am sa scot din functie CO2 sa probez teoria. Am desfacut acum capacul de la canistra. Totul este in regula. Daca era Oring-ul de pe stator de vina imi refula in capac. Deci asta nu este. Ramane sa opresc CO2 si sa verific.
[Thumb - IMG_7830.JPG]

[Thumb - IMG_7831.JPG]

[Thumb - IMG_7829.JPG]


Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
denes
Member
[Avatar]

Joined: 02/10/2013 18:33:20
Messages: 218
Location: Medias
IP:
Offline

Muta reactoru pe out`ul filtrului asa este indicat. Pt mai multe explicatii mai citeste dc nu e bn sa il pui pe in....ca si eu tot asa ma gandesc ca nu ti se dizolva Co2 100%
[Email]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Hmm, poate la inceput nu aveai problema asta pentru ca era debitul mai mare si "impingea" mai cu spor co2-ul.
Poate acum dupa trei saptamani, s-au mai colmatat un pic furtunele, a mai scazut debitul si mai ramane gaz pe traseu ...

Nu stiu, e o idee ...

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Referitor la ce a spus alyen,probabil ca CO2-ul s-a dizolvat,dar nu tot,si s-a adunat cate foarte putin.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. Caz rezolvat. De vina era acumularea de CO2. Am oprit CO2-ul peste noapte. Au incetat si bulele. Acum ramane sa fac schimbarea reactorului pe OUT.
Em am pus pe IN ca sa amestece bine CO2-ul in canistra. Este posibil sa se fi format o punga de CO2 in reactor si asta sa fi intretinut bulele in canistra.
Multumesc de sfaturi.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Atelier (DIY) & Hardware
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com