[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
substrat pentru marine  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Author Message
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

Sall.Am luat un substrat Meridian oolitic argonite pentru acvariul pe care vreau sa-l fac,Momentan apa este tulbure(adika alba de la substrat).Imi poate spune cine ceva despre acest substrat?.Tin sa mentionez ca am doua filtre hang on tip cascada.Multumesc si astept un raspuns.
[Yahoo!]
dares
Senior member
[Avatar]

Joined: 24/09/2008 15:21:38
Messages: 504
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca nu e nisip viu trebuia spalat inainte sa il bagi in acvariu.
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Daca e ala de la Seachem, atunci e nisip uscat... trebuie clatit, inainte de a-l baga in bazin.
Producatorul sustine ca "and it's chemical composition will assist in stabilizing calcium and alkalinity while preventing large pH declines", ceea ce ma face sa cred ca si asta poate fi un motiv de "tulbureala" initiala.

- in orice caz, in cateva zile apa trebuie sa se limpezeasca.
- daca ai bagat si sare, direct in apa, atunci cauza tulburelii e sarea, nu nisipul.


http://www.seachem.com/Products/product_pages/Meridian.html

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
flash gordon
Member
[Avatar]

Joined: 15/12/2011 06:30:51
Messages: 141
Location: Montreal Canada
IP:
Offline

koala wrote:Daca e ala de la Seachem, atunci e nisip uscat... trebuie clatit, inainte de a-l baga in bazin.
Producatorul sustine ca "and it's chemical composition will assist in stabilizing calcium and alkalinity while preventing large pH declines", ceea ce ma face sa cred ca si asta poate fi un motiv de "tulbureala" initiala.

- in orice caz, in cateva zile apa trebuie sa se limpezeasca.
- daca ai bagat si sare, direct in apa, atunci cauza tulburelii e sarea, nu nisipul.


http://www.seachem.com/Products/product_pages/Meridian.html



Iti multumesc mult pentru sfaturi.
[Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa sarata)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com