[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
severum bolnav  XML
Forum Index » Boli/tratamente
Author Message
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

uite cum sta treaba : una bucata severum de vreo 15-16 cm,il tin impreuna cu un bicolor de vreo 7 cm,prezinta niste pete alb-transparent pe unele portiuni ale corpului,stare apatica mai tot timpul combinata cu dereglari de echilibru (sta cu capu-n sus,in jos).Acvariu : 35l.temp. 25-26,schimb de apa la 2 sapt,10l., filtru interior. I-am administrat Baktopur d 2 ori pana acum.Mananca bine,ii dau granule ptr ciclide. Mentionez ca boala asta persista de vreo 6-7 luni,si colocatarul lui nu prezinta nici o simptoma. C mama masii sa-i mai fac?
voi pune si poze ptr. un mai bun diagnostic.
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Tii un peste de 16 cm intr-un acvariu de 35l ? Cred ca ti-ai raspuns singur la intrebare.
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Incearca un tratament cu sera costapur si fa-le pestilor un acvariu mai mare.
[Email]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

initial ii tineam intr-unul de 85,care l-am dat asta vara unui prieten, in speranta ca voi face unul mai mare,dar n-a fost sa fie atunci. Planuiesc acum un acvariu in jur de 360l, peste cateva luni,si pana atunci n-am alta optiune decat sa-i tin in asta de 35.Vreau doar sa-l fac bine iar apoi mi-l gazduieste prietenul caruia i-am dat acv.de 85l, pana mi-l iau pe ala de 360.
apropos : cum pun poze intr-un post? [/img]
Dalles
Membru banat
[Avatar]

Joined: 29/07/2003 02:16:30
Messages: 2569
Location: Bucuresti-Dr.Taberei
IP:
Offline

Acvaristu'"]...schimb de apa la 2 sapt,10l.[/quote:6b52c4095a wrote:
Pestele pare foarte stresat de sedentarismul impus si de toxinele acumulate in apa, din cauza ca faci schimburile mult prea rar. Schimba apa cel tarziu o data la 2 zile, 10l.
Nu mai spun si eu: "pune-l intr-un acvariu mai mare" ca ma acuza de plagiat cei care au postat inaintea mea.

Acvaristu'"]apropos : cum pun poze intr-un post?[/quote:6b52c4095a wrote:
Cel mai simplu: scrii direct adresa URL a pozei. Cine vrea s-o vada da clic pe link-ul astfel format.

Daca poza e mica si vrei sa se vada in cadrul postului:
....adresa pozei..." alt="image" />

Daca poza e prea lata, foloseste un link pe thumbnail:
....adresa pozei...[/color">]" alt="image" />

[url=http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=10593] )\
>((º>
)/[/url]
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

thx dalles ptr indrumari.
pana la urma e ceva contagios?intreb pentru ca intervine alta problema :am luat de curand 3 pesti (1 oscar si 2 citrinelumi - 3-4 cm) pe care i-am gazduit intr-un acvariu neciclat (20l) unde nu prea le e bine,sunt cam apatici,si i-as baga in apa in care sta severumul,dupa ce-l mut pe asta din urma la un prieten. si mi-e frica sa nu prinda si ei boala
what the hell should i do??
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Acvaristu'"]pana la urma e ceva contagios?[/quote:1bf38f19f2 wrote:Presupun ca pestele e intoxicat cu mizeria din acvariu. Ce boli s-or fi prins de el din cauza asta habar n-am. Pentru ca e in starea asta de 6-7 luni ma tem ca nu-l mai poti salva . Stii cum zice romanu': boala lunga, moarte sigura.

Acvaristu'"]intreb pentru ca intervine alta problema :am luat de curand 3 pesti (1 oscar si 2 citrinelumi - 3-4 cm) pe care i-am gazduit intr-un acvariu neciclat (20l)[/quote:1bf38f19f2 wrote:Ma intreb cum o sa stea acolo citeva luni pina vine acvariu' de 360 litri .

Acvaristu'"]what the hell should i do??[/quote:1bf38f19f2 wrote:Fa repede acvariu' ala mare ;) .

Poze: smilie ... Poze cu plante
jumbo
Member
[Avatar]

Joined: 22/04/2005 12:00:50
Messages: 120
Location: Bucuresti - Titan
IP:
Offline

Oscarul ala in 20 l o va lua sigur pe urmele herosului smilie . In cateva luni pana iti faci tu acvariul mare oscarul nu se va mai putea misca din cauza spatiului. Iti sugerez sa urgentezi achizitionarea unui acvariu muuuuuuuuult mai mare pentru ca oscarii si severum sunt pesti care au nevoie de spatiu.

ride free
[WWW] [Yahoo!]
aripel
Member

Joined: 04/10/2005 17:42:55
Messages: 232
Location: bucuresti
IP:
Offline

[quote="Acvaristu'"]uite cum sta treaba : una bucata severum de vreo 15-16 cm,il tin impreuna cu un bicolor de vreo 7 cm,prezinta niste pete alb-transparent pe unele portiuni ale corpului,stare apatica mai tot timpul combinata cu dereglari de echilibru (sta cu capu-n sus,in jos).Acvariu : 35l.temp. 25-26,schimb de apa la 2 sapt,10l., filtru interior. I-am administrat Baktopur d 2 ori pana acum.Mananca bine,ii dau granule ptr ciclide. Mentionez ca boala asta persista de vreo 6-7 luni,si colocatarul lui nu prezinta nici o simptoma. C mama masii sa-i mai fac?
voi pune si poze ptr. un mai bun diagnostic.[/quote:a8c2b8e4d1"]
...si se misca?..sau ii intorci tu cu mana????
(scuze administratorilor..dar in situatia de fata nu cred ca este of topic pentru asta da chiar nu m-am putut abtine!!!!)
Cum ti un peste in conditiile astea si te mai intrebi de ce este bolnav? Tu cum ai fi daca ai trai in debara?

aripel is here
Aqua
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 03/11/2003 20:01:28
Messages: 361
Location: Bacau
IP:
Offline

gata.am dus severumul prietenului meu, acu imparte acvariul cu un astronotus maricel .
Araldq
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/02/2003 22:16:55
Messages: 1116
Location: Brasov-Constanta
IP:
Offline

si asta pe principiul din balta'n put!

Be what you will, You are destiny!
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Boli/tratamente
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com