[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cum scap de alga asta?  XML
Forum Index » Alge
Author Message
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Buna ziua.
am facut de 3 saptamani un acvariu mic pt 2 pui de caras. am in el cateva plante si unele au pe ele aceasta alga maro inchis. cum scap de ea?
Acvariu aprox 13 litri
Ilumitat: lampa DIY cu bec no name economic de 11w
Filtru: cascada 350l/h umplut cu burete, pompa aer cu burete bio foam baby
Substrat: pietris granulatie 2-4mm si 2 pietre mari
2 carasei mici care au acum cca 3-4 cm
Plante: 4 modele dar nu stiu nici una din ele cum se numeste - daca ma puteti ajuta cu denumirea lor as fi frumos.
program iluminare: 12-13 ore/zi
hrana pesti: granule terta 2-3 ori pe zi, portii mici. si foarte rar ceva castravete/dovlecel pt carasi, dar le dau dimineata si seara scot ce ramane
fara co2, fertilizanti sau alte treburi....
apa o schimb odata pe saptamana in proportie de 30% cu apa lasata la declorinat in jur de 5-6 zile(sau chiar mai mult pt ca am la pastrat in jur de 110l de apa)

acvariul a fost inceput acum aproape 4 saptamani si de 1 saptamana si putin a inceput sa apara aceasta alga pe plante. s-a lungit pe mai multe frunze si nu stiu ce sa ii fac.

ce ma sfatuiti?

poze cu alga si cu plantele: https://www.dropbox.com/sh/033ic3rkeu1hjkv/jYStF0GBD_

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Eu as zice ca sunt diatomee.
Relativ des intalnite la acvariile proaspete. Ai grija la curatenie, schimburile de apa sa fie regulate.

Cateva amendamente insa.
Acvariul tau este de 13 litri (probabil brut) deci mai putin net. Si ai o lumina de 11 W, timp de 12-13 ore pe zi.
Prea multa lumina si prea intensa, pentru un acvariu fara co2 si fertilizare lichida.

Eu cred ca 7-8 ore sunt de ajuns. Si un bec de 7W iarasi ar fi foarte ok.

O alta problema, acvariul mi se pare mic pentru doi carasei de 4 cm. Vor creste rapid, sunt mancaciosi (tu ii hranesti de 2-3 ori pe zi), in consecinta sunt si cacaciosi ...
Daca nu vrei sa-i muti intr-un acvariu mai mare, ceea ce ar fi ideal, macar mai suplimenteaza filtrarea cu un filtru de tip hang-on (ca sa nu ocupi si mai mult loc in acvariu) in care sa pui ceva material filtrant biologic.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

In plus la ce a spus Stefan te sfatuiesc ca in fiecare zi sa inlocuiesti 1 litru de apa. Utilizezi o cana/ibric mare si poti schimba linistit direct de la robinet (doar daca schimbi asa cum ti-am spus max 1litru). Iei cu cana din bazin, arunci apa la chiuveta, umpli cana si o torni inapoi in bazin - simplu si eficient. In felul asta ai sa schimbi 6x1=6l si cu vreo 3 litri in ziua in care faci schimbul "mare" rezulta 9 litri/saptamana adica 2/3 - cam atat ar trebui pentru carasi
Le dai prea multa mancare si ai mult prea multa lumina - putere si timp.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

pai acvariul acesta e provizoriu...dupa paste vreau sa fac unul de 60x30x35 sa stea pana se fac mai mari si duaia ii mut in cel de 200l.
13l sunt ce le ramane lor.
ok deci ca sa scap de alge trebuie:
- sa dau portii mici de hrana de max 2 ori pe zi.
- schimb de 1l pe zi si 3l la sf de saptamana
- lumina 8h/zi, 4 dimineata si 4 seara
- schimbat bec cu unul mai mic...cu toate ca are el 11w dar a pierdut mult din intensitate
- schimbat buretele din filtru hang on care il am cu....?? mini siporax e bun??

ALTCEVA CE SA FAC CA SA SCAP MAI REPEDE DE ALGA ASTA???

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

R4du wrote:ALTCEVA CE SA FAC CA SA SCAP MAI REPEDE DE ALGA ASTA???

Iti trebuie ceea ce le lipseste la 99% din tineri si incepatori: rabdare, rabdare si nu in ultimul rand rabdare...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

aaaaaa. pai deaia am.
il las si un an nu e problema...numai sa nu se intinda dracovenia....
am si o groaza de Molly ca inmultesc pe fiecare luna...dar nu stiu cum sa ii bag la carasei, am 20grade in acvariul mic..
deci nu ramane decat sa astept sa moara alga))
multumesc pt sftauri la amandoi.
stima si ape limpezi.

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

app cu plantele din poze ma puteti ajuta?? cum se numesc?

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
floriancj
Junior member

Joined: 17/03/2014 12:33:19
Messages: 43
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Relativ la plante, una cred ca e Elodeea densa, si alta Bacopa. Parca mai sint vreo 2, dar pe alea nu el cunosc.
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Buna seara. Ca sa nu mai poluez forumul cu topicuri inutile, o sa pun o intrebare tot aici.
Azi am luat, din necunostinta, inele ceramice de la tetra. CR 500ml. Eram in cautare de Siporax mini de la Sera si am cautat in toata Craiova si nu am gasit. Din intamplare am dat de aceste inele de la tetra si am crezut ca fac cam aceeasi treaba, ajuta la filtrarea biologica, casa pt bacterii. Bineinteles ca vanzatorul mi-a zis ca sunt la fel de bune ca siporaxul. Cand am ajuns acasa si am cautat pe net am vazut in mare ca aceste inele sunt de fapt pt filtrarea grosiera(mecanica). Deci am comis-o.
Acum intrebarea mea este: au vreo treaba cu filtrarea biologica sau nu aceste inele. Daca le pun in filtru intern in acvariu, ajuta bacteriile sau nu?
Si o alta intrebare adresata persoanelor din Craiova, daca sunt pe forum: unde gasesc sera siporax mini in Craiova?

@floriancj. Elodeea densa seamana cu aia mica de o am, dar bacopa, cu ce am vazut din pozele de pe net nu seamana cu ce am eu.

Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
R4du
Member
[Avatar]

Joined: 01/02/2014 15:49:08
Messages: 218
Location: Craiova, Dolj
IP:
Offline

Imi poate da cineva un raspuns?
Multumesc. Stima

Un geniu este neinteles, dar daca nu te intelege nimeni, nu inseamna ca esti geniu.
[WWW]
Faye
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/02/2014 12:45:09
Messages: 1446
Location: Bucuresti/Pantelimon
IP:
Offline

R4du wrote:
Azi am luat, din necunostinta, inele ceramice de la tetra. CR 500ml. Eram in cautare de Siporax mini de la Sera si am cautat in toata Craiova si nu am gasit. Din intamplare am dat de aceste inele de la tetra si am crezut ca fac cam aceeasi treaba, ajuta la filtrarea biologica, casa pt bacterii. Bineinteles ca vanzatorul mi-a zis ca sunt la fel de bune ca siporaxul. Cand am ajuns acasa si am cautat pe net am vazut in mare ca aceste inele sunt de fapt pt filtrarea grosiera(mecanica). Deci am comis-o.
Acum intrebarea mea este: au vreo treaba cu filtrarea biologica sau nu aceste inele. Daca le pun in filtru intern in acvariu, ajuta bacteriile sau nu?


kirucd wrote:Siporaxul este un mediu biologic sintetic (nu e natural) si este compus din ceea ce se numeste
sticla sinterizata. Are o suprafata specifica mare, este poros in interior, astfel faciliteaza stabilirea
coloniilor de bacterii si a filtrarii biologice, nitrificare si in unele cazuri denitrificare.
...............
Inelele ceramice de la Tetratec sint medii pentru filtrare mecanica, nu biologica. In general materialele
ceramice, daca nu sint poroase, se folosesc doar la filtrare mecanica.

O zi buna,
Dragos

Bidonul 2016-, Borcanul 2014-2016
375L: 6 scalari, 2 thorichthys ellioti, 2 ancistrusi, 6 ramirezii electric blue, 1 sewellia lineolata, 28 cory panda, trilineatus, davidsandsi, duplicareus
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Faye

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Alge
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com