[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Amphiprion ocellaris home  XML
Forum Index » Bazine mici si medii
Author Message
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Dupa cum v-am spus cand m-am prezentat, vreau sa ma apuc de acvaristica marina.
Pentru inceput as vrea sa-mi cumpar un acvariu marin complet, m-am gandit la acest acvariu:

Dennerle Nano Marinus Cube Complete Plus 30.

As vrea sa-mi spuneti ce acvariu sa-mi cumpar, daca e bun cel la care ma-am gandit sau dati-mi sugestii de acvarii complete ( de aproximativ 30 l).

As vrea ca acvariul sa gazduiasca urmatoarele vietati :
-o pereche de Amphiprion clarkii ( dupa cum spune si titlul subiectului)
-o anemona pentru Amphiprion clarkii;
-1 sau 2 creveti;
-niste corali moi (ciupercute);
-piatra vie;
-un CUC (melci si asterine, poate si un crab)
-si alte nevertebrate si vietuitoare marine;
Testele de apa de la acvariul de apa dulce ma ajuta cu ceva la apa sarata ?, ca am mai multe teste de apa, nu le consum prea repede la apa dulce pentru ca am acvarile stabile biologic si chimic si fac teste foarte rar, ma gandesc ca la viitorul meu acvariu marin sa le folosesc mai des pentru ca din cate am inteles parametrii apei conteaza foarte mult.
Am nevoie neaparat de o pompa da valuri ?, ( daca am nevoie e buna o Coralia Nano 900 l/h), pentru inceput nu o sa-mi pun sump la acvariu deoarece nu vreau sa ma complic.
Ce sare sa-mi cumpar (la acvariul la care m-am gandit primesc sare, dar doar pentru start, dupa aceeea nu mai am) ?
Ce imi trebuie pentru a starta acvariul, inafara de apa si sare, la acvariul la care m-am gandit primesc o sticluta cu bacterii, trebuie sa pun piatra vie de la inceput sau dupa ce este ciclat ?
Am citit ca filtrarea biologica este foarte importanta, imi e de ajuns filtrarea biologica data de piatra vie ?

This message was edited 1 time. Last update was at 15/02/2015 17:41:56


My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Eu nu as merge pe o varianta all in one comerciala.

Citeste topicul lui Koala:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26040.page

Un cub sau paralelipiped la care in spate in interior sa ii faci partea de filtrare, niste medii biologice,
un saculet cu carbon activ si unul cu antiphos si un skimmer micut. Plus o mica lampa cu leduri si
cateva kg de piatra vie.

E adevarat ca un all in one poate te costa mai putin dar din punctul meu de vedere nu e solutia
corecta.

Sare gasesti variante destule, Tropic Marin are o sare suficient de buna la un cost normal.

Piatra vie se adauga la inceput, ciclarea se face cu piatra vie.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

kirucd wrote:Eu nu as merge pe o varianta all in one comerciala.

Citeste topicul lui Koala:

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/26040.page

Un cub sau paralelipiped la care in spate in interior sa ii faci partea de filtrare, niste medii biologice,
un saculet cu carbon activ si unul cu antiphos si un skimmer micut. Plus o mica lampa cu leduri si
cateva kg de piatra vie.

E adevarat ca un all in one poate te costa mai putin dar din punctul meu de vedere nu e solutia
corecta.

Sare gasesti variante destule, Tropic Marin are o sare suficient de buna la un cost normal.

Piatra vie se adauga la inceput, ciclarea se face cu piatra vie.

O zi buna,
Dragos

Multumesc frumos pentru informatii, dar 90 de litri sunt mult prea mult pentru mine, vreau un acvariu de maxim 40 de litri.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2014 15:51:12


My nano reef



[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai eu nu am zis sa il faci de 90 de litri, doar sa citesti topicul respectiv ca sa te inspiri.
Poti face un acvariu de 30x40x30 cm din care sa folosesti 10 cm in spate pentru filtrare,
si partea de filtrare o desparti de restul acvariului cu o placa de acryl in care decupezi iesirea
pentru pompa si intrarea tip pieptane. Si despartiturile compartimentului tot din acryl lipite cu
silicon. Sau poti sa faci din sticla. Cum ti se pare mai simplu.

Eu am vrut sa subliniez ca un acvariu all in one nu il recomand, pe langa all in one-ul ala mai ai
nevoie si de altele, in opinia mea.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

kirucd wrote:Pai eu nu am zis sa il faci de 90 de litri, doar sa citesti topicul respectiv ca sa te inspiri.
Poti face un acvariu de 30x40x30 cm din care sa folosesti 10 cm in spate pentru filtrare,
si partea de filtrare o desparti de restul acvariului cu o placa de acryl in care decupezi iesirea
pentru pompa si intrarea tip pieptane. Si despartiturile compartimentului tot din acryl lipite cu
silicon. Sau poti sa faci din sticla. Cum ti se pare mai simplu.

Eu am vrut sa subliniez ca un acvariu all in one nu il recomand, pe langa all in one-ul ala mai ai
nevoie si de altele, in opinia mea.

O zi buna,
Dragos

Acum am inteles, aveti o idee foarte buna, o voi lua in calcul.

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2014 16:29:26


My nano reef



[Email]
AdrianMar
Senior member
[Avatar]

Joined: 27/12/2013 21:22:38
Messages: 901
Location: Vanatorii Mici
IP:
Offline

Salut si Sarbatori Fericite!Nu este zona mea dar tare sunt curios cum te-ai gandit sa mentii temperatura apei la 26-27 grade?Aceasta intrebare m-a executat si pe mine de la a face marin o data!
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

adiacvaristu60 wrote:Salut si Sarbatori Fericite!Nu este zona mea dar tare sunt curios cum te-ai gandit sa mentii temperatura apei la 26-27 grade?Aceasta intrebare m-a executat si pe mine de la a face marin o data!

Temperatura cred ca o s-o mentin cu 2-3 ventilatoare de pc legate la un transformator.

My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Cred ca o sa comand un bazin de 30/40/35 si o sa fac mini sumpul in spatele acvariului (10 cm), deci va fi un cub cu latura de 30 (nu o sa-l umplu complet), o sa pun in acvariu o pompa Coralia Nano de 900 l/h.
Ce skimmer sa-mi iau ca sa incapa in mini sump ?
Ce lampa sa-mi iau (vreau sa arate bine) ?
Cum sa compartimentez mini sumpul ( o sa fie de 30cm/10cm/30cm)?
Ce nisip sa-mi iau ?
Sa-mi iau Bio Digest pentru start ?
Ce pompa de recirculare sa-mi iau ?
Ce mai trebuie sa-mi iau?

This message was edited 2 times. Last update was at 20/04/2014 21:16:44


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ca si pompa de recirculare e buna o Eheim compact 1001 sau 1002 sau Aquael Pompa de recirculare Circulator 1100+ ?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2014 21:25:04


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Pana la urma raman la all in one, n-am timp sa fac un bazin cu sump in spate, ce ar mai trebui sa cumpar pe langa acvariul Denlere nano marinus 30 ?

This message was edited 1 time. Last update was at 20/04/2014 22:40:16


My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Salut Andrei. Dennerle nu cred ca este o soloutie pt ce vrei tu. Va trebui sa tii in acvariu toate acareturile . Nu va arata prea bine cu toate alea in el. In plus o sa te incurce mereu cand vei vrea sa faci un scape ceva cu piatra .

Si eu am un all in one construit dupa Aquamedic Blenny. Si acvariul lui KOALA cred ca are ca sursa de inspiratie acelasi acvaru Aquamedic.

Inainte de toate eu zic sa iti cumperi pompe . skimmer si celelalte acareturi si pe urma sa te apuci de acvariu.

Eu zic sa te gandesti de o suta de ori inainte sa incepi.


Spor la treaba

ACVARIUL MEU scape by @fanta
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Ar fi bun acest all in one : Nano Cube Next Generation LED Aquariums 12 gal daca as gasi sa fac comanda ?
Dar un acvariu cu filtru hang on sau canistra?
Dar acest Aquatic Nature ar fi bun : Acvariu Nano Aquatic Nature Aquarium Evolution 1 37 l ?

This message was edited 3 times. Last update was at 21/04/2014 08:53:33


My nano reef



[Email]
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

Am mai gasit o solutie la care as mai avea nevoie de cate ceva:
Acvariu Aquatic Nature Aquarium Cocoon 7 43,2 l la care mai pot adauga o lampa la fel ( o am la un acvariu de apa dulce), sa cumpar un filtru canistra, un skimmer hang on, o pompa de valuri si
Filtrul hang on sa-l transform intr-un mini refugiu.
E buna metoda?

My nano reef



[Email]
donpisote
Senior member
[Avatar]

Joined: 02/07/2010 21:51:25
Messages: 889
Location: BUCURESTI - BERCENI
IP:
Offline

Eu cred ca acvariul care l a facut koala ( sa nu zica lumea ca il dau exemplu pe al meu desi sunt foarte asemanatoare ) este un model de acvariu mic care sa iti permita sa pui si pestisori si piatra vie si ceva corali si o anemona ca teren de joaca pt clowni. Dupa parerea mea la sarat canistra nu e foarte potrivita.

Si inca ceva. Un acvariu ca acesta marita facut din sticla ultraclara. In general nu sunt un adept al diy dar la acvariul acesta merg pe diy fata de cele de fabrica.

Asta e recomandarea mea. Decizie este a ta.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 09:03:37


ACVARIUL MEU scape by @fanta
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

M-am hotarat comand de la o firma de confectionat acvarii un acvariu din sticla ultra clara cu dimensiunile 30/45/35 cm (nu il umplu complet, va fi un cub cu latura de 30), e bine cu fund dublu si sticla de 6 mm?
Am gasit o firma la care trebuie sa le trimit proiectul acvariului si al sumpului si mi-l confectioneaza, deci eu trebuie doar sa-l echipez.
Ce lampa sa pun la acvariu, am acasa o Solar duo boy, sa cumpar un bec actinic de 26 w ?
E bun un skimmer Bubble Magus NAC QQ pentru ce acvariu vreau ?

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 10:53:25


My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In 4 posturi te-ai razgandit de 5 ori ... nu te mai grabi, asteapta sa auzi si alte pareri.

- orice bazin marin poate fi tinut doar cu schimburi de apa... practic, lucrul acesta e obositor asa ca atunci intervin "acareturile".
- cu cat mai multe si mai performante, cu atat mai mare poate fi "marja de manevra".

In cazul tau, daca te multumesti cu 1 peste si 2-3 ciupercute, atunci solutia aleasa poate fi viabila.

- canistra e ineficienta, deoarece curatenia sa presupune demontarea frecventa... altfel, va fi o sursa de nitrati.
- practic, iti trebuie acolo doar un skimmer mic si niste material biologic.
- nu stiu cat de bune sunt becurile alea, asa ca ma abtin de la comentarii.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:In 4 posturi te-ai razgandit de 5 ori ... nu te mai grabi, asteapta sa auzi si alte pareri.

- orice bazin marin poate fi tinut doar cu schimburi de apa... practic, lucrul acesta e obositor asa ca atunci intervin "acareturile".
- cu cat mai multe si mai performante, cu atat mai mare poate fi "marja de manevra".

In cazul tau, daca te multumesti cu 1 peste si 2-3 ciupercute, atunci solutia aleasa poate fi viabila.

- canistra e ineficienta, deoarece curatenia sa presupune demontarea frecventa... altfel, va fi o sursa de nitrati.
- practic, iti trebuie acolo doar un skimmer mic si niste material biologic.
- nu stiu cat de bune sunt becurile alea, asa ca ma abtin de la comentarii.

Nu ma mai razgndesc, am ramas la ultima varianta, pot sa pun 2 Ocelaris in acvariu (vreau doi sa nu stresez unul singur, sa se simta mai bine).
Pot pune o anemona pentru Ocelaris sau este foarte greu de intretinut ?

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Poti pune 2 ocellaris acolo... anemona e mai pretentioasa, in sensul ca bazinul trebuie sa fie bine echilibrat.
De obicei, recomandarile facute spun ca anemonele pot fi bagate in bazin abia dupa vreo jumatate de an... evident, cu grija si cu atentie la calitatile apei, termenul poate fi devansat.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Blue14
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 20/04/2014 15:03:23
Messages: 3758
Location: Constanta
IP:
Offline

koala wrote:Poti pune 2 ocellaris acolo... anemona e mai pretentioasa, in sensul ca bazinul trebuie sa fie bine echilibrat.
De obicei, recomandarile facute spun ca anemonele pot fi bagate in bazin abia dupa vreo jumatate de an... evident, cu grija si cu atentie la calitatile apei, termenul poate fi devansat.

Ca si skimmer ar fi bun un Sera marin Protein Skimmer PS130 ?
Sa imi iau o pompa de valuri coralia nano de 900l/h si o pompa de recirculare Eheim Compact 1001 sau 1002 ?

My nano reef



[Email]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pompa de valuri, e in regula...
Skimmerul trebuie sa fie dimensionat pentru un bazin de 2-3 ori mai mare... nu stiu modelul ala.
Pompa de recirculare, la ce iti trebuie?... construiesti sump?
Am avut impresia ca bazinul este all-in-one.

This message was edited 1 time. Last update was at 21/04/2014 12:31:50


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
 
Forum Index » Bazine mici si medii
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com