[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
xipho voalat  XML
Forum Index » Vivipari
Author Message
marinik_the_1
Junior member

Joined: 05/02/2006 21:05:30
Messages: 56
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

salutare! vreau sa stiu cand e gata sa nasca o fetita xipho voalata?
am auzit ca la specia asta voalata nu se cunoaste chiar asa bine momentul,
abdomenul nu se mareste chiar asa de mult.
multumesc!
[Yahoo!]
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Nu-i adevarat. Se cunoaste exact ca la ceilalti.
Daca vrei sa o prinzi cand fata fii atent tot timpul la ea si vezi cand sta intr-un loc pentru mai mult timp si in momentul cand se misca e foarte agitata pana isi gaseste iarasi locul.
Daca ai o presimtire ca va fata peste noapte separ-o de seara, insa ai rabdare pana are burta suficient de mare, daca nu o stresezi degeaba.
[Email]
fish_lover
Member

Joined: 15/01/2006 21:33:27
Messages: 184
Location: Iasi
IP:
Offline

am si eu o femela care are burtica destul de mare ...da e a doua zi de cand am separat-o si inca u da semne ca vrea sa nasca puisorii...

WELCOME to FISH land
[Email] [Yahoo!]
marinik_the_1
Junior member

Joined: 05/02/2006 21:05:30
Messages: 56
Location: CONSTANTA
IP:
Offline

si inca o mica intrebare:intr-un acvariu populat dar destul de bine plantat sunt sanse sa-mi scape preun puiut in caz k scap monentul nasteri?
[Yahoo!]
Alex.B
Senior member
[Avatar]

Joined: 29/08/2005 23:38:31
Messages: 1161
Location: Bucuresti-cart.Buc Noi
IP:
Offline

daca acvariul este foarte bine plantat cu siguranta iti vor scapa cativa puiuti, insa sa fi atent si sa ii muti in alt acvariu sau sa ii pui intr-o maternitate; o spun din experienta proprie cu niste guppy
RaresLuc
Senior member
[Avatar]

Joined: 01/01/2006 14:34:19
Messages: 711
Location: Sibiu
IP:
Offline

Eu am intr-un acvariu de 70 de litri 10 moly si 5 titeya si vreo 20 de pui de moly de vreo 3 generatii. Puii stau si mananca de la botul pestilor si nimeni nu are nici o treaba cu ei. La mine puii sunt mancati pana invata sa inoate, pentru ca "sar" prin acvariu si-i atrag pe pesti sa-i manance. Chiar am stat sa vad intr-o zi daca-i mananca pe noii nascuti si am constatat ca intr-adevar sunt doar atrasi de inotul disperat al celor mici pentru ca ii prindeau si nu-i mancau, insa puii prinsi mureau majoritatea.
Conteaza ca pestii sa fie hraniti suficient si sa fie plante in acvariu (mai ales de suprafata).
[Email]
 
Forum Index » Vivipari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com