[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Pietris, Nisip, Sol .. un pic confuz  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Salutare,

Imi pare bine sa reiau legatura cu voi dupa mult timp.
Am un acvariu micut (45 L) de care m-am ocupat acum un an(avand cunostinte de incepator).
Intre timp, din motive serioase, acvariu a intrat pe mana tatalui meu si arata ca dupa razboi (acvariu nu tata).
Acum am timpul si banii necesari sa reiau "pasiunea"(din pacate cu aceleasi cunostinte )

Uitati situatia:

Pe fundul acvariului exista pietris. Plantele pe care tata le achizitioneaza raman in invelisul/buretele de la magazin si nu sunt ingropate in acest pietris.

Cam ce vreau eu sa fac(si aici sa imi spuneti daca este bine sau nu):

Sa torn mai intai un strat de nisip(fin) iar apoi sa vin cu stratul de pietris

Intrebari:

1. E bine sa torn in straturi separate (daca da, care e ordinea ?) sau e bine sa amestec pietrisul cu nisipul ?

2. (O intrebare prosteasca) Radacinile plantelor se prind in asa ceva ? Plantele se hranesc corespunzator ?

3. E nevoie ca la un asemenea amestec sa mai tin plantele invelite "ambalajul/buretele" cu care vin din magazin ?

Va multumesc mult,

O zi cat mai faina !
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Plantele nu se tin in ambalaju' cu care le cumperi. Se planteaza in substrat.
Substratu' e bun daca are granulatia de 1-3 mm. Daca ai ceva pretentii trebuie sa pui la baza substratului ceva fertil ....... daca nu ai pretentii poti folosi si substrat inert. Pentru sfaturi mai detaliate si folositoare trebuie sa ne spui exact ce plante vrei sa cresti.

Poze: smilie ... Poze cu plante
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu este in regula. Nisipul fin se va colmata in scurt timp, si-ti va crea probleme prin acumulare de materiilor organice nedescompuse si eventual al gazelor formate. Pe de alta parte, in timp este posibil ca pietrisul sa sa coboare in nisip, acesta ajungand deasupra. Un alt motiv pentru care nu se "merge" pe nisip este ca radacinile plantei nu vor primi nutrienti si nu se vor oxigena.
Iti recomand folosirea unu substrat inert (pietris granulatie 2-3 mm, Manado, etc.) sub care daca vrei poti pune un sol fertil (AquaBasis sa zicem). Plantele-absolut toate trebuiesc scoase din poturile sau din vata cu care vin de la petshop si plantate in substrat. Cu exceptia Anubiasilor, care se leaga pe pietre, buturugi, et.
Procedura:
-prinzi pestii si ii pui intr-o galeata in care ai scos apa din acvariu.
-tot acolo pui si filtrul si il lasi sa functioneze
-in galeti, bidoane sau ce vrei tu, scoti apa din acvariu, astfel incat sa poti ori minim 50 % din apa din acvariu.
-scoti pietrisul vechi, cureti acvariul (nu folosi detergenti) si asezi substratul nou (conform specificatiilor producatorului).
-torni apa pastrata in bidoane si pui pestii, filtrul si apa din galeata.
-completezi cu apa proaspata

LE. Nah, cat am scris io, mi-a luat-o PreaIntunecatu' inainte

This message was edited 1 time. Last update was at 21/03/2014 09:34:08


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
Vladu
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/02/2010 14:15:54
Messages: 36
Location: De la Bucuresti la Targoviste
IP:
Offline

Va multumesc pentru raspunsurile rapide si complete !

Inca ceva:

1. cam cat substrat fertil intra la un acvariu de 45 (daca aveti idee) ?

2. Recomandari de substrat fertil (calitate/pret) ?

@Porcu: Nu ma axez pe crescut plante. Urmez regula: cele mari in spate, cele mici in spate. Daca ai recomandari te rog ajuta-ma !

Multumesc !
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Pentru ca nu prea te intereseaza cresterea plantelor poti folosi doar substrat de 1-3 mm si bagi la radacina plantelor niste bile fertile JBL, e cea mai simpla rezolvare.
Un efect mai bun asupra plantelor l-ar avea niste sol fertil pus pe fundu' acvariului ....... JBL Florapol sau JBL Aquabasis, scrie pe ambalaj exact cit si cum se foloseste. Dezavantaju' e ca se tulbura putin apa daca scoti plentele si ajunge solu' fertil in apa, da' trece repede.

Poze: smilie ... Poze cu plante
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com