[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
dimorfism sexual la melanochromis auratus  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
noel
Junior member

Joined: 21/02/2013 22:53:04
Messages: 30
Location: Bucuresti Doamna Ghica
IP:
Offline

Am o intrebare. In acvariul cu ciclide africane am un grup de 6 auratus .I am crescut de pui . La aprox 10 luni 1 s-a colorat ca un mascul dominant ,2 s-au colorat ca masculi dar mai putin evident(posibil subdominanti),restul au ramas cu coloratie de femele.Dupa un timp subdominantii au inceput sa fie terorizati de masculul dominant care ii tinea doar pe la colturi, nu ii lasa sa manance etc.I-am separat in acvariul de rezerva si acolo... SURPRIZA= s-au colorat ca femele amandoi. Dupa vreo saptamana ,convins ca sunt totusi femele (am citit pe net ca unele femele se inchid la culoare) i am reintrodus in acvariul principal. Acolo s-au inchis la culoare si au inceput sa fie iar alergati de data asta si de masculul dominant si de femele.I am reintrodus in acvariul de rezerva si au redevenit galbeni albi pe burta,dungati pe spate.INTREBARE: Sunt masculi stresati sau femele?.Am vrut sa atasez si poze dar sunt prea mari si nu prea stiu cum sa procedez.
noel
Junior member

Joined: 21/02/2013 22:53:04
Messages: 30
Location: Bucuresti Doamna Ghica
IP:
Offline

incerc sa postez cateva poze:http://leonardk.sunphoto.ro/acvariu_Malawi/96325235;http://leonardk.sunphoto.ro/acvariu_Malawi/96325232
kazaku
Senior member
[Avatar]

Joined: 25/01/2014 19:20:48
Messages: 681
Location: Bucuresti - Drumul Taberei - Romancierilor
IP:
Offline

Sunt travestiti :p Asta e un subiect care ma intereseaza, sunt curios sa aflu si eu ce se intampla cu ei (ele).

0771 496 835 Lucian
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Parerile sunt impartite: unii zic ca e posibila schimbarea sexului la Auratus, cum se intampla si la Xipho, de exemplu, altii "se jura" ca nu e posibil.

Daca ai tu rabdarea necesara sa vezi ce si cum si sa vii cu niste concluzii, peste cativa ani, dau o bere


Arunca un ochi aici, cu atentie mai ales linkurile din acel topic:

http://www.cichlid-forum.com/phpBB/viewtopic.php?f=9&t=212123


Biotop Malawi || Biotop Amazon
noel
Junior member

Joined: 21/02/2013 22:53:04
Messages: 30
Location: Bucuresti Doamna Ghica
IP:
Offline

Pomi@ Multumesc pentru raspuns .Oricum cred ca ii voi dona pentru ca in acvariu nu o mai duc bine,toti ceilalti auratusi ii ataca (si masculul dominant si femelele confirmate).Am intrebat in ideea ca cei care au de mai multi ani ciclide s au confruntat cu probleme similare.Ca si in linkul indicat cred ca este o problema de ierarhie in grup.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com