[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
omleta pt pesti  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Incepand de la acest filmulet https://www.youtube.com/watch?v=GJT3PDJGvuA&feature=youtube_gdata_player am cautat putin si iata ce am gasit legat de hranirea anumitor pesti cu oua/omleta.
Reteta si modul de preparare ar fi asta https://www.youtube.com/watch?v=T17XZ2RnWU8&feature=youtube_gdata_player sau asta https://www.youtube.com/watch?v=xjs6iBcDEJw&feature=youtube_gdata_player
Pesti care sunt hraniti cu omleta ar fi carasii
https://www.youtube.com/watch?v=HfNGavL-4_k&feature=youtube_gdata_player
https://www.youtube.com/watch?v=h6VCJEpeCvc&feature=youtube_gdata_player
https://www.youtube.com/watch?v=WOYe0hxFwJ8&feature=youtube_gdata_player
Si flowerhorn https://www.youtube.com/watch?v=DeVW59Ox5DY&feature=youtube_gdata_player
https://www.youtube.com/watch?v=G2lVvsvqup0&feature=youtube_gdata_player

Am facut si eu un ou prin metoda de mai sus in care am adaugat si niste fulgi de la JBL bine macinati si inmuiati in putina apa. Am dat din oul respectiv la scalari, macropodus, melanotaenia boesemani, cory, hoplo. Au mancat foarte bine din prima, fara sa scuipe si fara sa ajunga pe fundul acvariului( mancarea).

Daca cineva are alte detalii, retete, rezultate strict legat de hranirea pestilor cu oua/omleta rog sa spuna in acest topic.
Stiu ca oul (galbenusul) este dat la pui, adaugat in mixturi, are proteina de calitate, vitamine..... ouale nu sunt scumpe si pot fi o alternativa mai ales pt cei care cresc, inmultesc pestii pt vanzare. In respectiva omleta se pot adauga si alte ingrediente si ne putem inspira din mixtura cu inima de vita si ma gandesc la spirulina, usturoi poate spanac, boia....cine stie ce alte vitamine.

Pt mine metoda de hranire cu omleta este noua si consider ca merita cercetata.
Multumesc si astept pareri, critici, comentarii.

[Email]
catalin_
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/06/2012 13:58:08
Messages: 540
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Doar sa nu se duca naibii calitatea apei

um02122 wrote:
Legat de overflow-ul acela, ia-ti un senzor de apa pentru podea cu un sunet placut, ca sa nu adauge la stresul provocat de apa pe care o sa o ai pe jos la prima inundatie.

elven wrote:Piatra uscata pt un incepator in tainele marinelor este precum un ou Kinder fara surpriza.
tmarchelov
Junior member
[Avatar]

Joined: 15/03/2014 09:13:11
Messages: 44
Location: Tulcea
IP:
Offline

Sa vezi cat sulf o sa scoata pe fund )

“Tell people an invisible man in the sky created all things,and they will believe you.
Tell them that what you've painted is wet,and they will have to touch it to believe.”

George Carlin
[Email] [Yahoo!]
petrutz2003
Senior member
[Avatar]

Joined: 09/10/2007 13:07:59
Messages: 732
Location: Roman / UK
IP:
Offline

tmarchelov wrote:Sa vezi cat sulf o sa scoata pe fund )


https://youtube.com/@walstadmethodstepbystep?sub_confirmation=1
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Am dat omleta si la: zebre, rasbora, callistus, sae, colisa, leri, neoni rosii, velifera, cory sterbai, aeneus, panda. Au mancat toti.
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Si la betta merge data aceasta omleta.

http://greatbettafishcare.blogspot.ro/2009/09/food-for-betta-fish-5steam-egg.html

http://www.bettafish.com/showthread.php?t=320850
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Mananca si Danio Malabaricus ( jandarmii).
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Adaug la lista cu pestii care mananca omleta : - Cichlasoma Sajica si xifo.
In oul acesta am adaugat niste spirulina si ceva mai multa apa ( am zis eu sa ramana omleta mai moale pt a putea rupe pestii din ea). Cantitatea de apa a fost egala cu cantitatea de ou, adica 1 ou = 50 ml si 50 ml de apa.
[Email]
roberteu99
Junior member

Joined: 28/12/2013 19:43:31
Messages: 57
Location: Bucuresti - Sector 5
IP:
Offline

Interesanta treaba cu Omleta.
Gupy mei or manca asa ceva?
O sa incerc sa fac in acest weekend.

This message was edited 1 time. Last update was at 23/05/2014 19:13:25

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

am dat omleta si la endleri dar trebuie maruntita destul de bine. daca mananca endlerii mananca si gupy.
astept rezultatele tale.
[Email]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

geani wrote:Am facut si eu un ou prin metoda de mai sus in care am adaugat si niste fulgi de la JBL bine macinati si inmuiati in putina apa. Am dat din oul respectiv la scalari, macropodus, melanotaenia boesemani, cory, hoplo. Au mancat foarte bine din prima, fara sa scuipe si fara sa ajunga pe fundul acvariului( mancarea).

Daca cineva are alte detalii, retete, rezultate strict legat de hranirea pestilor cu oua/omleta rog sa spuna in acest topic.
Stiu ca oul (galbenusul) este dat la pui, adaugat in mixturi, are proteina de calitate, vitamine..... ouale nu sunt scumpe si pot fi o alternativa mai ales pt cei care cresc, inmultesc pestii pt vanzare.
bine, doar ca te referi la o hrana complementara
in sensul ca: daca le dai exclusiv ou fiert (indiferent ca glabenus, ca albus sau ca ambele) inseamna ca vrei sa ii omori (practic)...
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

De ce crezi ca as vrea sa ii omor ?? Si de crezi ca ar muri ?? Sunt multe persoane care isi hranesc pesti exclusiv cu un singur fel de mancare, fie ca sunt fulgi sau granule, si nu cred ca au decese in masa. Mai conteaza si ce continut nutritional are acea mancare. Si daca are tot ce le trebuie acelor pesti, nu vor muri. Ca fapt divers pe timpul lui Ceausescu singura mancare disponibila erau pureci de balta uscati( foarte rar le dadeam tubifex) si am hranit o sumedenie de pesti strict doar cu pureci...nu au fost probleme. Nu spun ca este bina sa hranim pesti doar cu oua sau cu un singur si acelasi fel de mancare, spun doar ca nu se moare din asta. Cel putin nu foarte rapid, poate dupa o lunga perioada si depinzand si de alti factori........
[Email]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

geani wrote:Ca fapt divers pe timpul lui Ceausescu singura mancare disponibila erau pureci de balta uscati( foarte rar le dadeam tubifex) si am hranit o sumedenie de pesti strict doar cu pureci...nu au fost probleme.
n-ai de ce sa bagi in aceeasi categorie purecii de balta si oul de gaina
doar ca exemplu:
- daca le dau pureci de balta, la interval de 2 - 3 zile femelele gravide incep sa nasca (ma refer la guppy, platy, molly etc.)
- daca le dau ou (fie galbenus, fie albus, fie ambele)... femelele gravide incep sa... nimic... presupun ca, in cel mai bun caz, ma injura

p.s. bine, ma refer la experimentari de genul ca: o vreme erau tinute pe hrana uscata, dupa care li s-a administrat hrana vie, adica Daphnia sp. (anumitor loturi) sau hrana atipica, adica ou (altor loturi)
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Ai incercat cu ou sau doar speculezi ?? Eu stiu ca oul este destul de hranitor, plin de vitamine , minerale......proteine cu valoare biologica inalta.....
Nu stau sa dau un copy-paste cu ce contine dar sunt sigur ca sti acest lucru. Nu cred ca pe ai nostri pesti ii intereseaza de unde isi iau necesarul nutritional, fie ca aceste vine dintr-un vierme sau dintr-o "omleta". Probabil ca o sa spui de digestabilitatea purecilor vs oualelor ......dar sa nu uitam ca pesti nostri nu mananca inima de vita in mediul lor natural si nici spanac, usturoi, banana......si cu toate astea sunt persoane care isi hranesc pestii cu o multitudine de astfel de produse si nu se intampla nimic rau. Sa nu mai aduc in discutie proteina din soia care se gaseste din plin in fulgii si granulele de pe piata
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Bine punctat , discusii crescuti de noi cu tot felul de minuni de origine terestra sunt mai mari (cu mult ) si cu forma mai buna (rotunda) decat confratii lor salbatici a caror dieta principala ~ 60% e detritus vegetal
[Email]
delta
Junior member
[Avatar]

Joined: 19/11/2014 13:43:43
Messages: 53
Location: Tulcea
IP:
Offline

geani wrote:Ai incercat cu ou sau doar speculezi ??
m-am referit la (rezultatele unor) teste facute de mine

geani wrote:Eu stiu ca oul este destul de hranitor, plin de vitamine , minerale......proteine cu valoare biologica inalta.....
Nu stau sa dau un copy-paste cu ce contine dar sunt sigur ca sti acest lucru. Nu cred ca pe ai nostri pesti ii intereseaza de unde isi iau necesarul nutritional, fie ca aceste vine dintr-un vierme sau dintr-o "omleta". Probabil ca o sa spui de digestabilitatea purecilor vs oualelor ......dar sa nu uitam ca pesti nostri nu mananca inima de vita in mediul lor natural si nici spanac, usturoi, banana......si cu toate astea sunt persoane care isi hranesc pestii cu o multitudine de astfel de produse si nu se intampla nimic rau. Sa nu mai aduc in discutie proteina din soia care se gaseste din plin in fulgii si granulele de pe piata
bine, dar nu uita ce diferenta este intre meniul de la McDonalds si o masa traditionala

This message was edited 2 times. Last update was at 20/11/2014 20:52:20

geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

m-am referit la (rezultatele unor) teste facute de mine
daca ai ceva rezultate in sensul asta nu ar fi rau sa ne spui si noua. daca poti..

faza cu McDonalds nu am inteles-o
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2858
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Cu McDonalds delta se refera la mancare nesanatoasa junkfood si legat de Mc are dreptate , cu omleta nu stu ce sa spun facuta la bain marin merita incercata daca esti dispus sa faci experimente pe pestii tai si sa vezi in timp efectele, dar la microunde in opinia mea chiar ca devine junkfood

This message was edited 1 time. Last update was at 21/11/2014 03:55:41

[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Despre McDonalds toata lumea stie ce fel de mancare ofera, adica mega rafinata , plina de grasimi , carbohidrati simpli, glutamat.....tot felul de resturi si alte cele. Despre ou stiu ca proteina aflata in el era/este considerata proteina etalon, cu ceva timp in urma se considera ca oul este plin de " colesterol" dar mai nou cica este un aliment neutru din aceasta privinta. Despre vitamine, calciu, caroten si alte elemente aflate in ou nu ma apuc acum sa detaliez. Deci nu vad legatura dintre ou si Mc. In ce priveste metoda de gatire, prin fierbere la abur si prin posare se pare ca sunt cele mai sanatoase si usor de digerat (la oameni, in principiu). In concluzie eu nu vad nimic negativ in a hrani pestii din cand in cand cu ou. De experimentat as experimenta dar nu am unde, cand si cu ce...... ( am trecut pe africani).
[Email]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com