[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
jbl feropool vs profito  XML
Forum Index » Apa
Author Message
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

pe care dintre cele doua surse de fertilizare a-ti merge?
larry_d
Junior member

Joined: 02/04/2013 18:13:46
Messages: 37
Location: Pitesti
IP:
Offline

Eu folosesc Profito, este ok dar am fost mai multumit de Sera florena
vioras08
Junior member

Joined: 11/03/2014 11:35:02
Messages: 78
Location: Galati
IP:
Offline

Eu folosesc Profito..si am vazut o diferenta de cand il folosesc.
Taz
Membru de baza

Joined: 12/12/2010 18:45:41
Messages: 345
Location: Sfantu Gheorghe- Brasov
IP:
Offline

eu folosesc feropol si sunt multumit
[Email] [Yahoo!]
Tudor
Member
[Avatar]

Joined: 01/05/2009 15:39:51
Messages: 196
Location: Braila
IP:
Offline

Am si eu profito si il folosesc in combinatie cu micro si macro. Nu pot spune ca se vede vreo diferenta. Intrebarea mea este: e normal sa fie depuneri la fundul sticlei de profito?
[Email]
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

astept in continuare pareri sau alte sugestii de fertilizant
in prezent folosesc decat tracymix si easycarbo si de vreo saptamana am facut o pelicula la suprafata apei (biofilmul) care am inteles se poate forma si din cauza fertilizantului de proasta calitate ( il am de mai mult de un an de zile amestecat in sticle )
alex24
Member

Joined: 28/10/2012 21:39:23
Messages: 262
Location: bucuresti ; unirii
IP:
Offline

nu mai zice nimeni nimic ? haideti greii , veteranii forumului da-ti-va cu parerea
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Pai ce sa iti mai spunem...ambii fertilizanti (micro) sunt buni, atat jbl cat si easy life profito.
Eu am folosit pana acum jbl si am avut rezultate bune. Acum combin jbl cu easy life. Pe viitor voi incerca doar easy life, de curiozitate.
Profito are cateva micro elemente in plus fata de jbl si daca tin bine minte s-ar putea sa aiba concentratia de fier un pic mai mare (dar nu bag mana in foc...poti sa compari doua cutii sa vezi).

Oricum, pentru un acvariu normal, oricare l-ai folosi, e bun.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Salut. De ieri am inceput si eu fertilizarea cu Easy Life Profito. Am facut schimbul de apa si am dozat dupa cum spune producatorul. Mai departe trebuie sa fertilizez zilnic 2,5ml, am schimbul de apa la picatura si trebuie sa suplimentez fertilizantul ce il pierd la schimul de apa. Mai trebuie sa iau Kalium-Potasiu, cred ca am carenta, am niste frunze gaurite. Acum astept sa vad rezultatele cu Profito. Pot combina cu Fero 24?

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
stefanp
Moderator

Joined: 06/09/2011 17:31:23
Messages: 9473
Location: Falticeni/Iasi
IP:
Offline

Ferropol24 adica?

Da.

Zambesc chiar de traiesc in conditii austere, caci bucuria mea se trage din alte sfere ! Jurnal acvariu (proiect finalizat) | Unu' micu' pentru creveti (proiect finalizat) | Borcanu' lu' Grigore (proiect finalizat)
Incercare de aquascaping (proiect finalizat) | La munte - nano (finalizat) | Highway to hell (finalizat) | The great Danish | Dennerle tank

Romanian Aquascaping Contest 2016

Blog despre acvaristica

Despre Dennerle
[WWW]
qwerty
Senior member
[Avatar]

Joined: 10/01/2014 17:20:22
Messages: 602
Location: Timisoara
IP:
Offline

Da @stefan, ferropol 24. Deci pot administra doza zilnica, pe langa cei 2,5ml de easy. Nu voi da in alge. Astazi am mai adaugat si Easylife fosfo, aveam fosfatii mici. Am ridicat cu 0,2 ppm. Acum este undeva intre 0,5 si 0,6ppm.

Pleaca-ti urechea la vorba folositoare, chiar daca vine de la un copil; nu asculta vorba urata, chiar daca vine de la un batran.


[WWW] [ICQ]
 
Forum Index » Apa
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com