[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Cichlid Crazy  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salutare!
Privind la acvariile voastre cu ciclide ,m-am indragostit de ele si am decis sa renunt la plantat si sa imi fac un acvariu mai mare cu ciclide ,cu system overflow cu caseta pe exterior in partea dreapta acvariului dar care sa aiba sump pt filtrare.din acvariul vechi plantat 100x45x40 din sticla de 10 care va fi compartimentat cu ajutorul vostru .
Proiect acvariu:
-acvariu 150x50x50 sticla de 10 mm,cu intaritoare pe fetele mari pt care o sa dau comanda .
-standul l-am facut deja din teava 30x30x2 la dimensiunea de 150x80x50
-flansele au fost cumparate de la Agua Medic si sunt de 25,si celelalte fitinguri cu robineti, tot de 25
Intrebari:
1-Sa tai geamul lateral dreapta mai mic cu 5 cm pe toata latimea lui pt a monta un pieptane sau mai mare si de cat ?Avand in vedere ca apa in display o vreau la 2-3cm de la buza acvariului .
2-Doresc sa imi fac 5 gauri in caseta overflow si va intreb daca este bine ce vreau sa fac:
3 gauri pt system
1 gaura pt retur apa
1 gaura pt a introduce apa de pe fundul bazinului , printr-o gaura facuta si in laterala bazinului la10 cm de fundul acvariului prin care sa duca apa prin exteriorul bazinului in overflow
Va multumesc!
[Thumb - grecia kos 2011 009.JPG]


Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Foarte buna ideea cu sump, o sa castigi o gramada de spatiu pentru materialele filtrante + ceva surplus de apa in sistem

- Dragos (kirucd) te poate ajuta cu sfaturi foarte la obiect, vis-a-vis de toata treaba cu sumpul.
- Geamul acela lateral poate fi cu 5 cm mai scurt... pe el se lipeste un pieptan din plexiglas (tot Dragos te poate ajuta si cu asta).
- Nivelul apei, peste cota de la care incepe pieptanul, este cam 10-15 mm... deci, s-ar potrivi cu dorinta ta de a lasa cativa cm pana la buza de sus a bazinului.

Iti recomand, cu mare caldura, sa citesti primele 2 topicuri din sectiune... sunt bazine cu cichlidae, prevazute cu sump. Gasesti acolo multe informatii folositoare!
a) Malawi - "The land of make-believe" : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/25254.page
b) Inceputul unei pasiuni : http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/19794.page


- Ideea cu teava care trage apa de la fundul bazinului este buna, si ai sa o vezi implementata in linkurile de mai sus.
- Eu as renunta la cea de-a 5-a gaura situata in cutia overflowului - aia pentru retur - pe baza urmatorului rationament:

1) In sump, camera pompei de recirculare este situata (in mod uzual) la capatul opus fata de tevile de scurgere...
2) Asta inseamna ca pompa ta va fi undeva in stanga... e bine sa faci traseele tevilor cat mai scurte si mai drepte, deoarece coturile si lungimea tevii influenteaza debitele.
3) Eu as vedea sumpul foarte simplu:
- scurgerea (cele 3 tevi Bean Animal) in partea dreapta -> tevile "curg" in jos, fara coturi si fara complicatii.
- returul (pompa de recirculare) in partea stanga -> tot pe acolo urci apa, cu traseu de teava drept si scurt.

In felul asta, returul poate fi situat pe partea cealalta a bazinului (vis-a-vis de Bean Animal). Poti face gaura in geam, sau poti veni cu traseu de teava pe deasupra buzei acvariului.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
narcis
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 04/11/2011 22:32:48
Messages: 2471
Location: pitesti
IP:
Offline

Salut elis si bine ai venit pe forum. Interesant proiectul, o sa gasesti informatie destula si colegi care te vor ajuta in realizarea proiectului tau. Poate nu renunti definitiv nici la plante. O sa te rog sa faci si o scurta prezentare la rubrica despre noi, sa ne cunoastem mai bine
[ICQ]
Horia
Senior member

Joined: 11/11/2013 17:15:04
Messages: 543
Location: Targoviste
IP:
Offline

Bafta cu noul proiect si multumesc pt acvariu , o sa fi mandru de el prin pozele pe care o le fac cand o sa fie gata cu pestici galbeni si albastri

http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/30466.page
[Email] [Yahoo!]
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Sa ne bucuram amandoi de el ? De ce?
Glumeam ! Sa vedem pozele! pozele! Ca doar o sa il faci inaintea mea .....si ne putem bucura de inca un acvariu cu ciclide .

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Acum am vazut topicul, se anunta un setup cel putin interesant

Ideaa de a prelua apa de pe fUndul bazinului pina in overflow prin exterior mi se
pare foarte originala si foarte ok, e un fel de adaptare e metodei lui Adi Radu

Asa cum ti-a spus si Koala coloana de apa peste pieptane va fi de aproximativ 10-15 mm,
functie si de pompa de recirculare si de dimensiunile pieptanelui, daca faci laterala respectiva
cu 5 cm mai scurta este ok pentru un pieptane de 50 mm inaltime cu dintii de 30 mm. In felul
acesta vei avea o coloana de apa care se va ridica pina pe la aproape 20-15 mm de buza superioara
a acvariului. Poti sa mergi si pe o dmensiune de 60 mm pentru pieptane, implicit pentru geamul
lateral mai mic cu 60 mm.

Poti sa mergi pe 4 gauri, recircularea poti sa o aduci pe drmul cel mai drept prin spatele acvariului.
Poti sa o tragi si prin overflow box, dar e bine sa ai o pompa suficient de puternica. Daca o tragi prin
overflow atunci trebuie sa o duci pina pe la jumatatea bazinului minim si sa indrepti iesirea opus fata
de overflow.

Apentru compartimentarea sumpului poti sa te inspiri de la ultima varianta a lui Adi Radu, un wet@dry
este un filtru foarte eficient.

O zi buna,
Dragos


Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Koala si kirucd ,va multumesc mult pentru implicare si pentru informatiile pe care mi le dati.
Voi modifica standul pentru o latime de 70cm atat cat va avea si bazinul, pt ca am vazut si am citit ca este mai bine mai mare in latime,iar inaltimea si lungimea va ramane la fel(50/150).
Vroiam sa va intreb ce dimensiuni sa aiba sumpul si ce pompa va trebui sa folosesc pt 525 litri cat va avea bazinul.
Inca nu am dat comanda la sticla pt ca ma gandesc inainte foarte bine ceea ce vreau sa fac si de acea va cer sfaturi
O sa fac decat 4 gauri ,iar recircularea pe drumul cel mai scurt .

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

elis wrote:Voi modifica standul pentru o latime de 70cm atat cat va avea si bazinul, pt ca am vazut si am citit ca este mai bine mai mare in latime,iar inaltimea si lungimea va ramane la fel(50/150).

Asa DA! Nu vei regreta aceasta hotarare si va iesi ceva de exceptie.
Cand stabilesti lungimea gandeste-te si la iluminat sau mai bine spus la lungimea tuburilor de neon (daca nu cumva faci iluminatul cu led-uri ). Sa iti incapa un tub sau doua puse in linie. Tuburile puse decalat stanga dreapta nu dau o lumina uniforma (se vad capetele mai intunecoase).
Daca tot modifici standul taie si intaritura de le o laterala si gandeste-o demontabila (prinsa in suruburi) ca sa poti introduce pe acolo sumpul Ca sa-l construiesti in stand este mai greu...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Sumpul... cu cat mai mare, cu atat mai bine.

- in mod clar, trebuie sa inceapa de sub "caderea" tevilor de scurgere... ca sa beneficiezi de un traseu cat mai drept al tevilor, fara coturi.
- idem pentru partea staga, acolo unde va veni partea de recirculare... gandeste-te bine si vezi daca doresti sa tii acolo, dedesubtul bazinului, si alte "acareturi" (care nu stau in sump).
- Dragos te poate sfatui mai bine, dar eu cred ca o inaltime de 40 cm este suficienta pentru sump. Geam de 8 mm grosime.

- Orice pompa de la 5000 litri/ora (care, real, baga 3000-3500 l/h) iti poate urca apa pana la inaltimea aia - fara probleme.
- La moda, acum, sunt pompele Jebao DC (6000, 9000, 12000)... niste chinezarii ieftine, lucrate ingrijit.
- Dar, poti folosi orice fel de pompa ai posibilitatea sa cumperi... oricum, ia 2 bucati (ca sa ai si de rezerva).

@Lucian:

- Imaginea de sus este la o rezolutie mica, da' mie mi se pare ca picioarele din fata (alea de pe mijloc) sunt "demontabile" si prinse cu niste profile "L".
- Oricum, asa cum arata standul acum, nu se poate construi un sump printre toate fiarele alea ... ceva trebuie facut!

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ai dreptate. Este OK.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Salutare! Imi pare bine de cunostinta !
Am bagat standul la taiat si modificat latimea,iar intrarea sumpului se va face din stanga in partea dreapta ,acolo unde ii va fi locul.
Sumpul de 8mm cu dimensiunea de 100x40x40 este bun ?
As vrea sa fac schimbul la picatura realizat direct in sump si cu scurgere de preaplin .si ma intrebam daca mi-ar trebui o schita ?
Unde va fi data gaura in sump , la ce distanta de buza sumpului?

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

As vrea sa dau comanda la sticla dupa paste si as vrea sa va intreb la dimensiunea acvariului 150 L x70 l x 50 h pe care vreau sa il fac ,ce grosime de sticla imi recomandati ,care ar fi mai buna 10mm sau 12mm ?
Gaura pt preaplin la sump unde sa o fac ,pe laterala central, la 5-7 cm de la buza sumpului sau pe spatele lui si la cati cm ?

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pentru sump, e bun geam de 8mm... pentru acvariu, e bun geam de 12 mm.
Nu te grabi cu gauri si comanda de geam, asteapta sa primesti si alte sfaturi...
Vezi ca Adi Radu are sumpul prevazut cu scurgere de preaplin, ia legatura cu el si roaga-l sa te lamureasca.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

mai intai un proiect/desen pe care sa-l comentam si dupa aia taiatul...


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Oschita cu sumpul pe care il doresc si as vrea sa stiu daca este bine si daca mai e ceva modificari de adus .
Scuze pentru calitatea desenului facut in graba
[Thumb - Untitled.png]


Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mie mi se pare ok. Doar perlon ar trebui sa folosesti doar sus in primul compartiment
si sa il schimbi o data sau de doua ori pe saptamana.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

O schita clara si bine intocmita!

- ca si Dragos, iti atrag atentia ca perlonul e prietenul tau doar atata vreme cat stai cu ochii pe el ...
- e un material care se colmateaza repede, asa ca nu e in regula sa il tii sub alte medii biologice... tre' sa stea deasupra, ca sa-l poti inspecta vizual si sa-l poti inlocui repede.

Iti recomand ca ultimul perete despartitor, ala care vine langa pompa de recirculare, sa-l faci mobil... nu stiu pompa, da' exista pericolul sa traga apa repede si sa ramana "pe uscat".
- daca peretele ala e mobil, il poti scoate afara si mai poti taia din el... fa-l din plexiglas.
- in astfel de combinatii, singurul loc unde nivelul apei fluctueaza este camera pompei...
- tot acolo se vede imediat efectul evaporarii...
- acolo trebuie sa pui senzorul de autocompletare...

This message was edited 1 time. Last update was at 22/04/2014 09:29:47


Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
elis
Senior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2014 01:39:53
Messages: 683
Location: Bucuresti-Titan
IP:
Offline

Dupa multe nopti pierdute si sute de pagini citite ma bucur sa vad ca am reusit sa il inteleg pe sump si ceea ce trebuie facut......
Multumesc mult, Dragos !
@Koala-sa inteleg ca ultimul geam sa il fac mai scurt putin ??
Referitor la scurgerea de preaplin am inteles ca ea ar trebui facuta in ultima compartimentare , iar nivelul recomandat pt gaura de supraplin care ar trebui sa fie ?
( nivelul apei va fi dat de nivelul care este data gaura de supraplin,asta stiu pt ca am citit)

Reusitele si esecurile unui om, sunt rezultatul direct al gandurilor sale !
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

- Ultimul geam despartitor trebuie sa fie mobil, ca sa-l poti scoate (la nevoie) si sa-l poti modifica...
- Acum, nu poti sa stii daca nivelul apei din camera pompei o sa fie CE si CAT trebuie.
- Traseul apei, de la pompa de recirculare -> acvariu -> scurgere prin mediile filtrante -> inapoi la pompa de recirculare, are destula inertie... s-ar putea ca pompa sa fie "nervoasa" si sa-ti ridice apa in display mai repede decat se poate autoalimenta camera ei... ca atare, apare fenomenul in care pompa ramane "pe gol".
- Atunci, solutia este sa gatuiesti pompa (cu robinet), sau sa asiguri o cantitate mai mare de apa care alimenteaza camera respectiva. Eu as opta pentru un geam mai scurt, dar asta nu ai cum sa o vezi inainte sa pui sistemul in functiune. De aia ti-am recomandat sa faci peretele ala mobil - ca sa-l poti scoate si modifica.


- Ref. scurgerea de preaplin, tre' sa ai in vedere cazul unei pene de curent... pompa de recirculare se opreste, asa ca nivelul in sump creste.
- O sa pierzi (prin preaplin) tot volumul de apa care depaseste gaura aia.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Nu trebuie sa faci ultimul geam mai scurt, trebuie sa bagi mai multa apa in
ultimul compartiment (sa ai un nivel mai mare al apei) daca pompa ramane
fara apa pina ajunge inapoi apa din display. Ceea ce nu cred ca va fi cazul.
Compartimentul la pompa de recirculare la sumpul meu este de 25x20x25 cm
si pompa duce 5500 litri pe ora real si nu ramane fara apa. Nici a ta nu cred ca
va ramane fara apa.

Pentru gaura de supraplin vezi ca a terminat Adi sistemul lui, mai ai nevoie si de
completare la picatura si nu numai in cazul in care vrei sa faci gaura de supraplin.

O zi buna,
Dragos

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com