[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
hrana made in thailand  XML
Forum Index » Hrana
Author Message
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Cu ce hranesc thailandezii pestii. https://www.youtube.com/watch?v=GJT3PDJGvuA&feature=youtube_gdata_player
Din ce mi-am dat seama si merita mentionat pt ca este neobijnuit: pt carasi omleta fiarta iar pt betta tantari din excremente de gaina.
Si noi care fugim de tubii ca de .....se poate pune orice pe linia punctata. Nu cred ca tubii pot fi mai rai decat tantarii din fecale.
[Email]
kirucd
DIY Master
[Avatar]
Joined: 07/05/2011 19:27:18
Messages: 8209
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Dar asta nu inseamna ca noi trebuie sa facem ca ei, nu?

Filtre biologice
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/24422.page
Reef 500+
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/17511.page
Scubaline 460 - Discusi
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/15524.page
Bean animal overflow
http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/20369.page
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Nu, dar este interesant de vazut cu ce sunt hraniti pestii pe care ii cumparam noi din magazine si merita mentionate rezultatele obtinute de thailandezi cu astfel de hrana.
Faza cu " omleta" merita incercata.
https://www.youtube.com/watch?v=DeVW59Ox5DY&feature=youtube_gdata_player
[Email]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

se mai dadeau la puii de peste galbenus fiert, pe vremuri am mai dat si eu la pui dar murdareste foarte tare apa
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

geani wrote:Si noi care fugim de tubii ca de .....se poate pune orice pe linia punctata. Nu cred ca tubii pot fi mai rai decat tantarii din fecale.

Depinde ce pesti ai. Eu folosesc Tubifex din anii '80, din vremea copilariei cind era singura optiune. Intr-adevar ....... introduci diversi paraziti da' majoritatea pestilor nu au probleme. Oricum nu prea ne putem apara de paraziti iar pestii fara paraziti sint o iluzie. Majoritatea provin din Asia iar aia-i hranesc cu ce vor ei.

Nu-i recomandat sa hranim cu Tubifex pesti foarte valorosi sau varietati deosebite, pesti sensibilizati in urma selectiei "agresive", e posibil sa nu faca fata parazitilor. Nu detaliez. Am constatat ca pestii comuni, la care avem acces, nu au probleme.

Poze: smilie ... Poze cu plante
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Si eu am dat tubii la pesti . Pe timpul lui Ceausescu dadeam saptamanal si nu am avut probleme . De vreo 10 ani nu mai dau decat liofilizat. Nu stiu daca este la fel de hranitor dar daca toata lume spune ca asta viu este periculos am zis sa ma feresc. Poate este doar antireclama ca sa isi vanda producatorii fulgii, granulele si ce mai liofilizeaza ei.
[Email]
Mihai Boldor
Member
[Avatar]

Joined: 11/01/2012 16:33:01
Messages: 271
Location: Bistrita
IP:
Offline

Sincer anti reclama nu prea poti suspecta, e foarte logic ca o sa mai introduci si organisme din mediu de unde provin tubii. Oricum nu prea se inghesuie lumea sa dea hrana vie pt ca e mult de munca cu ea
[Email]
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

O fi mult de munca dar stiu comercianti/crescatori/pasionati care, nu foarte demult, dadeau tubii la greu. Cine stie fostul magazin din Grand Arena si pe proprietarul magazinului, parca ing Mircea Oprea, cand am fost ultima oara in fiecare acvariu cu pesti era cate o gramajioara de tubii. Chiar m-am mirat pt ca toata lumea se ferea de ei si in acel magazin era plin.
[Email]
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ehe, Mircea avea intotdeauna tubii. Aia a fost ultima locatie unde a vandut. Dar ce nu stie lumea este ca ii tinea mult timp la "curatat". Avea el reteta lui si cand luam de la el toata masa de tubii era rosu aprins si nu am avut niciodata probleme.


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
geani
Membru de baza

Joined: 25/11/2012 11:44:20
Messages: 443
IP:
Offline

Din ce stiu eu metoda de " curatare" era un lighean cu apa in care sa stea tubii si o pompa de aerare . Se lasa tubii acolo pana se curata , elimina tot ca au mancat si devin rosii. Un alt " batran" spunea ca in apa asta sa se puna si putin albastru de metilen.
Stie cineva cat ma sunt tubii prin Obor??
[Email]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mihai Boldor wrote:Sincer anti reclama nu prea poti suspecta, e foarte logic ca o sa mai introduci si organisme din mediu de unde provin tubii.

Nici eu nu cred ca-i anti-reclama, e adevarat ca introduci in acvariu diverse organisme, exista riscuri da' nu am idee cit de mari.

De fapt care-i riscu' hranirii cu Tubifex a unor pesti hraniti (aproape sigur) cu Tubifex de catre producator, importator sau vinzator?

Poze: smilie ... Poze cu plante
Lucian
Administrator
[Avatar]

Joined: 20/12/2001 02:00:00
Messages: 6118
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Asa este, aerare cateva zile si scihmburi de apa dese si cateva picaturi de albastru de metilen (si o moneda de argint aruncata pe fundul vazului ).
Solutia e simpla o stie toata lumea dar cati o aplica in intregime? Cumpara tubii ii arunca in apa, ii clateste si dupa ii baga in frigider sa-i amorteasca
Dupa asta incep cu iezplicatiile, cum ca nevasta, cum ca put, cum ca nu are timp... si ajung la concluzia tubii nu sunt buni


„Singurele lucruri care se intampla rapid intr-un acvariu sunt cele rele. Lucrurile bine facute se observa in timp si necesita rabdare, rabdare, rabdare...”
scorpionul
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/11/2011 22:13:12
Messages: 3090
Location: Bucuresti Drumul Taberei
IP:
Offline

la Coralis mai au tubi, si ei ii folosesc mereu. Ma gandesc ca au o sursa ok, altfel nu ar risca la ce au ei acolo

armonia vietii consta in echilibrul pe care il asiguram
[Yahoo!]
radu_dragan
Senior member
[Avatar]

Joined: 26/12/2010 13:57:00
Messages: 538
Location: Bucuresti-Valea Ialomitei
IP:
Offline

Coralis,se duc cu masina cam 60 km (nu stiu unde anume) si "culeg" tubi,deci sunt fara E-uri
[Yahoo!]
rokarul2006
Junior member

Joined: 30/10/2012 15:03:08
Messages: 15
Location: Medias
IP:
Offline

Eu am dat tubi si la discusi si nu au patit absolut nimic. Bineinteles dupa ce i am filtrat si curatat.
Lemon
Senior member
[Avatar]

Joined: 03/03/2014 21:58:13
Messages: 1143
Location: Constanta
IP:
Offline

Lucian wrote: (si o moneda de argint aruncata pe fundul vazului )


Chiar daca citez ceva spus acum 1000 de ani, nu pot sa nu ma mir de chestia asta.
Am mai auzit-o de la un om in varsta care zicea ca el are in fiecare colt al acvariului cate 1 bucata de argint.
L-am intrebat ce face respectivul metal si mi-a zis ca face bine "la pesti", ca omoara microbii.

Am zis ca are el o gandire mai superstitioasa, mai invechita, sau poate e chiar vreun inventator, dar vad ca au mai auzit si altii treaba asta.

Ma intreb de unde o fi plecat ideea.

Scuze de off-topic.

Cryptic Cherries - West-Africa river
rokarul2006
Junior member

Joined: 30/10/2012 15:03:08
Messages: 15
Location: Medias
IP:
Offline

Da intradevar omoara microbi si purifica apa.
laszlo
Junior member

Joined: 28/01/2013 12:32:38
Messages: 12
Location: Targu Mures
IP:
Offline

deci de treizeci de ani dau tubi , nu am avut probleme , fara albastru de metil , si fara nimic , trebuie stiut de unde este adunat , eu adun si acuma dintrun loc unde daca ar fi contaminat nu ar trai nici tubi dar nici scoici , pesti sau broaste , deci ce scrieti aici sunt numai povesti auzite si nevazute de voi , am patruzeci de ani de acvaristica an spate , o zi buna
[Email]
ocean
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 26/06/2014 14:12:14
Messages: 2854
Location: Targu Mures
IP:
Offline

Salut vecine, la inceputul anilor '90 am reusit sa procur prin cineva si eu discusi puiet din Ungaria si sa-i si reproduc am fost al treilea din oras, al doilea era Dodo, iar primul din cate stiu un tip care statea parca in Aleea(care a murit de cancer, nu-i stiu numele) ; i-am reprodus cativa ani iar tubi primeau zilnic, puii erau crescuti tot cu tocatura de tubi imediat dupa artemia=cresteau foarte repede intradevar pana la un moment dat, dar ca si adulti nu se faceau foarte mari. te invit sa vezi la mine discusi crescuti de la faza de pui care nu au vazut in viata lor tubi (si nici nu vor vedea)
[Email]
 
Forum Index » Hrana
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com