[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Tentativa marin  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Va salut dragi iubitori ai acvaristicii!Numele meu este Adrian si am o experienta in acvaristica dulcicola de toate tipurile de aproximativ 12 ani.In ciuda faptului ca varsta mea totala este de 19 ani,va puteti imagina !Pasionat de acvaristica nu pot spune exact de cand sunt,pur si simplu asa m-am nascut!Adevarat,suna ciudat si nefiresc,dar asa este!La 3 ani ma duceam si prindeam cu bunicul boarte din rau si le tineam in galeti de 20 litri,mureau rapid in cateva zile,dar nu ma lasam !Acvaristica am cunoscut-o la varsta de 7 ani.Bineinteles ca am inceput cu cea mai usor de crescut specie,scalarii !Fiind pesti pentru medii si avansati nu au supravietuit prea mult in cei 20 l de atunci.Toata viata mea m-am documentat enorm despre acvariile de apa dulce.Acum sunt la un moment important,de cotitura al activitatii mele acvaristice,am de ales intre un acvariu cu ciclidae africane,pestii pe care i-am apreciat mereu din mai multe puncte de vedere si intre un marin mic de 64l.Bugetul alocat este unul modic de doar 2000 lei noi.Aici intrand toata aparatura si pestii,acvariul si standul le am demult cu apa dulce.Acvariul are dimensiunile:61 cm L,35 cm H si 35 l.Acvariul este un juwel monolux 60.Il pot schimba intr-un marin?Imi depaseste bugetul?Vreau sa fie reef cu nevertebrate si cel mult 1 peste gen clarki.Problemele importante sunt:Este nevoie neaparat de killer?Sistemul de osmoza se poate monta la o pompa de apa(stau la curte)?Nu va feriti de raspunsuri,daca simtiti ca nu-mi iese asa low cost,sa imi ziceti,trec la africanii mei de toate zilele !Problema la africani era chinuiala multa cu:Fa alt stand,alt acvariu de 300l+,eforturi fizice mari !Asa la marin de 64 este cu mult mai simplu,dar costul ma poate omora !
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Daca consideri ca la africani e "chinuiala" sa nu crezi nicidecum ca la marine e "floare la ureche",.La oricare ramura a acvaristicii e de munca daca vrei sa ai succes,dar satisfactiile sunt pe masura,..
Multa bafta,.
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

La africani nu-i chinuiala din toate punctele de vedere.Este chinuiala din cauza dimensiunilor acvariului.Nu poti spune ca efortul fizic la un Tanganiykan de 3-400 litrii este sub un marin de 64litri.Oricum mie mi se pare la africani greu sa il construiesc,nu intretinerea!!La marin as avea acvariul gata facut si ar merge zic eu mai bine.Dar ma tem de costurile lui!Inca ceva psibilitatea sa updatez lumina acvariului acesta este de 30w,pur si simplu nu am unde sa maibag un al treilea neon !Ar fi ok?Repet,nu trec la marine express,se numeste tentativa !
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Depinde ce vrei sa tii in el,. dar 30 w e mult prea putin,..
Parerea mea,.....
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

Ar merge ceva corali moi,.totusi,..
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Daca este prea putin,ramanem la africani,si bat in retragere !As fi totusi extrem de interesat daca imi trebuie sau nu killer?
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Vrei sa spui chiller
Depinde. Eu unul nu sint adeptul chillerului, desi am unul la acvariul cu discusi. Daca reusesti
sa mentii temperatura pe timp de vara in jur de 26 de grade prin evaporare cu ventilatoare
atunci e ok. La acvariile sarate, mai ales cele care au corali duri, temperatura nu trebuie sa
depaseasca 27 de grade, preferabil 26.

E greu de spus daca te poti incadra in 2000 de lei. Oricum ar fi costurile de intretinere ale unui
acvariu marin sint mai mari decat ale unuia de apa dulce.

O seara placuta,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Da chiller !Dar de comod ce sunt rezolv 2 litere cu k !Vad eu.Stiu ca exista costuri de cateva ori mai mari,dar...Acum am vrut mai mult sa ma orientez.Cam care ar fi costul lunar de intretinere ale unui reef de 64l cu corali moi,1 crevete si 1 clarki?Adica cost total :apa,sare,curent electric,substante de aditie minime?
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Vara am temperatura la acvariile cu apa dulce cu capac de 29 grade.Fara ventilator sau orice surse de racire!Am o curiozitate deosebitae ce se folosesc chillere la acvariile discusilor?Fiind pesti care in mod natural iubesc apa la 27-28 grade?
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Temperatura este un factor care influenteaza cantitatea de oxigen dizolvat in apa... o apa mai calda este mai saraca in oxigen.
- La bazinele cu discusi, temperatura influenteaza plantele (vorbim de bazine plantate, nu de bazine sterile)... discusii plasati in bazine sterile pot sa stea si la 28-29 grade C, cu conditia ca apa sa fie bine aerata.
- La bazinele marine - pline de corali (ca suntem la aceasta categorie), temperatura apei trebuie sa stea in jurul valorii de 25 grade C... daca ai doar pesti in acvariu, atunci temperatura apei poate fi putin mai mare.


In ceea ce te priveste pe tine, recomand sa ramai la africani... daca pleci de la inceput cu ideea ca "bugetul e fix", atunci e mai bine sa stai in zona unde te simti confortabil.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Multumesc de explicatii.Credeam ca omul are discusi in acvariu fara plante !Nu plec ca bugetul este fix,dar nici sa il lungesc asa nu-mi place.Prin strangerea fondurilor prin economii pot starta un acvariu de cateva mii de lei,dar nu am posibilitatea sa il intretin cu sute de lei pe luna,am bani pentru ca economisesc,dar pe perioade lungi am un buzunar chiar sarac !Daca tu imi recomanzi din experienta sa raman la africani,asa sa fie.Mie imi plac mult si africanii,dar si marinele.Dar tot vreau sa aflu cam cat ar duce un acvariu marin reef la 64 litri aparatura si stoc viu doar.Si sa imi ziceti si un calcul cam cat ar duce intretinerea lunara la asa ceva!Nu sunt zgarcoman ,dar repet il pot starta dar la intretinere mai mult de 100 lei lunar maaaxim nu pot!
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

La intretinere nu cred sa sara mai mult de 100 de lei lunar. Iti trebuie niste apa de osmoza, la
osmoza se pierd cam 3-4 litri de apa al 1 litru de apa de osmoza, daca faci schimburi de 10 litri
la 10 zile eu zic ca e ok, asta inseamna 30 de litri de apa de osmoza si sare pentru acesti 30 de litri.
Plus niste bacterii pe care sa le aditionezi macar o data pe luna. Si niste teste ca sa stii cum stai, as
recomanda macar un test de KH si unul de nitrati. Koala cred ca stie mai bine la un acvariu mic
Si ar mai fi apa de osmoza pentru recompletare zilnica daca racirea apei o faci prin evaporare.
Alte aditii nu ai nevoie sa faci, schimburile regulate de apa sint suficiente.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Costurile sunt mai mari la inceput, atunci cand startezi acvariul:

- aparatura (skimmer, instalatie osmoza, pompa de valuri, medii de filtrare, lumina etc),
- piatra, nisip, "oratanii",
- teste de apa (musai-musai).

Apoi, ca si cheltuiala lunara, ai apa+sare... si cate un test de apa, din cand in cand.

- un bazin marin se cicleaza cam intr-o luna (situatia normala)... pe intuneric.
- apoi, incet-incet, te poti apuca sa cumperi orataniile... la bazinul ala, o pereche de clowni si niste "ciupercute" sunt de ajuns.
- nu e mare filosofie, dar e nevoie de rabdare si de atentie!

Daca vrei rezultate imediate, africanii sunt calea cea buna!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

La marin vad ca sunt cateva probleme!Dar tot nu m-am speriat !Vreau sa lamuresc daca osmozorul trebuie sa mearga continuu si daca il pot monta la o pompa de put ca la curte ?
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Dupa modelul intrebarilor pot considera ca n-ai vazut un acvariu marin si toate componentele cu ochii tai si iti recomand sa iei legatura cu un coleg detinator de marin ce-i aproape de tine, sa-l rogi sa te primeasca-n vizita si sa-ti povesteasca la fata locului cum sta treaba, sa-ti arate componentele, sa-ti povesteasca ce si cum face intretinerea, e mai sanatos sa faci un "drive test" inainte sa dai banii.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 13:26:01

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Sarbatori fericite Shubi,Hristos a inviat !Am vazut sute de acvarii cu apa dulce de toate felurile,dar marine am vazut cateva zeci,doar prin petshop-uri.Stiu ce aparatura folosesc,stiu cat trebuie ciclat,stiu care vietati sunt mai agresive si care nu,stiu ce sa bag intr-un nano!Asta teoretic,teoretic stiu cam totul despre ele in mare pe aparatura,practic nu prea le inteleg din mai multe privinte,neavand niciodata nu stiu prea bine cum sa le montez,nu prea stiu ce aditii sa fac,exista atata informatie ca le amesteci si le faci zob!Nu-i ca la apa dulce.Nu prea am pe unde sa vad un marin,toti prietenii au ori discusi,ori africani,ori vivipari !Singura scapare ar fi sa ma duc la pet si sa intreb patronul care imi este prieten,dar cine stie ce perle scoate si el !
Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Nu esti departe de Bucuresti si nu trebuie sa vezi zeci partial...doua-trei complete e suficient sa nu mai ai aglomeratia asta de informatie, sa separi informatia utila de cea inutila in functie de sistemul pe care ti-l doresti.
Ai si aici pe forum o gramada de exemple.....unele mai simple, altele mai complexe.
Eu la bazinul meu am urmatoarea schema: skimmer, piatra vie si uscata in display, filtru anaerob la picatura in sump, filtru cu pat fluidizat umplut cu antifosfati (po4x4) si cam atat.
....si, sincer iti spun ca nici eu nu stiu ce aditii sa fac, habar n-am, mi-o spun testele de Ca, Mg, fosfati, nitrati, kH.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 15:35:04

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Da,stau langa bucuresti .Daca avem un marinar dispus sa ii rapesc cateva momente si sa vad un reef,mi-ar placea mult.Cea mai mare dilema spre exemplu o am la osmozor,nu stiu daca il pot conecta si deconecta cand vreau,asa in teorie stiu ca nu este prea ok sa il deconectezi ca afecteaza membrana.Tu ce zici?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 16:03:49

Shubi
CNC-ist de frunte

Joined: 25/03/2012 13:43:16
Messages: 2463
Location: Timisoara
IP:
Offline

Membrana se deterioreaza doar daca ramane pe uscat dar chiar si depozitat filtrul el tot ramane plin cu apa. Eu n-am o instalatie permanenta de osmoza, daca-i pot spune asa. Am o instalatie cu pompa booster pe care o tin in debara. Am nevoie de apa, o iau si o montez in vana in baie, fac apa de care am nevoie, o demontez de la retea si o depozitez inapoi cu toate furtunele in sus pentru a nu se goli accidental. Fac chestia asta de vreo 6 ani si n-am distrus nici o membrana pana acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 16:24:34

AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

In sfarsit un raspuns mai pozitivist .Asa,nu am nevoie de pompa,si asa a mea este cam puternica.Daca are un debit destul de ridicat pompa, are vreo problema osmozorul?Acvariul este ok ca si dimensiuni,adica nu este prea patratos,dar merge transformat in reef?Il vreau fara sump extern,face zgomot,nu prea am loc prin camera pentru o mie de bazinele.Ma gandeam sa ii fac un refugium,dar nu pe spate sa ii manance latimea definitiv bazinului,ci pe lungime,adica sa ii tai din lungime cu refugium de 20cm L si 35 latime,astfel acvariul display sa ramana la 41 cm L.Ar merge?As putea gasi aparatura pe dimensiunile refugiumului?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 16:47:34

 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com