[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
plante multeeeeee  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

mi-am umplut acvariu (mai bine zis conserva ) cu foooooooarte multe plante. arata superb (mie imi place la nebunie...) acum ce vreau eu sa spun, e ca substratul e plin plin de radacini de la plante. dimensiunile acvariului sunt 45Lx17lx36 h. substratul e nisip si are o inlltzime de vro 2 degete (fara vro aluzie la vro reclama de bere...). intrebare mea e urmatoarea: exista vr-un pericol ca sa fi facut ceva rau? adiq sa moara plantele pt ca .... sunt prea multe plante? nu vreau sa pun ingrasamant sau altceva in acvariu, insa e posibil sa fie prea putine substante nutritive in sol iar plantele mai mari sa o haleasca pe toate iar alea mai mici sa dea ortul popei? ar fi bine ca sa mai las din excremete ca sa se descompuna si sa devina mancare pt plante?
cat de curand am sa pun shi niste poze cu noul meu look la acvariu
10x
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Atata timp cat plantele nu dau semne de nervoyitate poti sa stai asa, dar la primele semne da-le si lor de mancare...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Ar fi bine sa pui si ingrasamant si din cand in cand le mai tai pe alea "obraznice" sa nu devina o jungla

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
miky
Member
[Avatar]

Joined: 09/10/2004 19:54:23
Messages: 155
Location: Brasov
IP:
Offline

bine era daca puneai niste turba sau ceva fertilizant in substrat (inainte de plantare) mai ales ca ai zis ca ai plante asa de multe

dar poti pune acum fertilizanti lichizi ca sigur vor avea nevoie

Puterea zeilor este mare acvariu
[Email] [Yahoo!]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Termenul ingrasamant se refera in general la cu totul altceva decat vad ca se utilizeaza pe aici ...
johnny6600
Senior member
[Avatar]

Joined: 16/01/2005 03:20:40
Messages: 914
Location: Bucuresti - Berceni
IP:
Offline

Da , presupun ca ingrasamant e un termen mai de la tzara si se foloseste pentru culturile agricole.Asta e , my bad :p

Pentru ca n-am stiut ce sa aleg intre mecanic,tamplar,geamgiu,electronist,chimist,fizician,biolog sau veterinar le-am ales pe toate asa ca m-am facut acvarist
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ok, daca nu strica... at nu prea vad care e problema... eu vreau in acvariu o jungla
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

ashavodaz wrote:... eu vreau in acvariu o jungla

Asta numai de tine depinde - cum il intreti, asa il ai.
Si niste poze sa ne mai clatim si noi ochii, pe cind? :-)
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

ba da, astazi am sa fac niste poze (Dar nu acum ca abia m-am trezit... nici de mancat nu am mancat )
Cortez
Junior member
[Avatar]

Joined: 30/03/2005 12:31:26
Messages: 86
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Singura problema (mi se pare mie) e substratul prea subtire. Doua degete inseamna 2-3 cm(in functie de degete ) ceea ce nu e intodeauna suficient.

In ceea ce priveste modul natural in care vrei sa "ingrasi" substratul nu cred ca e foarte bine pentru ca nu poti controla in nici un fel ce si cat se descompune in acvariu si risti necuratand substratul ca acesta sa se colmateze si sa se inegreasca cu timpul sau sa creezi un dezechilibru in acvariu. Eu zic ca e mai bine sa cureti constincios acvariu si sa folosesti niste ingrasaminte solide(pastile, conuri, etc.) pe care le ingropi in substrat si se descompun treptat.

..si da-i bice cu pozele alea :-)

CESSANTE CAUSA, EFECTUS CESSAT
[Yahoo!]
ibis
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/04/2005 18:25:35
Messages: 78
Location: Piatra Neamt
IP:
Offline

plantele trebuie cumparate numa de la magazin sau tarabe, sau pot fi culese si din riurile si paraurile tarii?
[Email] [WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

marius1 wrote:plantele trebuie cumparate numa de la magazin sau tarabe, sau pot fi culese si din riurile si paraurile tarii?

Plantele aduse din riuri pot aduce si paraziti in acvariu. Plus ca e mai greu sa le aclimatizezi. Gindeste-te ce temperatura are un riu si ce temperatura e la tine in acvariu. Nu mai zic de pH si altele.
BLeeD
Up In Smoke
[Avatar]

Joined: 23/09/2004 01:25:22
Messages: 677
IP:
Offline

Plus ca ideal e sa incerci sa reproduci cat de cat mediul in care traiesc pestii pe care ii ai in acvariu. Si nu cred ca ai pastravi sau platica in acvarii :-)

image
[Email]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

ashavodaz wrote:... eu vreau in acvariu o jungla

Sa nu scapi din vedere si latura estetica, altfel o sa te pomenesti ca, in loc de o jungla, ai facut o salata. Aranjamentul plantelor are mare importanta in obtinerea unui acvariu care sa placa ochiului.

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

nu stiu de ce, dar imi apare o chestie de gernul :

Warning: stat failed for ./albums/edit/mHTTP_temp_c824398d.JPG (errno=13 - Permission denied)

cand vreau sa fac uplodul la poze. shi mai jos spune ca "0 uploads were successful."
am sa mai incerc...
ashavodaz
Member
[Avatar]

Joined: 26/04/2005 11:59:17
Messages: 233
IP:
Offline

am incercat dar am incercat degeaba... imi tot da ceva de genul : Warning: Unable to create './albums/edit/mHTTP_temp_d66ace5f.JPG': Permission denied in /var/www/www.acvariu.ro/coppermine/upload.php on line 1197
are cineva idee, oare e de la mine? ma cam indoiesc... inca mai e situl in "constructie"?
Iskebible
Member
[Avatar]

Joined: 03/03/2005 19:32:17
Messages: 145
Location: Bucuresti, Balta
IP:
Offline

Tot timpul o sa fie siteul in constructie. La galerie insa deabia acum s-a ajuns sa se lucreze asa ca poti sa nimeresti cand lucreaza mosu pe acolo sau oricum considera-o varianta beta deocamdata.

eu si mintea mea cea de pe urma!
"Me little site"
[Yahoo!] [MSN] [ICQ]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com