[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Acvariu 90x45x55  XML
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Author Message
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salut tuturor,

La indemnul lui stefanp, incep aici cu intarziere o prezentare a acvariului meu plantat.

Dimensiuni: 90x45x55 , sticla low-iron.
Substrat - Dennerle Deponit mix + sand
Filtrare: 1 canistra eheim + 1 canistra tetratec(ramasa de la acvariul anterior)
CO2 - butelie cu computer JBL, reactor Tornado pe returul canistrei Tetra
Incalzitor Juwel 100W + incalzitor substrat Dennerle conectate la controller Dennerle.
Apa folosita: osmoza + Seachem Equlibrium combinata cu robinet.
Fertilizanti in masa apei: Dennerle NPK Booster + Dennerle Scaper's screen

Ideea a fost de olandez "in stil amazonian", cu echinodorusi, lotusi + ceva plante stem .

Acvariul a fost startat cu mai bine de un an in urma, insa timpul nu mi-a permis sa ma ocup serios de el(celalalt acvariu, reef-ul, imi ocupa mare parte a timpului disponibil).
Ca urmare in timp plantele au suferit, algele au proliferat, rezultatul fiind departe de asteptari si investitie.

Sper ca odata cu jurnalul o sa vina si niste sfaturi bune, si poate mai multa motivatie...

Cam asta e starea actuala, dupa curatenia de azi:

image


Incurajez orice opinii, mai ales pe cele critice

Promit sa prezint si stocul viu intr-un post ulterior.

Vali




Reef 600L / Planted
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. De lumna nu ai zis nimic, e si ea importanta, calitativ dar si cantitativ.
Ca sa incepem cu incurajari, imi place lemnul acela. In rest nu inteleg din poza daca sunt alge pe geam sau in profunzime, poza nu ajuta prea mult.
Fa niste teste daca poti, no3, po4, fe.
[ICQ]
Cosmin
Senior member
[Avatar]

Joined: 05/08/2012 22:47:56
Messages: 934
Location: Iasi
IP:
Offline

Parerea mea e ca ai pus lemnul cam in fata pentru o latime de 45 cm.In rest imi place aranjamentul.

Daca mananci un ban,iti creste valoarea.


42 L

Biotop America de Sud
[WWW]
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Cosmin

Ai dreptate, e cam in fata. Insa am plantat in spate pe stanga 3 lotusi, pe care vreau sa-i ridic pana la suprafata. M-am gandit ca lemnul i-ar incurca, chiar nu-mi dau seama cum e mai bine. La fel in partea dreapta, am incercat sa las loc pentru tufisul de rotala.

Reef 600L / Planted
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@Narcis

Ca lumina sunt 3 lampi DIY led, inglobate intr-o lampa comerciala. Led-urile sunt CREE XP-G la 1000mA cu lentile 80 grade , cam 4-5 led/lampa, o combinatie de warm white si cool white. Nu este foarte puternica, si nici uniforma pe intreaga suprafata, insa da un efect interesant printre plante. Mai problematica este fereastra din dreapta, care da lumina destul de puternica vreo 3 ore/zi, de unde coltul dreapta se umple constant de alge.

image

image

Uite inca o poza cu algele , se vad ceva mai bine, sunt smocuri pe lemne, printre plante si substrat(asta e ce-a mai ramas dupa ce-am jumulit vreo jumatate de ora).
Eu le vad ca fiind cladophora.

image

Reef 600L / Planted
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2472
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut. De lumina ledurilor nu ma pot pronunta, este destul de noua si inca nu imi este clar cat ce si cum. Cat despre fereatra, poate gasesti o metoda sa nu mai ai asa lumina directa pe bazin.
Alga aia este tare urata, poti incerca sa o arzi cu apa oxigenata. Am vazut ca multa lume a folosit aceasta metoda, poti cauta in jurnalul lui stefanp, el a facut acum ceva timp un tratament asemanator. Fura si tu de acolo proportiile si nu uita de schimbul de apa. Oricum, trebuie sa elimini cauzele aparitiei acesteia.

[ICQ]
IwaGumiGUY
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/06/2013 19:57:00
Messages: 402
Location: Medias
IP:
Offline

Hai cu niste noutati sa vedem efectul Twin!
[Yahoo!]
vm70
Member
[Avatar]

Joined: 16/08/2012 22:02:23
Messages: 173
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Hai ca promit poze duminica.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2014 00:31:34


Reef 600L / Planted
 
Forum Index » Acvarii plantate - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com