[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Inca unu :D ( novice )  XML
Forum Index » Despre noi
Author Message
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Buna ziua !
Ma numesc Ggrigore Vlad .. 19 ani .. iubitor de animale extreme sport si photos !
Am un caine Pe nume MOrris ( viszla maghiar ) un motan portokaliu pe nume Portokala: D

Am terminat acu o saptamana un acvariu de montat in jur de 130litri,
El a fost montat intr-un dulap .. bine intarit cu o placa pusa vertical pe centru pt a nu se rupe !
Capacul nu mai trebue facut deoarece in raftul de deasupra am montat neon simplu 18w ( cel cu 2 noane )
Filtru este un AquaEl pt acvarii de 150l
Ca sol am preferat nisipul cu putine pietricele ... ( urmeaza sa iau o buturuga si ceva 2 - 3 pietroaie pt a face un loc bun pt reproducere ! )

Ca plante am pus kriptocorine deoacmdata sunt 5 - 2pui de vro 2 cm si 3 adulti de 20 cm
Ca pesti , primi pesti sunt 2 scalari alb cu negru ( tigrati ) si sanitari !
in week urmeaza sa iau 2 Jack Dampsy !

O sa revin si cu ceva poze

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Bine ai venit in randul acvaristilor! Sau macar a celor cu veleitati de acvaristi. Citeste cat mai mult de pe forumul asta ca iti va fi util. Gasesti informatii si despre pesti, despre ciclare, plante... ce sa mai.. aproape orice.

Nu te grabi sa pui pestii aia. Mai bine cauta pe net informatii despre compatibilitatea lor cu altii. Plus ca acvariul nu cred ca e inca ciclat suficient.

P.S. Cu bicicleta mai iesi? Si astept si niste poze cu acvariul (ca stiu ca erai pasionat de fotografie; vezi ca si pe aici sunt cateva persoane pasionate de asta). Daca te intrebi de unde stiu... bikexcs.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

am citit .. din cate am aflat sunt cam al draq ( mult mai aldraq ) de aceea cat specii de pesti compatibile, undeva ziceau ca ei se inteleg bine cu cei din aceasi "rasa" si cu pesti mai mari !
cand sunt pui Jack dempsey sunt calmi .. cand ajung maturi ei incep sa se ia la cearta cu pesii calmi si mici !
Am inteles de la cineva ca i-a mancat niste guppy dar imi plac acesti pesti deoarece sunt mai destepti si au grija de pui .. mai ales in timpul "nasterii" ei stau retrasi si isi apara puii !

Daca nu o sa intelegea bine o sa donez scalarii unui prieten !!

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bine ai venit!

LooSeR wrote:
Daca nu o sa intelegea bine o sa donez scalarii unui prieten !!

Asta daca vei mai avea ce dona....
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Poate ar fi bine ca de la inceput sa dai ceilalti pesti si sa ii tii numai pe astia noi. Cred ca e mai frumos sa te axezi pe o directie si sa nu incerci sa cresti toti pestii posibili. Cred ca ti-ar fi si tie mai usor. Pesti diferiti au stiluri si cerinte de viata diferite.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

Nu incerc sa cresc multe specii in acelas acvariu .. din pacate am luat scalarii ne stiind ca voi primi ceilalti pesti !
Cred ca o sa ii donez inainte sa ajunga ceilati

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
florin0_2001
Member
[Avatar]

Joined: 25/11/2005 05:23:16
Messages: 194
Location: Bucuresti - Macaralei
IP:
Offline

Asa ar fi cel mai bine. Asculta sfaturile de pe aici. Nu vorbesc de ale mele, ca si eu sunt novice. Ci de ale celor cu experienta.
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

LooSeR wrote:urmeaza sa iau 2 Jack Dampsy !
Atentie mare cu pestii astia. Sint printre cele mai agresive cichlasome. Cresc foarte mari: peste 20 cm.
Cind o sa fie mari, daca ai norocu' (sau ghinionu') sa fie o pereche, probabil vor ucide tot ce misca prin juru' lor .

Crede-ma pe cuvint: am avut o pereche pe vremuri - extraordinar de frumosi, punctele albastre de pe ei sint teribile, pacat ca au un temperament violent. Dupa ce-au trait impreuna o vreme nu s-au mai inteles si-a trebuit sa-i separ. Altfel, femela ar fi fost ucisa de mascul. De citeva ori a trecut pe la "reanimare" .

Poze: smilie ... Poze cu plante
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

deja sunt in acvariu Jackul .. si au 20cm .. deja ( sunt maturi ) sunt frumosi dar din pacate o sa ii schimb azi pe alti pesti "cuminti" deoarece pe langa ca distrug decorul .. se mai dau si cu capul de geam aiurea !

.......................


Am gresit mult ... of asa sunt eu .. pana nu vad pe pilea mea nu ma las .. ! ( of of de ce nu e buton edit ) ?

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

LooSeR wrote:Am gresit mult ... of asa sunt eu .. pana nu vad pe pilea mea nu ma las .. !

Alta data cind mai achizitionezi un peste, mai si informeaza-te despre cerintele lui. Daca ai fi facut asta de la inceput, ai fi stiut ca Jack Dempsey nu se tin in acvarii de 150l...Si nu e vina lor ca se dau cu capul de toti peretii si distrug tot ce le sta in cale - pur si simplu nu au spatiu de miscare, sunt stresati.
LooSeR
Senior member
[Avatar]

Joined: 18/03/2006 10:31:02
Messages: 571
Location: Bucuresti, Marasesti
IP:
Offline

din motivul asta ii dau unui prieten care are acvariu de 250l .. !

Vand Pui vijla maghiar ! Pt detalii PM !
[WWW] [Yahoo!] [MSN]
 
Forum Index » Despre noi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com